Reklama

W tym artykule:

  1. Cytaty papieża Franciszka o wierze
  2. Życiowe nauki papieża Franciszka
Reklama

Cytaty papieża Franciszka o wierze

Warto zapoznać się z cytatami religijnymi papieża Franciszka. To słowa pełne wiary, mądrości i ważnego przesłania. Można z nich czerpać nie tylko wiedzę, ale także inspirację. Jego wypowiedzi z książek to cytaty poruszające serce, które są pełne duchowego przekazu.

Chrześcijańska jest wierność. Jeśli się zamykam, jeśli się bronię, to nie jest droga chrześcijańska. Wartości bronią się same, głoszą się takimi, jakie są, jakie dał nam je Jezus.

- Franciszek, „Otwieranie drzwi. Rozmowy o Kościele i świecie”

Wiara ze swej natury wymaga wyrzeczenia się chęci natychmiastowego posiadania[...], jest zaproszeniem, by otworzyć się na źródło światła, szanując tajemnicę Oblicza, które zamierza objawić się osobiście i w odpowiednim czasie.

- papież Franciszek, „Lumen fidei. Encyklika. O wierze”

Jezus prosi o miłość. Kiedy wierzące serce to odkrywa, pojawia się spontaniczna odpowiedź, która nie jest uciążliwym poszukiwaniem wyrzeczeń ani zwykłym wypełnianiem przykrego obowiązku, ale jest kwestią miłości.

- papież Franciszek, „Dilexit Nos. Encyklika o miłości ludzkiej i Bożej Serca Jezusa Chrystusa”

Bóg zawsze myśli z miłosierdziem, nie zapominajcie o tym: Bóg zawsze myśli z miłosierdziem, jest miłosiernym Ojcem.

- papież Franciszek, „Przewodnik duchowy”

Wiara nie jest światłem rozpraszającym wszystkie ciemności, ale lampą, która w nocy prowadzi nasze kroki, a to wystarcza by iść.

- papież Franciszek, „Lumen fidei. Encyklika. O wierze”

Światło wiary ma bowiem szczególny charakter, ponieważ jest zdolne oświetlić całe życie człowieka. Żeby zaś światło było tak potężne, nie może pochodzić od nas samych, musi pochodzić z bardziej pierwotnego źródła, musi ostatecznie pochodzić od Boga. Wiara rodzi się w spotkaniu z Bogiem żywym, który nas wzywa i ukazuje nam swoją miłość, miłość nas uprzedzającą, na której możemy się oprzeć, by trwać niezłomnie i budować życie.

- papież Franciszek, „Lumen fidei. Encyklika. O wierze”

Życiowe nauki papieża Franciszka

Papież Franciszek w swoich wypowiedziach nie ogranicza się jedynie do cytatów o Bogu. Jego słowa niosą ze sobą także życiowe nauki, które każdy z nas powinien wziąć sobie do serca. Każda osoba może zaczerpnąć z jego mądrości i doświadczenia w tym, czym kieruje się na co dzień.

Czasami wydaje się nam, że Bóg nie odpowiada na zło, że pozostaje milczący. W rzeczywistości Bóg przemówił, odpowiedział, a Jego odpowiedzią jest Krzyż Chrystusa: słowo, które jest miłością, miłosierdziem, przebaczeniem. Jest także osądem: Bóg nas osądza, miłując nas.

- papież Franciszek, „Nie zgadzaj się na zło!”

Gdy brakuje światła, wszystko staje się niejasne, nie można odróżnić dobra od zła, drogi prowadzącej do celu od drogi, na której błądzimy bez kierunku.

- papież Franciszek, „Lumen fidei. Encyklika. O wierze”

Darmo otrzymaliśmy, darmo dajemy. Jesteśmy wezwani do tego, by służyć Jezusowi ukrzyżowanemu w każdej osobie wykluczonej.

- papież Franciszek, „Miłosierdzie to imię Boga”

Konfliktu nie można ignorować lub ukrywać. Powinien być przyjęty. Ale jeśli pozostajemy w jego sidłach, tracimy perspektywę, zacieśniają się horyzonty, a rzeczywistość staje się fragmentaryczna. Gdy zatrzymujemy się na konflikcie, tracimy poczucie głębokiej jedności rzeczywistości.

- papież Franciszek, „Evangelii Gaudium. Adhortacja Apostolska o głoszeniu Ewangelii w dzisiejszym świecie”

Tylko ten, kto uznaje swoją podatność na zranienia jest zdolny do solidarnego działania. Ponieważ wzruszenie się (ruszenie z), współczucie (czucie wespół) temu, kto leży na skraju drogi, to postawy człowieka, który potrafi rozpoznawać w drugim swój własny obraz - mieszaninę prochu ziemi i skarbu - i przez to go nie odrzuca. Przeciwnie: miłuje, podchodzi bliżej i, nie mając na celu, odkrywa, że rany, które opatruje u drugiego są maścią dla jego własnych.

- papież Franciszek, „Pięć minut dla nadziei. Myśli na każdy dzień”

Podawać sobie ręce. Kiedy podaję komuś rękę, przerzucam most. Kiedy widzę drugiego człowieka, który jest gdzieś tam dalej i okazuję mu zainteresowanie, zaczynam budować most.

- papież Franciszek, „Otwieranie drzwi. Rozmowy o Kościele i świecie”

Na horyzoncie miłości, centralnej dla chrześcijańskiego doświadczenia małżeństwa i rodziny, wyróżnia się również inna cnota, często zapominana w obecnych czasach relacji burzliwych i płytkich: czułość.

Reklama

- papież Franciszek, „Amoris Laetitia. Posynodalna adhortacja apostolska. O miłości w rodzinie”

Reklama
Reklama
Reklama