Żyj pełną parą!
Zakochaj się, a wyjdzie ci to na zdrowie. To, czy żyjesz sama, czy w związku, ma znaczenie dla twojego serca.
- glamour
SERCE NIE SŁUGA
Kobiety tkwiące w nieszczęśliwych związkach częściej mają wysokie ciśnienie krwi i cierpią na otyłość brzuszną – orzekli naukowcy po przebadaniu trzystu małżeństw. Nie bez powodu te schorzenia należą do czynników ryzyka związanych z chorobami serca. „Gdzie czujesz w swoim ciele smutek lub zmartwienie? Tak, w sercu” – mówi dr Jeremy Clorfene, psycholog i współautor książki pt.: „The No Bull Book on Heart Disease” („Cała prawda o chorobie serca”). Dr Clorfene ostrzega, że sytuacje wywołujące przyspieszone bicie serca i skoki ciśnienia mają zły wpływ na twój układ sercowo-naczyniowy. Rada od serca? „Bycie szczęśliwą singielką jest lepsze od tkwienia w nieszczęśliwym związku. To jasne” – stwierdza dr Clorfene.
ACH ŚPIJ, KOCHANIE
Kobiety żyjące w stałych związkach lepiej się wysypiają. Są bardziej zrelaksowane, wypoczęte i śpią twardszym snem niż singielki. Budzą się jak nowo narodzone – dowodzą badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Pittsburgu. Uwaga, ta zasada nie dotyczy tych kobiet, które dopiero co zaczęły dzielić łóżko ze swoją nową miłością. Powód? „Po prostu nie przyzwyczaiłaś się jeszcze do tego, żeby spać obok mężczyzny noc w noc” – mówi autorka badań, dr Wendy Troxel. (Albo, jak z uśmiechem dodaje, dotyka was efekt świeżo upieczonej pary, która ponad spanie przedkłada w łóżku inne, ciekawsze aktywności).
NA WAGĘ ZDROWIA
Kobiety, które mieszkają z partnerem, według badań Uniwersytetu Północnej Karoliny, aż o 63 proc. częściej niż singielki borykają się z nadwagą. „Dla par jedzenie jest sposobem na wspólne spędzenie czasu. Daje wiele radości i pole do folgowania swoim zachciankom” i– twierdzi dietetyk Mitzi Dulan. Inna pułapka to wspólne oglądanie telewizji (i talerz przegryzek). Zamiast tego lepiej wybierzcie się razem na długi spacer.
CZY JEŚĆ ŻYWNOŚĆ MODYFIKOWANĄ
TAK!
- Z powodu protestów jest lepiej przebadana niż żywność tradycyjna.
- Ma większą wartość odżywczą, jak np. ryż z beta-karotenem.
- Dłużej zachowuje świeżość i smaczniej wygląda na talerzu.
NIE!
- Jej wpływ na ludzki organizm (np. ryzyko wystąpienia alergii) poznamy dopiero w przyszłości, więc po co ryzykować zdrowie?
- GMO spowoduje mutacje roślin i zniszczy równowagę w przyrodzie.
- Naturalne jest najzdrowsze!