Reklama

Nie opowiadaj, że „na pewno szybciutko coś znajdziesz i będziesz się z tego jeszcze śmiać”. Sytuacja na rynku pracy jest ciężka. Lepiej mów: „Cokolwiek by się nie działo, jak długo byś nie szukał, pamiętaj, że zawsze możesz na nas liczyć”. To jest właśnie to, co bezrobotny chce usłyszeć.

Reklama
POMAGAJ, ALE NIE WYRĘCZAJ

To nie ty szukasz pracy. Ciężar tych poszukiwań musi spoczywać na bezrobotnym. Nie wertuj zamiast niego (czy niej) gazety z ogłoszeniami. Chcesz pomóc – ale możesz odebrać całą inwencję twórczą. Jeśli znalazłaś np. ogłoszenie w internecie – spisz adres strony i daj osobie zainteresowanej ze słowami: „O, na coś takiego wpadłam”. Niech ta osoba sama podejmie decyzje, czy zajrzy pod podany adres i wyśle tam swoje zgłoszenie.

NIE BĄDŹ NADZORCĄ

Nie pytaj: „No i gdzie dziś wysłałeś swoje aplikacje?”. To budzi irytacje i wcale nie zwiększa motywacji do szukania zatrudnienia, czasem – wręcz przeciwnie.

ZADBAJ O DOBRY HUMOR

Ludzie, którzy tracą pracę, często nie mogą się uwolnić od czarnych myśli, krążą wciąż myślami wokół szukania pracy. Dobrze jest kogoś takiego oderwać, zabrać do kina czy na lody. Człowiek zadowolony i uśmiechnięty ma większe szanse np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

NIE GRZEB W PRZESZŁOŚCI

Uznaj, że temat poprzedniej pracy jest zamknięty. Nie wspominaj ani tego, co twoja bliska osoba robiła w dawnej firmie ani nie staraj się dociekać, czy np. ten Sylwek, lizus, nadal pracuje? Nie zastanawiaj się nad powodami zwolnienia twojego bliskiego. To już nie ma znaczenia.

STWÓRZ SIEĆ KONTAKTÓW

Wyślij maila z CV swojego bliskiego do wszystkich znajomych, z prośbą, by każdy z nich odesłał go do 5–10 osób. W ten sposób twoja wiadomość może dotrzeć nawet do kilkuset osób!

OTOCZ OPIEKĄ
Reklama

Ktoś, kto znalazł się w trudnej życiowej sytuacji, jest bardzo wrażliwy na niepowodzenia, każda oferta, na którą nie dostał odpowiedzi obniża jego samoocenę. Dlatego tak istotne jest, by utrzymywać bliższy niż zazwyczaj kontakt z tą osobą. Mówić jej „Jesteś dla mnie bardzo ważny, jesteś mądry, fajny, zdolny”. Im częściej będziesz to robić, tym lepiej.

Reklama
Reklama
Reklama