"Teoria czterech jeźdźców": tak sprawdzisz, czy twój związek jest udany czy grozi mu rozpad, alarmuje ekspert
Światowej sławy psycholog par przez lata badał relacje między partnerami. To doprowadziło do stworzenia "teorii czterech jeźdźców Apokalipsy". Poznaj jej filary i sprawdź, czy twój związek zmierza ku rozpadowi.
"Teoria czterech jeźdźców Apokalipsy"
Kiedy dochodzi do rozpadu związku, w naszej głowie pojawia się mnóstwo pytań. "Gdzie popełniłam błąd?", "Dlaczego wcześniej nic nie zrobiłam?", "Czy to jest moja wina?" Okazuje się, że rozpad związku czy też rozwód można przewidzieć z dokładnością do 96 proc. Wykazał to John Gottman, ekspert od lat badający relacje partnerskie. Jego zdaniem rozpad związku można przewidzieć na podstawie obecności lub braku poszczególnych zachowań partnerów względem siebie. W ten sposób zrodziła się "teoria czterech jeźdźców Apokalipsy".
W naszej galerii prezentujemy Wam 4 filary tej teorii, na podstawie której będziecie mogli sprawdzić, czy wasz związek jest udany i trwały czy grozi mu rozpad.
To jawne sygnały, że twój facet cię wykorzystuje. Jest z tobą, ale nie usłyszysz od niego "Kocham Cię"
To niestety częste zachowania partnerów w związkach. Niby wszystko jest ok i czujesz się potrzebna, ale nie ma w tym szczerości i prawdziwości. Jak rozpoznać, że tkwisz w związku, w którym parter cię wykorzystuje?Te znaki zodiaku tworzą najlepsze i najdłuższe związki. Przyciągają się jak magnes!
Zastanawiasz się, czemu jeszcze nie znalazłaś drugiej połówki? Poszukaj odpowiedzi w astrologii i sprawdź znaki zodiaku, które się przyciągają. Okazuje się, że przy szukaniu partnera ważne jest nie tylko dopasowanie charakterów, ale również zgodność zodiakalna. Gwiazdy podpowiadają, kto ma największe szanse na miłość.
1 z 4
Krytyka
Ciągła krytyka partnera w związku to jedna z głównych przyczyn rozpadu relacji i początek konfliktu. "Partnerom bardzo łatwo przychodzi wzajemne wytykanie błędów i zauważanie przejawów negatywnego zachowania u drugiej osoby. Niestety krytycyzm toruje drogę innym niebezpiecznym zwiastunom rozpadu związku. Osoba, która jest ciągle krytykowana czuje się odrzucona, zraniona i atakowana, co ponownie może nasilać spór, bo nie sprzyja przejawianiu pozytywnego zachowania względem osoby krytykującej" - czytamy na stronie psychologodnowa.pl.
Dlatego zanim kolejny raz będą cisnąć ci się na usta słowa: "Bo ty zawsze" lub "Ty nigdy..." pomyśl, czy rzeczywiście tak myślisz, czy po prostu chcesz powiedzieć to w gniewie.
2 z 4
Defensywność, czyli postawa obronna
Taka postawa pojawia się w związku, kiedy jedna ze stron broni się przed niesprawiedliwym traktowaniem, krytykowaniem i niedocenianiem. To naturalna reakcja każdego z nas. Partnerzy zamiast prowadzić konstruktywną rozmowę, to jedno z nich atakuje, zaś drugie broni się. Defensywność nie poprawia relacji i nie rozwiązuje konfliktu, tylko go nasila.
Jeśli chcesz poprawić relacje z partnerem, nie krytykuj i nie oceniaj. Staraj się rozwiązać konflikt, a nie eskalować go. Wykaż się empatią i zrozumieniem. Bądź otwarta na argumenty partnera/partnerki i nie pokazuj swojej wyższości.
3 z 4
Obojętność
Zachowując obojętność, wydaje nam się, że unikniemy konfliktu. Nic bardziej mylnego. Takim zachowaniem zamiast budować bliskość i zrozumienie, przekazujemy partnerowi dezaprobatę. "Przejawy obojętności to najczęściej: unikanie kontaktu wzrokowego, zmiana tematu, ignorowanie, uporczywe milczenie, nie odpowiadanie na zadane pytania, udawanie, że jest się zajętym czymś bardzo ważnym, brak czasu dla partnera" - czytamy na portalu "Od nowa".
Taka nasza postawa wywołuje tylko frustrację i wściekłość, a nie prowadzi do konstruktywnego rozwiązania konfliktu.
4 z 4
Pogarda
Jak podkreśla Gottman pogarda wobec partnera przejawia się w braku szacunku, wyśmiewania, pokazywania sarkazmu i traktowania go jak gorszego od siebie. Często są to również niewerbalne zachowania, jak pogardliwe spojrzenia z ustami ściągniętymi w jedną stronę.
Eksperci Wilmot i Hocker dodają, że „pogarda nigdy nie pojawia się w zdrowych relacjach. Nie ma dla niej nigdy uzasadnienia w długotrwałym, ważnym związku, ponieważ pełni funkcję ostrego ataku na podmiotowość drugiej osoby”.
Zdaniem eksperta, pojawienie się pogardy w związku to już tylko krok od decyzji o rozpadzie małżeństwa.