Reklama

Portal www.ted.com (skrót od słów: Technology, Entertainment, Design) w myśl głównego hasła prezentuje idee warte rozpowszechniania. Wśród wykładowców TED-a byli Bill Gates, Gordon Brown czy charyzmatyczny lider U2, Bono. Naukowcy, politycy, ludzie kultury i mediów. Każdy z mówców ma do dyspozycji równo 18 minut, a wykłady publikowane są za darmo online i tłumaczone na 86 języków. Jeśli jeszcze nie znasz TED-a, musisz to zmienić natychmiast.
Wykład Steve’a Jobsa o znamiennym tytule: „Jak żyć, zanim umrzesz” ma w tej chwili prawie sześć milionów odsłuchań na portalu! Jednym z najpopularniejszych jest wystąpienie Keitha Barry'ego z pytaniem: czy nasz mózg może oszukać ciało? Inaczej: czy może się bez niego obyć? Keithowi się to udaje: prowadzi samochód z przepaską na oczach, wzrok zastępuje mu... siedząca obok dziewczyna, która patrzy na drogę zamiast niego. Auto jedzie dobre parę minut, bezbłędnie pokonując zakręty. Niesamowite! Tak samo jak doświadczenia z energią, którą prowadzący zdaje się w magiczny sposób sterować. Chłopak z publiczności ma opuścić uniesione dłonie, kiedy tylko poczuje na nich ucisk. Stoi z zamkniętymi oczami. Keith „naciska” powietrze i ręka chłopaka posłusznie wędruje ku dołowi.
Siła naszego umysłu jest ogromna. Trzeba w to tylko uwierzyć. Sheryl Sandberg, dyrektor zarządzająca Facebooka, pyta kobiety, dlaczego tak bardzo nie doceniają samych siebie. A Naomi Klein, autorka antyglobalistycznej książki „No Logo”, w kilkanaście minut przekonuje o ile lepszy byłby świat rządzony właśnie przez nie. Zarzuca panom zbytnią pewność siebie. Badania pokazują, że kobiety zajmujące się globalnymi inwestycjami są dużo rozważniejsze. Jesteś ciekawa zdania Klein? Wejdź na TED-a. Dowiesz się również, czego uczymy się przed narodzeniem. Dziwne? Annie Murphy Paul, pisarka naukowa, opowiada o lekcjach, które odbieramy już w łonie matki: od rytmu naszego języka ojczystego do jedzenia, które stanie się naszym ulubionym. Na naukę nigdy nie jest za późno. Matthieu Ricard, były biochemik, dziś buddysta, twierdzi, że możemy wpoić naszemu umysłowi poczucie szczęścia. TED – jedna wizyta tutaj i chce się wiedzieć więcej.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama