9 objawów, które wskazują na to, że tkwisz w toksycznym związku
Związek powinien opierać się na solidnych fundamentach, takich jak zaufanie, wzajemny szacunek i miłość. Niejednokrotnie bywa jednak, że jedna ze stron zaczyna dominować nad drugą, wykorzystując jej słabości i manipulując nią. Taka relacja określana jest mianem toksycznego związku. Po czym rozpoznać, że zachowanie partnera jest niezdrowe? Jak zakończyć toksyczny związek?
- Redakcja
Co to jest toksyczny związek?
Toksyczny związek to rodzaj relacji, w której jedna z osób zaczyna dominować nad drugą w niezdrowy sposób. Poprzez manipulację, szantaż emocjonalny, zastraszanie czy nawet przemoc fizyczną zmusza ją do zmiany zachowania, poglądów, a nawet zerwania relacji z innymi ludźmi. Toksyczny partner poprzez bodźce, takie jak strach, smutek i złość buduje mur pomiędzy swoją ofiarą a resztą świata, skutecznie ją izolując.
Toksyczny związek to relacja, w której nierównowaga sił jest świadomie wykorzystywana przez osobę dominującą. Jej ofiara to najczęściej osoba o niskim poczuciu własnej wartości, bez własnego zdania, psychicznie uzależniona od swojego oprawcy. Dobrowolna zgoda na tego typu traktowanie najczęściej wynika z doświadczeń zdobytych w domu rodzinnym. Osoby, które nie miały szczęśliwego, pełnego bliskości i zrozumienia dzieciństwa mają większe szanse na to, by stać się ofiarą toksycznego partnera.
Toksyczny związek - test
Toksyczny związek to niebezpieczna relacja. Wyniszcza ona psychicznie osobę, pozostającą pod wpływem dominującego partnera. Po czym jednak poznać, że z twoim związkiem jest coś nie tak? Wykonaj poniższy test i sprawdź, czy wasza relacja ma cechy toksycznego związku.
- Mój partner czasami wymusza na mnie robienie rzeczy, na które nie mam ochoty TAK/NIE
- Nie czuję się kochana, szanowana i podziwiana TAK/NIE
- Mój partner rzadko mówi mi komplementy, chętnie za to wytyka moje wady TAK/NIE
- Podczas kłótni zdarza się, że mój partner obrzuca mnie wyzwiskami i głośno krzyczy TAK/NIE
- Czasem mam wrażenie, że mój partner lepiej traktuje nowo poznane osoby niż mnie TAK/NIE
- Uważam, że potrzeby i pragnienia mojego partnera są o wiele ważniejsze od moich TAK/NIE
- Wiem, że mój partner nie zawsze jest wobec mnie w porządku, ale uważam, że nie zasługuję na nic lepszego TAK/NIE
- Zdarzało się, że mój partner urządzał mi sceny zazdrości o spotkanie z koleżankami lub rozmowę ze znajomym TAK/NIE
- Mojemu partnerowi zdarzyło się podnieść na mnie rękę TAK/NIE
- W związku to ja planuje i decyduje o wszystkim, partner pozostaje całkowicie bierny, nawet gdy poproszę go o wypowiedzenie jego zdania TAK/NIE
Jeśli na więcej niż 6 pytań odpowiedziałaś TAK, warto przyjrzeć się bliżej waszej relacji. Zwróć uwagę na konkretne sytuacje i postaraj się wskazać, które zachowania partnera powodują u ciebie spadek nastroju i niskie poczucie własnej wartości. Jeśli masz taką możliwość, porozmawiaj o tym, co cię niepokoi z bliską ci osobą lub psychologiem.
Jeśli odpowiedziałaś TAK na mniej niż 6 pytań, mimo wszystko pozostań czujna. Najczęściej toksyczne zachowania nasilają się stopniowo, dlatego obserwuj sytuację i miej rękę na pulsie. Jeśli masz możliwość, porozmawiaj o swoich obawach z przyjaciółką lub inną, bliską ci osobą.
Toksyczny związek - objawy
Toksyczny związek to rodzaj relacji, w której jedna ze stron jest zdominowana i uzależniona od drugiej osoby. Osoby będące w tego typu relacjach najczęściej wiedzą, że coś jest nie tak, ale nie potrafią określić samego podłoża problemu. Jak rozpoznać toksyczny związek? Jakie są jego najczęstsze objawy?
Odpowiedź znajdziecie w naszej galerii.
Czy można naprawić toksyczny związek?
Toksyczny związek to relacja, oparta na nierówności i poświęceniu. Zdominowana strona zatraca własną indywidualność, pewność siebie i poglądy, by zadowolić swojego toksycznego partnera. Czy jednak relacja ta zawsze skazana jest na porażkę? W jaki sposób można naprawić toksyczny związek?
Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że toksyczny partner nie poradzi sobie sam ze swoimi problemami. Wiele zależy również od skali problemu. Inaczej postępuje się w przypadku przemocy fizycznej, a inaczej w przypadku scen zazdrości i ostrych kłótni. Pierwszym i najważniejszym krokiem w kierunku poprawy waszych relacji jest szczera i spokojna rozmowa. Warto w zwięzły, pozbawiony krytyki sposób poruszyć z partnerem temat i wyłożyć, co według ciebie jest nie tak. Jeśli on również dostrzega, że dzieje się coś niedobrego, jest to sygnał do zmiany. Jeśli natomiast twierdzi, że to ty "coś sobie wymyślasz" i bagatelizuje twoje słowa, uratowanie tej relacji może być bardzo ciężkie.
Kolejnym krokiem jest zasięgnięcie profesjonalnej pomocy. Psycholog lub terapeuta podpowiedzą wam, w jaki sposób pracować nad komunikacją, artykułowaniem własnych potrzeb oraz wzajemnym zrozumieniem. Możecie oczywiście spróbować sami dojść do porozumienia, natomiast wizyta u specjalisty pomoże wam dotrzeć do źródła toksycznych zachowań i uniknąć ich nawracania.
Jak uwolnić się z toksycznego związku?
Toksyczny związek to najczęściej relacja mocno jednostronna, przynosząca korzyści wyłącznie dominującemu partnerowi. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem dla zdominowanej osoby jest uwolnienie się spod jego wpływu i zakończenie tej relacji. Jak zakończyć toksyczny związek?
Przede wszystkim warto umówić się z toksycznym partnerem na rozmowę i wziąć ze sobą zaufaną osobę. Dzięki temu będziesz mieć szansę na powiedzenie wszystkiego, co chcesz zakomunikować partnerowi i jednocześnie czuć się bezpiecznie. Jeśli obawiasz się gwałtownej reakcji, możesz załatwić sprawę również telefonicznie. Ważne jest, by na każdym etapie wychodzenia spod jego wpływu towarzyszył ci ktoś, kto będzie dla ciebie oparciem. Obecność tej osoby powstrzyma cię również przed powrotem do toksycznego partnera i powieleniem tego samego wzorca.
Życie po toksycznym związku
Toksyczny związek mocno wpływa na to, w jaki sposób postrzegasz świat, ludzi wokół siebie oraz swoją osobę. Dominujący i zaborczy partner jest w stanie zburzyć twoje poczucie własnej wartości, bezpieczeństwa czy wyobrażenie na temat miłości i związku. Jak żyć po toksycznym związku?
Najważniejsze jest to, by po zakończeniu toksycznego związku uciąć wszelkie kontakty z byłym partnerem. Nieustanne powracanie do tego, co było może rozbudzać dawne uczucia i nadzieje, a w konsekwencji doprowadzić do powtórzenia tych samych błędów. Istotne jest również to, by skorzystać z pomocy specjalisty. Psycholog czy terapeuta pomogą ci uporać się z traumą oraz podpowiedzą, na jakie zachowania powinnaś zwracać uwagę w przyszłości. Specjalista wskaże ci również, w jaki sposób dalej postępować i jak odzyskać kontrolę nad własnym życiem.
1 z 8
Brak poczucia własnej wartości
Czyli myślenie o sobie w sposób wyłącznie negatywny, niedostrzeganie własnych zalet. Najczęściej toksyczny partner utwierdza swoją ofiarę w jej myśleniu lub wręcz punktuje każdą jej niedoskonałość, wpędzając ją w jeszcze większe kompleksy.
2 z 8
Samotność
W toksycznym związku słabsza strona najczęściej czuje się po prostu pozostawiona sama sobie. Nie może ona polegać na partnerze i liczyć na jego wsparcie czy pomoc.
3 z 8
Pogarda, wyzwiska, obelgi
Kłótnie zdarzają się w każdej, nawet najlepszej relacji. Jednak gdy w trakcie każdej z nich padają obelżywe słowa, uszczypliwe uwagi i przekleństwa, może to być sygnał, że związek jest toksyczny.
4 z 8
Pełna odpowiedzialność
Toksyczny partner zrzuca na swoją ofiarę ciężar podejmowania wszystkich decyzji. Takie działanie daje mu pole do krytykowania twoich poczynań i wyśmiewania w razie niepowodzenia.
5 z 8
Emocjonalny szantaż
Czyli inaczej zmuszanie ofiary do robienia czegoś, na co zupełnie nie ma ochoty "w imię miłości". Najczęściej toksyczny partner ucieka się do słów "jeśli mnie kochasz, to zrobisz to, co chcę" lub zaczyna grozić.
6 z 8
Kłamstwo
Toksyczni partnerzy to manipulanci, którzy dokładnie znają słabe punkty swoich ofiar i nie wahają się w nie uderzyć. Narzędziem, które pomaga im utrzymywać słabszego od siebie partnera w ryzach jest kreowanie fałszywej rzeczywistości, przeinaczanie faktów czy po prostu kompulsywne okłamywanie.
7 z 8
Przemoc fizyczna
Relacja, w której obecna jest przemoc cielesna i rękoczyny to dla ofiar toksycznego związku smutna codzienność. Niejednokrotnie dochodzi nawet do tego, że ofiara brutalnego partnera broni go lub kłamie, by nie spotkał go ostracyzm ze strony najbliższego otoczenia.
8 z 8
Obwinianie
Toksyczny partner obwinia swoją ofiarę o wszystkie niepowodzenia i nieszczęścia, które się mu przytrafiają, nawet jeśli nie miała ona z nimi nic wspólnego.