Sztuka wybaczania
Dokonaj szybkiego rachunku krzywd, które wyrządzili ci inni. Ile z nich udało ci się wybaczyć? Uważaj! Gniew i żal, które nosisz w sobie, mogą być początkiem poważnej choroby...
- glamour
NADBAGAŻ
Abyś lepiej zrozumiała, jak duże znaczenie ma wybaczanie – na początek zabawa. Wypisz na kartce listę doznanych krzywd. Następnie każdej z nich przypisz punkty od 1 do 10 (w zależności od skali krzywdy). Te, które już wybaczyłaś, opatrz cyferką 0. Zsumuj punkty i zamień je na kilogramy. Na kartce narysuj swoją podobiznę z plecakiem i umieść w nim cały ten „bagaż”. Widzisz, ile niepotrzebnych, negatywnych emocji dźwigasz na co dzień?
SKRYTY ZABÓJCA
„W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono w 1995 roku badania, których celem było znalezienie choroby – zabójcy numer jeden. Okazało się, że nie jest to ani rak, ani choroby serca czy nawet AIDS. Naukowcy stwierdzili, że w USA za dolegliwościami serca, rakiem i innymi śmiertelnymi chorobami kryje się brak umiejętności (lub chęci) wybaczania” – zaczyna Jolanta Olszewska, psycholożka. Z czego to wynika? Kiedy odczuwamy dłuższy stres, napięcie, gniew, w naszym ciele wyzwala się wiele hormonów, w tym adrenalina. „Podwyższony poziom adrenaliny we krwi oznacza poważne konsekwencje dla serca, układu nerwowego, a nawet odpornościowego” – tłumaczy Olszewska. Jeżeli boli cię często głowa, mięśnie, masz problemy ze snem, trawieniem, wrzody lub wpadasz w stany depresyjne, uważaj! Być może to początek poważniejszej choroby, którą powoduje u ciebie gniew.
OCALENI
Przebaczenie może zdziałać prawdziwe cuda. „W trakcie wspomnianych już badań część pacjentów chorych na raka w fazie terminalnej (6 miesięcy przed spodziewaną śmiercią) wzięła udział w programie radzenia sobie z gniewem. W tej grupie pacjentów remisja (cofanie się) choroby występowała najczęściej – dodaje Jolanta Olszewska. – Jak się okazuje, to, czy wybaczenie będzie miało efekty terapeutyczne, zależy również od twojej motywacji. Kiedy odpuszczasz komuś winy, powinnaś myśleć o tej osobie, a akt musi płynąć prosto z serca” – podkreśla Olszewska.
RADYKALNE WYBACZANIE
Ciężko ci wybaczyć? Z pomocą przychodzi Metoda Radykalnego Wybaczenia autorstwa Colina Tippinga, psychologa z USA. „W dużym uproszczeniu twierdzi on, że najtrudniej jest nam sobie poradzić z wybaczeniem cech i zachowań, których sami w sobie nie akceptujemy. Najprostszą drogą do odpuszczenia innym win jest uświadomienie sobie swoich słabości i skoncentrowanie się na pracy nad nimi. Przyłapałaś przyjaciółkę na kłamstwie? Zastanów się, czy ty nie byłabyś zdolna jej okłamać. Jeśli odpowiedź brzmi: »tak«, popracuj nad szczerością”. – kończy Olszewska.