Światowy Dzień Coming Outu. Jak reagować na "wyjście z szafy" bliskiej osoby?
Światowy Dzień Coming Outu przypomina nam, że każdy z nas jest inny i jednocześnie wyjątkowy. Dowiedz się, w jaki sposób możesz pomóc bliskim przełamać lęk przed odrzuceniem.
- Kiedy jest Światowy Dzień Coming Outu?
- Co to znaczy "coming out"?
- Czym się różni "coming out" od "outingu"?
- Jak reagować na "coming out"?
- Dzień Wychodzenia z Szafy a coming out znanych osobowości
Światowy Dzień Coming Outu to ważny dzień dla społeczności LGBTQ+ i jest również obchodzony w Polsce. Co roku przypomina nam, że wszyscy ludzie zasługują na godne traktowanie niezależnie od orientacji seksualnej, tożsamości, czy wyznawanych poglądów. Dowiedz się, kto ze znanych osobowości ze świata show-biznesu "wyszedł z szafy".
Kiedy jest Światowy Dzień Coming Outu?
Światowy Dzień Coming Outu lub Międzynarodowy Dzień Wychodzenia z Szafy jest obchodzony 11 października. Święto zostało ustanowione w 1988 roku, by upamiętnić marsz osób związanych ze środowiskiem LGBTQ+, który miał miejsce rok wcześniej w Waszyngtonie. Protestujący domagali się zrównania praw obywatelskich, ale także celem ich przemarszu było podniesienia świadomości nierównego traktowania społeczności osób nieheteronormatywnych i niecispłciowych.
Wraz ze zmianami społecznymi ustanowione w USA święto zyskało międzynarodowy status. W Polce po raz pierwszy Światowy Dzień Coming Outu obchodzony był w 2009 roku.
Co to znaczy "coming out"?
"Coming out" to skrót od pełnego wyrażenia "to come out of the closet", co dosłownie znaczy "wyjść z szafy". Zwrot "zrobić coming out" to upublicznienie swojej orientacji seksualnej, tożsamości płciowej, a nawet poglądów i preferencji językowych. W powszechnym odbiorze "coming out" jest jednorazowym aktem, podczas którego dana osoba dokonuje swoistego "wyznania" przed rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami, a jeśli jest osobowością medialną poprzez media społecznościowe. Jednak w rzeczywistości "wyjście z szafy" jest końcowym (i nieobowiązkowym) elementem procesu odkrywania swojej tożsamości i seksualności.
Natomiast samo pojęcie "to come out of the closet" pojawiło się w języku w XX wieku jako analogia do "coming outu" młodych dziewcząt z wyższych sfer, które podczas swojego debiutanckiego balu zostawały społecznie uznawane jako gotowe do pełnienia roli żony i matki.
Czym się różni "coming out" od "outingu"?
Choć oba pojęcia zawierają w sobie wyraz "out", to ich znaczenie nie jest tożsame.
"Coming out" to dobrowolny, samodzielny i dokonany z własnej woli akt upublicznienia informacji dotyczących swoje orientacji seksualnej (wyróżnia się orientację: homoseksualną, biseksualną i aseksualną) lub tożsamości seksualnej rozumianej jako indywidualna i subiektywna koncepcja siebie (jest to odpowiedź na pytanie "kim jestem?"). Jednak w dyskursie naukowym podział na tożsamość seksualną i orientację seksualną budzi wiele emocji i bywa, że te pojęcia uznawane są jako tożsame.
Pojęcie "outing" również jest związane z upublicznieniem orientacji seksualnej lub tożsamości seksualnej. Jednak w tym przypadku decyzję o tym podejmuje osoba trzecia, która niejako "demaskuje" publicznie osobę, która nie wpisuje się w dominujący dyskurs heteronormatywny. Często robi to wbrew woli lub bez zgody osoby zainteresowanej. Takie zachowanie w znaczący sposób narusza godność i prawo do prywatności.
Jak reagować na "coming out" bliskiej osoby?
Osoby nieheteronormatywne (lesbijki, geje, osoby biseksualne) lub niecispłciowe (osoby niebinarne, transpłciowe, gender fluid) często muszą pokonać lęk przed odrzuceniem i brakiem akceptacji, a "coming out" zazwyczaj nie jest łatwym doświadczeniem. Poniżej znajdziesz wskazówki, które mogą być pomocne podczas ważnej rozmowy.
- Nie oceniaj. Szczególnie jeśli masz inne poglądy lub przekonania religijne.
- Nie podważaj tożsamości lub orientacji.
- Okaż zainteresowanie. Pozytywne emocje pomagają w budowaniu wartościowej relacji.
- Nie krytykuj. Jeśli czegoś nie rozumiesz, poproś o wyjaśnienie.
- Informację zachowaj dla siebie.
- Nie zmieniaj swojego nastawienia wobec bliskiej ci osoby.
- Jeśli dostrzegasz, że bliska ci osoba przeżywa trudne emocje, okaż wsparcie.
Relacje, którym towarzyszy dobra energia i zaufanie są bezcenne.
Dzień Wychodzenia z Szafy a coming out znanych osobowości
Osoby publiczne coraz częściej dokonują "wyjścia z szafy". W Polsce "coming outu" dokonali:
- Andrzej Piaseczny, piosenkarz, artysta
- Doda, piosenkarka, artystka
- Joanna Balas, aktorka
- Jacek Poniedziałek, aktor
- Kasia Adamik, reżyserka
- Maciej Nowak, krytyk teatralny i kulinarny
- Maciej Zień, projektant mody
- Marcin Szczygielski, pisarz, dziennikarz i grafik
- Michał Kwiatkowski, piosenkarz
- Michał Piróg, choreograf
- Michał Witkowski, pisarz
- Piotr Grabarczyk, piłkarz ręczny
- Robert Biedroń, polityk
- Sylwia Chutnik, pisarka, aktywistka
- Tomasz Jacyków, stylista gwiazd
- Tomasz Raczek, krytyk filmowy i publicysta
Najbardziej rozpoznawalnymi osobami ze światowego show-biznesu, które "wyszły z szafy" są:
- Elton John, piosenkarz
- George Michael, piosenkarz
- Jodie Foster, aktorka
- Kevin Spacey, aktor
- Neil Patrick Harris, aktor
- Ricky Martin, piosenkarz
- Sylvia Baudelaire, raperka
Światowy Dzień Coming Outu to dobry moment, by przypomnieć, że niezależnie od preferencji wszyscy chcemy kochać i być kochanymi.