Świąteczno-sylwestrowy savoir-vivre
Jak elegancko pić szampana? Gdzie odłożyć torebkę, gdy jesteś w restauracji lub jak jeść kawior? Na te i inne pytania odpowiemy ci w naszym materiale.
- Claudia
W tańcu daj się prowadzić
Na parkiecie równouprawnienie nie obowiązuje. Nawet jeśli twój partner nie dorównuje ci umiejętnościami tanecznymi, pozwól, żeby to on tobą kierował.
Parkiet to jedno z ostatnich miejsc, gdzie mężczyzna jest w stu procentach rycerzem. Prosi kobietę do tańca, roztacza nad nią opiekę, obowiązkowo odprowadza na miejsce. Gdy skończy się utwór, pod żadnym pozorem nie może zostawić partnerki samej na parkiecie. Jeśli para w tańcu potrąci inną parę, przeprasza zawsze mężczyzna. Pierwszy taniec powinien zatańczyć z osobą, z którą przyszedł. Potem może poprosić do tańca inną panią, nie musi pytać o zgodę jej partnera – byłoby to nietaktem wobec kobiety.
Jak elegancko pić szampana?
To, w jaki sposób trzymamy w dłoni szampankę, - ma wpływ na smak trunku – mówią sommelierzy. To także kwestia elegancji – dodają fachowcy od savoir-vivre’u.
Przypomnijmy zatem główną zasadę: kieliszek, podnosząc do ust, trzymamy za nóżkę. Dotyczy to zwłaszcza szampana i białego wina – trunków, które podaje się schłodzone. Dzięki temu ciepłem dłoni nie zmienimy ich temperatury, a pośrednio też smaku. I co jest równie ważne – nie zostawiamy odcisków palców na szkle. Kieliszek trzymamy za nóżkę, także nalewając wino. Powinien on być lekko pochylony, żeby trunek powoli spływał po ściance. Szampan i wina musujące najlepiej smakują w kieliszku wąskim i długim, zwanym fletem. Jego kształt pozwala się cieszyć aromatem wina i widokiem bąbelków.
Gdzie odłożyć torebkę, gdy jesteś w restauracji?
Na stole zdecydowanie nie, szczególnie jeżeli jest to duża torba – będzie przeszkadzać w konsumpcji i rozmowie.
Na podłodze? Większość z nas woli jej tam nie kłaść (z powodu przesądu o uciekających pieniądzach albo ze względów higienicznych). Powieszona na oparciu może przeszkadzać innym gościom i obsłudze. Poza tym tracimy ją z oczu. Torbę najlepiej odłożyć na krzesło obok, oczywiście jeśli jest wolne. Małą kopertówkę można także trzymać na kolanach. Serwetkę należy wówczas położyć na torebce, nigdy odwrotnie – nie torebkę na serwetce.
Na chodniku także obowiązują zasady ruchu
Choć zwykle nie przywiązujemy do tego wagi, strona chodnika albo alejki, którą idziemy, ma znaczenie.
Zgodnie z zasadami savoir-vivre’u i przez analogię do ruchu drogowego powinniśmy poruszać się prawą stroną. Mężczyzna w towarzystwie kobiety idzie od strony ulicy, czyli od strony mniej bezpiecznej. Dzięki temu chroni partnerkę przed ewentualnym ochlapaniem przez samochody. Jeśli trzy osoby idą obok siebie, najważniejsza z nich zajmuje miejsce w środku.
Duży kłopot z małą łyżeczką
Aromatyczna kawa, delikatna kołderka bitej śmietany, odrobina cukru i cynamonu. Wystarczy zamieszać i... co zrobić z łyżeczką?
Odłożyć ją na spodek filiżanki tak, aby leżała na nim cała. Zdarza się nam kłaść ją w taki sposób, że jedynie główka opiera się o talerzyk. To niezbyt eleganckie, poza tym jest ryzyko, że kropla kawy spłynie po trzonku i zabrudzi obrus. Niektórzy smakosze cappuccino z upodobaniem zjadają łyżeczką bitą śmietanę, którą kawa jest udekorowana. W domu przy śniadaniu, na spotkaniu z przyjaciółką w niezobowiązującym miejscu – proszę bardzo, można nawet dyskretnie oblizać łyżeczkę. Ale na przyjęciu w większym gronie, podczas spotkań biznesowych czy w eleganckiej kawiarni lepiej tego nie robić.
Kawior – danie na specjalne okazje
Jedz ryby, a będziesz dłużej żył, jedz kawior, a będziesz dłużej kochał – głosi rosyjskie przysłowie. Dla jednych kawior to afrodyzjak, dla innych symbol luksusu.
Podany nawet w niewielkiej ilości, doda splendoru każdemu przyjęciu. Kawior serwuje się schłodzony, w szklanych misach. Skropiony cytryną nakłada się na mały kawałek pieczywa – uwaga – nie rozsmarowując, bo rozsmarowany nie tylko fatalnie wygląda, także źle smakuje. Do kawioru czarnego najlepszym dodatkiem jest szampan lub – po rosyjsku – schłodzona wódka. Do czerwonego zaś pasuje lekkie, białe, wytrawne wino.
Kultura języka
Początek stycznia, życzymy sobie nawzajem szczęśliwego Nowego Roku... dwa tysiące szesnastego czy dwutysięcznego szesnastego? Która z tych form jest poprawna? Katarzyna M. z Warszawy
W czterocyfrowej liczbie roku odmieniamy tylko dwie ostatnie cyfry. Jest tylko jeden wyjątek: gdy dwiema ostatnimi cyframi są zera. Życzyliśmy sobie szczęśliwego Nowego Roku dwutysięcznego, ale rok później dwa tysiące pierwszego, teraz dwa tysiące szesnastego.
W przepisie znalazłam informację, że należy dodać półtorej łyżki mąki i półtorej litra wody. Coś tu jest chyba nie tak. Anna C. z Poznania
Forma liczebników ułamkowych zależy od rzeczowników, do których się one odnoszą. Jeśli rzeczownik ma rodzaj żeński (łyżka), liczebnik też, mówimy zatem: półtorej (łyżki). Jeśli ma rodzaj męski (litr), mówimy: półtora (litra). W zrostach typu półtoraroczny, półtoralitrowy forma „półtora” jest zawsze nieodmienna.