Reklama

1. Czy łączą was wspólne zwyczaje?
Jeśli w twojej rodzinie istnieją tradycje, które wspólnie pielęgnujecie, a także obchodzicie razem święta, ważne rocznice, imieniny i urodziny - to znak, że łączy was silne poczucie wspólnoty. Gdy brakuje w waszym domu wspólnych zwyczajów, najwyższy czas je wprowadzić. Zacznijcie od drobnych, codziennych rytuałów, np. wspólnych kolacji, czytania dzieciom bajek na dobranoc. Starajcie się doceniać miłe chwile w życiu, świętować ważne rodzinne wydarzenia. Warto też stworzyć sobie swój własny język. Pieszczotliwe określenia, zdrobnienia czy zwroty zrozumiałe tylko dla was są wyrazem miłości i budują jedyną w swoim rodzaju więź.
2. Czy umiecie rozładować gniew?
Wspólne życie rodzi wiele emocji, dlatego sprzeczek nie da się wyeliminować nawet w najszczęśliwszej rodzinie. Ważne jednak jest to, aby drobne spięcia nie urastały do rangi dramatycznych konflitów. Jeśli kłócicie się tak, by się wzajemnie nie obrażać, potraficie przyznać się do błędu - to możecie być z siebie dumni. Burzliwe awantury, podczas których obrzucacie się złośliwościami, świadczą o tym, że nie umiecie panować nad emocjami. Gdy następnym razem dojdzie do sytuacji konfliktowej, nie daj się sprowokować, ale spokojnie wysłuchaj zarzutów. A jeśli widzisz, że domowników ponoszą nerwy, zmień temat rozmowy, poproś ich o pomoc w przygotowaniu posiłku, zaproponuj spacer.
3. Czy szanujecie prawo do prywatności?
Wspaniale, gdy w twoim domu nikt nikogo nie kontroluje. Jeśli dochodzi do otwierania listów, podsłuchiwania rozmów telefonicznych, musicie popracować nad wzajemnym zaufaniem. Bo wprawdzie mieszkacie razem, ale potrzebujecie odrobiny wolności.
4. Czy chętnie sobie pomagacie?
Jeśli jesteście dla siebie największą podporą, wspieracie się w każdej sytuacji i wspólnie rozwiązujecie kłopoty - gratulacje. Ale może jest tak, że zajęci jesteście wyłącznie swoimi problemami i każdy liczy tylko na siebie? Pora to zmienić. Najważniejsze jest, aby umieć wysłuchać się i zrozumieć nawzajem. Pamiętajcie też o miłych gestach, słowach otuchy.
5. Czy macie wspólne plany, marzenia?
Doskonale, jeśli myślicie o przyszłości i macie wiele planów, np. chcielibyście spędzić wakacje za granicą, kupić nowy samochód albo wybudować dom z ogrodem. Niedobrze, gdy skupiacie się tylko na bieżących sprawach i boicie się marzyć. Wspólne plany bowiem jednoczą, napawają optymizmem i pomagają znosić codzienne kłopoty. Spójrzcie więc w przyszłość, popuśćcie wodze wyobraźni. Nie warto jednak marzyć tylko o wygranej w totolotka. Lepiej wyznaczyć sobie jakieś drobne cele i konsekwentnie je realizować.
6. Czy decyzje podejmujecie wspólnie?
Zastanów się, czy w twojej rodzinie obowiązują zasady partnerskie. Jeśli nie ma w niej podziału na rządzących i tych, co się im podporządkowują, to pewnie wszyscy dobrze czują się ze sobą. Gdy jednak jest ktoś, kto sam wszystkim steruje, nie ma mowy o życzliwej atmosferze w domu. Aby ostudzić jego dyktatorskie zapędy, wprowadź zwyczaj rodzinnych dyskusji zarówno w sprawach drobnych (np. jak spędzimy weekend), jak i ważnych (np. czy przeprowadzamy się do innego miasta).
7. Czy trzymacie ze sobą sztamę?
Podstawowa zasada waszej rodziny brzmi: "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Potraficie bronić się nawzajem i trzymać wspólny front w konfliktach z innymi. Jeśli jednak zdarza się wam obgadywać bliskich za ich plecami i zdradzać ich słabości - dostajecie czerwoną kartkę. Aby stanowić silną, trwałą rodzinę, musicie być w stosunku do siebie lojalni.
8. Czy szanujecie swoją odrębność?
W kochającej się rodzinie każdy ma prawo być sobą i nikt nie próbuje nikogo zmieniać. Jeśli w domu boicie się wyrażać swoich opinii, ukrywacie uczucia, rezygnujecie z zainteresowań, to nie możecie być ze sobą szczęśliwi. Aby w rodzinie wszystko grało, trzeba akceptować się nawzajem i pamiętać o tym, że każdy jest inny. Szanujcie więc swoje poglądy i upodobania, starajcie się przymykać oko nawet na to, co jest wam obce lub czego nie potraficie zrozumieć.
9. Czy jesteście zgranym zespołem?
Dobrze, gdy twoją rodzinę można porównać do zespołu muzycznego. Gracie na różnych instrumentach, miewacie solówki, ale perkusja nie zagłusza skrzypiec. Nikt nie próbuje błyszczeć na tle innych, wszyscy są równie ważni. Jeśli któryś z domowników chce dominować i ciągle pokazuje, że jest lepszy, mądrzejszy, trzeba pilnować, aby pozostali członkowie rodzinie nie czuli się gorsi, pokrzywdzeni czy niepotrzebni. Tylko wtedy wszyscy będą sobie ufać i dbać o wspólne interesy.
10. Czy lubicie spędzać razem czas?
Świetnie czujecie się we własnym gronie i wiele rzeczy robicie wspólnie - jeździcie na nartach, chodzicie do kina, odwiedzacie znajomych. Brawo! To znak, że łączą was silne więzi. Ale może jest też tak, że najlepiej czujecie się poza domem albo tylko pozornie spędzacie razem czas? To znaczy: wszyscy są w domu, ale każdy robi coś innego - mąż przegląda gazetę, dzieci bawią się w swoim pokoju, a ty krzątasz się po kuchni. A więc tak naprawdę żyjecie obok siebie, a nie ze sobą. Warto to zmienić, bo nic tak nie zbliża ludzi, jak wspólne chwile. Starajcie się codziennie przynajmniej zjeść razem posiłek i porozmawiać o tym, jak minął dzień. Od czasu do czasu zagrajcie wszyscy w jakąś grę, wybierzcie się na wycieczkę. To działa.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama