Sonda szczęścia
W badaniu „Sonda szczęścia” przygotowanym na zlecenie marki Always przez dr Agatę Wytykowską-Kaczorek wzięło udział kilkadziesiąt polskich blogerek. Celem badania było pokazanie, czym jest szczęście dla młodych kobiet, jakie codzienne przeszkody na drodze do szczęścia napotykają i jak sobie z nimi radzą.
Obraz dziewczyn u progu dorosłości - wyłaniający się z tego badania jest optymistyczny. Dziewczyny wiedzą czego chcą, znają swoją wartość i starają się nad nią pracować . Co ważne -w mądry sposób. Są generalnie nastawione na wewnętrzny rozwój, który wiąże się z pracą nad pozytywnym, otwartym nastawieniem do świata oraz kształtowaniem gotowości do mierzenia się z losem. Świadome swoich słabości - aktywnie angażują się w radzenie sobie z nimi.
Co przynosi szczęście, o czym marzą młode Polki?
Trzy najważniejsze źródła poczucia szczęścia to „mieć dobry związek” dla 79% dziewczyn, dla 63% to „ czuć się osobą spełnioną” oraz „stać się niezależną finansowo” dla 54% młodych respondentek. Kolejne ważne aspekty życia wiążą się z posiadaniem rodziny (46%) i podróżami po świecie (46%) oraz skończeniem dobrych studiów (43%). Dziewczyny chcą realizować marzenia: „napisać książkę” „tańczyć”, „przywiązać księżyc do słupa w czasie pełni, w Świątyni Księżyca”, „pojechać na mecz reprezentacji piłki siatkowej mężczyzn”. Dążą także do rozwoju swojego Ja, które stanie się fundamentem wewnętrznej harmonii i w relacjach z innymi: „cieszyć się tym co przynosi każdy dzień”, ”być spostrzeganym jako człowiek godny zaufania”, „przeżyć życie, tak, by niczego nie żałować”, „być spontanicznym”, „czuć się potrzebną”.
Co w codziennym życiu stanowi największe źródło dyskomfortu dla badanych i jak młode kobiety sobie z nim radzą?
Najważniejszym źródłem dyskomfortu są problemy z silną wolą - 59% młodych kobiet ponosi konsekwencje z powodu odkładania spraw na później, gdy to co mogłyby przekuć w sukces, daje w najlepszym razie przeciętne efekty. Dla 42% dziewczyn przeszkodą w czuciu się dobrze na co dzień jest niemożność wytrwania w postanowieniu. W obu przypadkach brak silnej woli naraża nas nie tylko na frustrację, stratę czegoś czy porażkę. Przede wszystkim jednak zamykamy sobie możliwości czerpania satysfakcji z własnego działania, kształtowania poczucia bycia skutecznym w działaniu i budowaniu zaufania do samego siebie. Co więcej sukces wynikający z naszego zaangażowania i wysiłku jest ważnym źródłem budowania poczucia własnej wartości. Warto ćwiczyć silną wolę i wówczas, zamiast powtarzać sobie „… że jestem wyjątkowa”, będzie można autentycznie odczuwać swoją wartość. Bardzo dobrym przykładem umacniania silnej woli jest stawianie sobie małych wyzwań i traktowanie nowych sytuacji jako okazji do ćwiczenia nowych umiejętności - tak robi połowa dziewczyn. To bardzo dobrze, choć to nie to samo co umiejętność stawiania sobie celów. Tego jednak, jak wielu innych rzeczy, można się nauczyć.
Drugim ważnym źródłem dyskomfortu – dla 56% - jest nieumiejętność wyrażenia wprost swojego niezadowolenia. Brak umiejętności w przekazywaniu krytycznych informacji rodzi napięcie i nieprzyjemną atmosferę, co prowadzi albo do unikania takich sytuacji czy osoby, albo do ukrytej agresji, wyrażanej na przykład aluzjami. Taki problem kształtuje nasze relacje, ale też silnie wpływa na nasze emocje i podejmowane decyzje. Zaskakujące jest więc, że żadna z dziewczyn nie pomyślała, aby zapisać się na warsztaty z asertywności (0%), które pozwalają nauczyć się, miedzy innymi, konstruktywnych sposobów wyrażania niezadowolenia . Problemem często bowiem nie jest sam fakt, że coś nam się nie podoba, ale forma w jakiej to komunikujemy.
Trzecią, najczęściej wymienianą przeszkodą dla młodych Polek (38%) jest sytuacja, w której ktoś zadaje banalne pytanie, i nie potrafi się wybrnąć z tej sytuacji. Dla podobnej części dziewcząt (39%) spotkania z nowymi ludźmi i niepokój o to, jak zostanie się ocenioną (38%) jest źródłem dyskomfortu . Tym co jest najbardziej prawdopodobnym źródłem stresu w tej sytuacji jest nasze wyobrażenie o tym, co ktoś może sobie o nas pomyśleć, jak nas oceni. Z jednej strony to naturalne, zależy nam na dobrej opinii ważnych dla nas ludzi, jednak z drugiej warto budować opinię o sobie niezależnie od tego, co w danej chwili ktoś o nas myśli czy jak nas ocenia. To co jest ciekawe, to fakt, że tylko 30% dziewczyn czyta różne nowinki i anegdoty, by móc inteligentnie wybrnąć z takiej sytuacji. Warto wzmacniać swoje umiejętności w tym zakresie, gromadząc ciekawe fakty, zabawne sformułowania i ćwiczyć ich stosowanie, na początku może wypadać trochę sztywno, ale to praktyka czyni mistrza.
Na czwartym miejscu, jako przeszkodę w czuciu się pewnie na co dzień, młode kobiety wskazały miesiączkę. Dla 33% z nich wiąże się ona z poczuciem dyskomfortu zarówno w sytuacjach towarzyskich, a dla 41% w szkolno – zawodowych, w których nie czują się pewnie i komfortowo. Obawiają się, czy używane środki potrafią je dobrze zabezpieczyć przed przykrymi niespodziankami w postaci śladów na ubraniu. Część dziewcząt (25%) rezygnuje także z różnych planów, aby „przeczekać te dni”. Z poczuciem niepewności wynikającym z nieregularności pojawiania się miesiączki dziewczyny radzą sobie skutecznie – 67% z nich ma zawsze przy sobie „podpaski, które zapewniają im komfort i poczucie bezpieczeństwa.” O swój komfort w czasie miesiączki 58% młodych kobiet dba stosując podpaski, „które dają mi najlepszą ochronę i poczucie pewności”.
Na ostatnim miejscu spośród badanych czynników - dla 32% badanych - brak planów na weekend jest źródłem dyskomfortu. Ale jednocześnie także 33% dziewczyn deklaruje, że planuje z wyprzedzeniem czas wolny, by takiego dyskomfortu nie doświadczać. Inicjatywę spotkań i organizowania wyjazdów weekendowych podejmuje 38% dziewczyn. To cenna umiejętność aktywnego kształtowania swojego czasu. Wyniki wskazują jednak, że aktywne kształtowanie swojego czasu dla większości dziewczyn to wyzwanie, z którym warto się w najbliższym czasie zmierzyć.
Jakie inne sposoby stosują młode kobiety by osiągnąć szczęście ?
Przypomnijmy, że najważniejszym marzeniem, dla 79% młodych kobiet jest posiadanie dobrego związku. Wiele wskazuje na to, że dziewczyny wiedzą, że o taki związek trzeba dbać. Aż 71% dziewczyn stara się dbać o swoich bliskich, pamiętać o ich uroczystościach, sprawiać im drobne niespodzianki. Bliskie związki są ważnym azylem i zasobem w naszym zmaganiu się z codziennością. Dziewczyny w trudnych chwilach „rozmawiają z przyjaciółmi” „..z rodzicami i siostrą”.
Drugim ważnym marzeniem, dla 63% badanych, jest poczucie bycia osobą spełnioną. Człowiek spełniony, to człowiek, który ma pozytywne nastawienie do życia i siebie. 71% dziewczyn uczy się pozytywnego podejścia do życia. W radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami wykorzystują sposoby poznawczej kontroli sytuacji uruchamiając konstruktywne przekonania typu: „powtarzam sobie: co mnie nie zabije to mnie wzmocni”, „ z każdej sytuacji można wyjść obronną ręką”, „staram się uczyć na własnych błędach”, „ staram się nie załamywać, bo to tylko pogarsza sprawę”, „staram się patrzeć jak inni sobie radzą z trudnościami i uczyć się od nich”, ”staram się przeczekać huragan podchodzić na spokojnie do trudności”. Te wypowiedzi świadczą o tym, że dziewczyny w bardzo świadomy i odważny sposób starają się kierować sobą i wspierać się w obliczu trudności.
Drugim składnikiem kształtowania pozytywnego stosunku do świata jest coś, co w psychologii pozytywnej nazywa się cnotą wdzięczności. Młode kobiety tę cnotę starają się rozwijać: „staram się doceniać to, co otrzymałam”, „docenianie drobnych rzeczy: smaku herbaty, słońca”, „staram się cieszyć dniem dzisiejszym”, „daję sobie prezenty, gdy uda mi się przezwyciężyć coś trudnego”.
Do poczucia bycia osobą spełniona przyczynia się realizacja własnych zainteresowań, twórczość. 58% dziewczyn rozwija swoje pasje, co daje im energię i poczucie bycia kimś interesującym. „Gram na gitarze” „piszę wiersze”, „robię rzeczy, które wprawiają mnie w dobry humor: tworzę śmieszne grafiki czy wierszyki”, „pisze bloga”, „tańczę” – odpowiadały dziewczyny. Pasje nas rozwijają, wzbogacają i przemieniają. Trudno nudzić się w życiu mając pasję, większość z nas też lubi i ceni ludzi z pasją.
Ważne dla naszego wewnętrznego rozwoju jest akceptowanie słabości. Umiejętność śmiania się z własnych wad, dystansowania się do siebie jest dla 58% dziewczyn strategią na radzenie sobie z trudnościami. To bardzo cenna umiejętność, o ile śmiejemy się, a nie wyśmiewamy się z siebie. Dzięki temu zyskujemy nie tylko lepsze samopoczucie, uniezależniamy się od opinii innych i nabieramy do siebie i rzeczywistości uroczego dystansu, który ujawnia jedna
z badanych kobiet: „kiedy jest mi źle wsiadam w samochód i jadę… dzięki temu znalazłam mnóstwo miejsc do romantycznych spotkań we dwoje”.