Ślubne przesądy
Śluby, podobnie jak inne ważne wydarzenia w życiu otoczone są wieloma przesądami.
- Ania Makuszewska, kobieta.pl
1 z 5
Pierścionek zaręczynowy
Według dawnych przesądów odgrywa ogromną rolę. Najbardziej „szczęśliwy” kamień to oczywiście diament, najlepiej jak największy, ale dopuszczane są także szmaragdy i szafiry. Zdecydowanie nie należy kupować pierścionka z perłami, gdyż symbolizują one łzy. Ostrożnie także należy podchodzić do rubinów, bo ich czerwony kolor porównywany jest do krwi.
2 z 5
Data ślubu
W nazwie miesiąca powinna znaleźć się literka „r”, która przynosi szczęście. Dla ułatwienia dopuszczalne są także nazwy łacińskie, a niektórzy biorą pod uwagę także nazwy angielskie. Dawniej uważano, że ślub w maju przynosi pecha, jednak biorąc pod uwagę, że jest to jeden z najpiękniejszych miesięcy nie jest to już na szczęście respektowane. Dzień tygodnia, w którym zawieramy małżeństwo ma też duże znaczenie, najlepiej aby była to oczywiście sobota, nie wskazany jest piątek ("piątek – zły początek") oraz poniedziałek.
3 z 5
Pogoda
Wystawianie butów panny młodej na parapet tydzień przed ślubem ma zapewnić dobrobyt, lub jak twierdza inni słoneczną pogodę w dniu ślubu. Jednak deszczowa pogoda nie jest takim złym znakiem bo spadające krople wróżą bogactwo dla Młodej Pary.
4 z 5
Coś nowego, starego, pożyczonego i niebieskiego
To jeden z najpopularniejszych przesądów, który przywędrował do nas zza oceanu i stał się bardzo popularny. Panna Młoda w dniu ślubu powinna mieć przy sobie te trzy rzeczy. Coś nowego gwarantuje dostatnie życie, coś starego symbolizuje wsparcie rodziny, coś pożyczonego zapewni nam życzliwość nowej rodziny, a coś niebieskiego... wierność małżonka.
5 z 5
Co w kościele?
Próg kościoła należy przestąpić koniecznie prawą nogą, a w drodze do ołtarza uważać, aby się nie potknąć. Jeśli Panna Młoda nakryje rąbkiem welonu ramię Pana Młodego będzie go miała „pod pantoflem” przez całe życie.