Reklama

Gdy byliście bardzo zakochani, mówiliście sobie komplementy i czułe słówka, mające potwierdzić łączące was uczucie. Gdy wasz związek dojrzał, coraz częściej potrafi cie powiedzieć partnerowi coś tak przykrego, że długo to pamięta, lub sami słyszycie przykre słowa. Warto unikać słów, które sprawiają, że wasz związek przypomina pole bitwy. A jeśli się je powie, trzeba sytuację naprawić.

Reklama

...bo ty zawsze tak robisz!

To, co na początku znajomości jest fascynującą odmiennością, z czasem może stać się wadą. Wszędzie porozrzucane ubrania mogą być przejawem artystycznego nieładu lub bałaganiarstwa nie do zniesienia. Mówisz wtedy: „Bo ty zawsze to robisz, chociaż cię proszę” – co tak naprawdę może oznaczać: „Nie akceptuję cię takim, jaki jesteś”.
POWIEDZ TO INACZEJ: Jeśli zamiast tego zaproponujesz: „Posprzątaj po sobie, kochanie”, będzie prościej i bez złośliwości. Możesz też powiedzieć: „Wiesz, bardzo lubię, gdy zrobisz porządek wśród swoich rzeczy. Mogę cię o to prosić?”.

...jesteś taka jak twoja matka!

Takie słowa padają dość często w ferworze kłótni. Mają zranić partnera podwójnie: jest beznadziejny, a jego rodzina jest jeszcze bardziej beznadziejna. Tak naprawdę ten zarzut jest bez sensu. Każdy z nas jest podobny do rodziców, bo inaczej być nie może – mamy ich geny i to oni nas wychowali. Oczywiście, rodzina partnera nie musi nam odpowiadać, ale wytykanie komuś, że uosabia jej wady, jest przykre.
POWIEDZ TO INACZEJ: „Jesteś taki uparty, zupełnie jak twój ojciec. Ale wiesz, że go lubię”, „Robisz to tak samo jak twoja matka. To oczywiste, ale tym razem zrób to inaczej, proszę”.

Reklama

...nienawidzę cię!

Gdy kłótnia robi się już bardzo gorąca, padają takie słowa. Nienawiść to oczywiście uczucie przeciwstawne miłości, niszczące i siejące spustoszenie. Powiedzenie bliskiej osobie, że się ją nienawidzi, potrafi ugodzić w samo serce. Choć psychologowie są zgodni, że miłość i nienawiść więcej łączy, niż dzieli, to jednak tego słowa warto unikać jak ognia. Bo może rzeczywiście zniszczyć związek.
POWIEDZ TO INACZEJ: „Jestem zła na ciebie, nie znoszę, gdy tak się zachowujesz”, „Okropnie mnie rozgniewałeś, muszę ochłonąć, nim dalej będziemy rozmawiali”.

Reklama
Reklama
Reklama