Skąd się biorą wcześniaki
Niektórym dzieciom tak bardzo spieszy się na świat, że rodzą się wcześniej niż powinny. Nie zawsze można to przewidzieć, ale zawsze można starać się temu zapobiec.
- Rodzice
Szybciej niż trzeba
Maluszek, który urodził się przed 37. tygodniem ciąży, to właśnie wcześniak. Dlaczego niektóre dzieci nie czekają w brzuchu mamy 9 miesięcy, tylko "pchają się na świat" przed wyznaczonym terminem porodu? Powody mogą być różne:
- Wady w budowie narządów rodnych przyszłej mamy (np. nieprawidłowa budowa szyjki macicy).
- Choroba przed ciążą albo już w trakcie jej trwania (np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby tarczycy lub nerek, wady serca, zaburzenia hormonalne).
- Nieprawidłowości związane z łożyskiem, np. gdy usadowi się ono w nie najlepszym miejscu (mówimy wtedy o np. przodującym łożysku) lub dojdzie do jego przedwczesnego odklejenia.
- Niewydolność ciśnieniowoszyjkowa (czyli sytuacja, gdy na skutek np. przebytego urazu czy stosowania leków szyjka macicy nie może utrzymać ciąży do terminu porodu).
- Przedwczesne pęknięcie błon płodowych.
- Ciąża mnoga (bliźnięta, trojaczki, czworaczki...).
- Ponadto, przedwczesne porody częściej zdarzają się mamom bardzo młodym oraz tym, które późno zdecydowały się na dziecko. A także tym, które rodziły już przed terminem lub poroniły.
To, co szkodzi...
Bywa też, że dziecko rodzi się wcześniej z INNYCH POWODÓW.
Zdarza się tak, gdy mama zupełnie nie dba o siebie - bardzo ciężko pracuje, pije dużo kawy lub alkoholu albo za nic w świecie nie może rozstać się z nałogiem palenia papierosów. Ryzyko wcześniejszego porodu dotyczy również tych mam, które za wszelką cenę nie chcą w ciąży przytyć i zaczynają ostrą dietę. Tymczasem wszystko, co jest mu niezbędne, maluszek czerpie z organizmu matki. A jeśli mama je zbyt mało lub byle jak, albo, co gorsza, odchudza się w czasie ciąży, dziecko nie ma skąd brać niezbędnych dla rozwoju substancji odżywczych.
... i to, co pomaga
Możesz starać się zapobiec porodowi przedwczesnemu. Oto parę prostych "przykazań", które bardzo to ułatwiają:
- Stosuj zdrową dietę, tzn. pij dużo wody, jedz świeże warzywa i owoce, chudy nabiał, ryby, mięso i pełnoziarniste produkty zbożowe (np. razowe pieczywo). Unikaj słodyczy, fast foodów, ciężkostrawnych i tłustych dań.
- Ruszaj się! Nadmierny wysiłek nie jest w ciąży wskazany, ale spacery, pływanie lub joga wzmocnią twoje mięśnie i poprawią funkcjonowanie całego organizmu.
- Nie pracuj jak mrówka. Nawet jeśli uwielbiasz swoją pracę, nie spędzaj w niej całego dnia. (Pamiętaj, że twoje prawa są chronione przez Kodeks Pracy).
- Staraj się unikać silnego stresu.
- Zażywaj wszystkie te leki, które zalecił ci lekarz.
- Regularnie wykonuj zlecone badania (np. morfologię, USG).
- Nie pij alkoholu i nie pal papierosów, a kawę ogranicz do dwóch filiżanek dziennie.
- Zachowaj zdrowy rozsądek: w ciąży nie jedz za dwoje, ale dla dwojga. Nie odchudzaj się ani nie objadaj (powinno ci przybyć nie więcej niż 11kg-13 kg).
Prędko do doktora...
Szybko zgłoś się do swojego lekarza lub jedź do szpitala, gdy krwawisz lub plamisz z dróg rodnych, boli cię brzuch albo czujesz skurcze, a do terminu porodu jeszcze daleko.
NIE WIERZ, ŻE...
...lepiej jest, gdy dziecko urodzi się w 7. miesiącu ciąży niż w 8. miesiącu. Im bliżej wyznaczonego terminu porodu przyjdzie na świat, TYM LEPIEJ!