Reklama

Jakie rozwiązania znalazły się w przyjętym przez rząd projekcie ustawy "Za życiem", mającej wspierać kobiety w ciąży i ich najbliższą rodzinę, zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia płodu?
4 TYSIĄCE ZŁOTYCH ŚWIADCZENIA JEDNORAZOWEGO PO URODZENIU

Reklama

Projekt przewiduje wypłatę jednorazowo kwoty w wysokości 4 tysięcy złotych po urodzeniu nieuleczalnie chorego bądź upośledzonego dziecka. Podkreśla się tu, że kobieta musi donosić ciążę, a niemowlę musi się urodzić żywe. Jednorazowa „zapomoga” ma być wypłacana niezależnie od dochodu rodziny i po złożeniu wniosku w ciągu 12 miesięcy od narodzin dziecka. Dodatkowo, świadczenie przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.
WSPARCIE PSYCHOLOGA I OPIEKA PALIATYWNA
A także pomoc w zapewnieniu badań prenatalnych, rehabilitacji i zaopatrzenie w wyroby medyczne i poradnictwa laktacyjnego. Opieka paliatywna i hospicyjna dla kobiet po porodzie w Polsce jest już uregulowana zarządzeniem NFZ. Kobiety w ciąży z wadami płodu od 21 tygodnia ciąży oraz do sześciu tygodni po porodzie mają prawo do korzystania z bezpłatnej opieki psychologa i psychiatry. Mogą też otrzymywać dodatkową opiekę położnej środowiskowej.
POMOC PRAWNA
Nieodpłatne konsultacje prawne w zakresie praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych.
ASYSTENT RODZINY
Kim jest asystent rodziny, który ma wspierać kobiety w ciąży? Do funkcji asystenta rodziny zaliczono funkcję wsparcia psychiczno-emocjonalnego, diagnostyczno-monitorującą, opiekuńczą, doradczą, mediacyjną, wychowawczą, motywująco – aktywizującą, koordynacji działań skierowanych na rodzinę. Zakres zadań asystenta rodziny obejmuje cztery obszary: bezpośrednią pracę z rodzicami, bezpośrednią pracę z dziećmi, działania pośrednie realizowane na rzecz dziecka i rodziny, organizację własnego warsztatu pracy. Najważniejszą funkcją jest z pewnością opracowanie i realizacja planu pracy z rodziną we współpracy z członkami rodziny i w konsultacji z pracownikiem socjalnym.
KWOTA REALIZACJI PROGRAMU
W ustawie budżetowej corocznie przeznaczono się kwotę nie większą niż 70 milionów złotych na realizację koordynacji. Co ważne, środkami na realizację dysponować będzie minister do spraw rodziny, który będzie przekazywał środki wojewodom na ich wniosek.
PIERWSZEŃSTWO DLA KOBIET W CIĄŻY
Korzystanie ze świadczeń zdrowotnych bez kolejki ma przysługiwać kobietom w ciąży i chorym dzieciom (ciężko upośledzonym lub nieuleczalnie chorym, w przypadku jeśli choroby te powstały w okresie prenatalnym lub w czasie porodu). Podstawą do pierwszeństwa w uzyskaniu opieki medycznej ma być zaświadczenie lekarskie – internisty, bądź specjalisty.
SZPITAL KLINICZNY DLA KOBIET Z ZAGROŻONYM LUB CHORYM PŁODEM
Kobiety w ciąży, określanej jako trudna mają mieć zapewnioną możliwość przeprowadzenia porodu w szpitalu klinicznym (III stopnia referencyjności). Również taki zapis znalazł się już wcześniej w zarządzeniu NFZ.
ZOBACZ TEŻ:
RÓŻOWE ŚWIATŁO DLA KOBIET W CIĄŻY W KOREI
PIERWSZE ZDJĘCIA MATKI Z DZIECKIEM

Reklama
Reklama
Reklama