Reklama

Swoją niechęć do kontaktów intymnych mężczyzna tłumaczy zmęczeniem lub nawałem pracy. Kobieta na dłuższą metę nie wierzy w jego wyjaśnienia, ale nie bierze pod uwagę, że partner unika zbliżeń z obawy przed porażką. Częściej podejrzewa, że ma romans. I kryzys w małżeństwie gotowy. Tymczasem zamiast szukać tropu nieistniejącej kochanki, powinna namówić mężczyznę do wizyty u lekarza. Samo zdrowie Miłość fizyczna to coś więcej niż przyjemność. Seks rozładowuje napięcie nerwowe, poprawia nastrój. Zmusza do wysiłku fizycznego, tak polecanego w profilaktyce chorób serca i naczyń krwionośnych. Zwiększa odporność, ponieważ pobudza organizm do tworzenia przeciwciał. U kobiet reguluje cykl miesięczny i łagodzi bóle menstruacyjne. U mężczyzn zaś wytrysk nasienia powoduje oczyszczenie nasieniowodów z substancji przyczyniających się do rozwoju raka prostaty. Seks jest zatem cenny dla zdrowia. Pamiętajmy jednak, że stanowi też czuły barometr naszego samopoczucia fi - zycznego i psychicznego. Unikanie go, zwłaszcza w przypadku mężczyzn, bywa pierwszym sygnałem choroby, pojawiającym się na długo przed jej zdiagnozowaniem.
ZWĘŻONE TĘTNICE
Spadek męskiej potencji najczęściej jest zapowiedzią kłopotów z sercem. Zastanawiasz się, jaki istnieje związek pomiędzy tymi sprawami. Otóż penis to „narząd hydrauliczny”. Rośnie, wznosi się, gdy jego tkanki (tzw. ciała jamiste) wypełniają się krwią. Doprowadzają ją tętnice o średnicy zaledwie 2 mm. Wskutek złej diety, skłonności genetycznych czy palenia papierosów tworzą się w nich blaszki miażdżycowe. Zwężają one światło tych naczyń, co powoduje, że zbyt mało krwi napływa do członka. A wtedy pojawiają się kłopoty z erekcją. Dlaczego jednak zwiastują zagrożenie dla serca? Ponieważ takie same zmiany miażdżycowe zachodzą w tętnicach wieńcowych, doprowadzających krew do serca. Tyle tylko, że tętnice wieńcowe mają średnicę 3–4 mm. Objawy ich zwężenia pojawiają się zatem później. Dlatego właśnie zaburzenia erekcji nawet o kilka lat wyprzedzają zawał.
GRA HORMONÓW
Obniżenie sprawności seksualnej może też być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Najczęściej związane jest ze spadkiem poziomu męskiego hormonu płciowego – testosteronu. Nie zawsze spowodowany jest on starzeniem. Zdarza się i u młodych mężczyzn, którzy dla zwiększenia masy mięśni i wydolności organizmu zażywają sterydy anaboliczne z testosteronem. Skutkiem tego nadmiernie rośnie jego poziom we krwi. Wówczas organizm ogranicza jego wytwarzanie. Mechanizm ten może działać nawet po odstawieniu sterydów anabolicznych, co powoduje zaburzenia erekcji. Jednak mogą one sygnalizować również nadczynność i niedoczynność tarczycy.
CIAGŁY STRES
Nie odstępuje on ciężko pracujących, ambitnych facetów i nawet u młodych obniża potencję. Stres powoduje bowiem wzrost prolaktyny (wytwarza ją nie tylko organizm kobiety, ale i mężczyzny). A nadmiar tego hormonu odbiera płci męskiej ochotę na seks. Spadek libido to zatem ostrzeżenie dla mężczyzny. Sygnał, że powinien natychmiast zwolnić tempo życia i wyluzować, bo poziom stresu jest tak wysoki, że doszło do niebezpiecznego dla zdrowia rozregulowania funkcji organizmu, które przyczynia się do rozwoju różnych chorób.
ZA SŁODKA KREW
Zaburzenia erekcji mogą sygnalizować także inne schorzenia. Towarzyszą np. cukrzycy, która długo nie daje objawów. Uszkadza ona włókna nerwowe inicjujące mechanizm wzwodu. Pogarsza też stan naczyń krwionośnych. Uniemożliwia ich rozszerzenie, co powoduje, że do penisa dopływa za mało krwi i sprawność seksualna spada.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama