Z tymi kryzysami nie radzimy sobie w związkach
Badania nie nastrajają optymistycznie: z roku na rok liczba rozwodów rośnie, a ponad połowa par nie potrafi stawić czoła kryzysom i decyduje się zakończyć związek. Czy jako naród jesteśmy odosobnieni w tym, co jest dla nas największą trudnością w relacjach? Czy jest szansa zmienić tę smutna tendencję prowadzącą do zmierzchu związków?
Łatwo przegapić ten moment – najczęstszy scenariusz to ten, gdy orientujemy się, ze coś mocno nie gra, w momencie gdy jest już naprawdę źle. Ale jeśli dobrze się zastanowić okazuje się, że sygnały, że czas zmienić nawyki, albo przepracować coś, co zwyczajowo okrywamy płaszczykiem milczenia były wyraźne, a czasem naprawdę trudne do przegapienia. Jak to się dzieje, że mimo deklarowanego silnego uczucia i dobrych chęci obu stron prawie każdą parę dopada kryzys, a prawie połowa małżeństw nie wychodzi z nich obronną ręką?
Problemy w związku - jak sobie z nimi radzić?
Jak podaje CBOS w ubiegłym roku rozwiodła się co druga para z długoletnim stażem. Jedna czwarta małżonków (znaczna większość kobiet) doświadczyła przemocy fizycznej. Badania przeprowadzone przez jeden z serwisów randkowych nastrajają trochę bardziej optymistycznie: 77 proc. badanych twierdzi, iż prawdziwa miłość istnieje i doświadczają jej każdego dnia. Respondenci są też świadomi tego, że kobiety i mężczyźni różnią się, jeśli chodzi o sposób okazywania uczuć, ale też w podejściu do nieporozumień i gotowości sprostania im. Co więc staje na przeszkodzie by dalej iść prze życie razem? Na wysokich pozycjach w ankietach pojawiają się „ciche dni” czyli nieumiejętność otwartego rozmawiania o trudnościach i unikanie konfrontacji.
3/4 kobiet nie lubi seksu ze swoim partnerem: nowe badania
Co ciekawe, z powodu zdrady rozpada się jedynie 19% związków – tylko połowa ankietowanych potrafi ją przepracować i uczynić z niej doświadczenie wzmacniające związek. W galerii znajdziecie szczegółowe dane na temat tego, z jakimi kryzysami nie radzimy sobie w relacjach i co jest najczęstsza przyczyna rozstania.
1 z 9
Jak zażegnać kryzys w związku
74% procent par wskazuje, że zażegnało kryzys dzięki dojrzałości i rozmowie. Ponad 80% Polaków przyznaje, że przeszło przynajmniej jeden poważny kryzys. 16% badanych otwarcie mówi o tym, że główną przyczyną rozstania była długotrwała rozłąka związana z emigracją lub podjęciem pracy w innym mieście.
2 z 9
Dlaczego się rozstajemy?
Badani ex aequo wskazują, że najczęstszą przyczyna rozstania dla Polaków jest różnica wartości i oczekiwań co do związku. Co ciekawe, dotyczy to także długoletnich związków, w których partnerzy zmieniali się w trakcie trwania relacji w nieakceptowalny dla drugiej strony sposób.
3 z 9
Utrata dziecka i inne traumatyczne przeżycia
Strata dziecka czy inne traumatyczne wydarzenie to okoliczność wystawiająca partnerów na zbyt trudną próbę dla 6% badanych.
4 z 9
Brak czasu spędzanego razem
Czynnikiem zagrażającym relacji jest brak czasu na wspólne aktywności, brak komunikacji i nieszczerość partnerów względem siebie.
5 z 9
Bezdzietność
Bezdzietność jako czynnik destrukcyjny dla relacji znajduje się na samym końcu listy – to wytrąca z ręki argument tym, którzy twierdzą, że dzieci to element niezbędny, by trwać w udanym związku.
6 z 9
Zdrada i przemoc fizyczna wobec partnera
15% respondentów przyznaje, że przynajmniej raz doświadczyło przemocy fizycznej ze strony partnera skutkującej poważnymi obrażeniami ciała. Zaskoczeniem za to może być fakt, że częściej doświadczały jej osoby LGBTQ.
7 z 9
Kłamstwo
Kłamstwa nie toleruje 7% ankietowanych. Sprzeczki częściej niż kilka razy w tygodniu są nieakceptowalne dla ponad 20% Polaków.
8 z 9
Przyznanie sie do zdrady
19% Polaków skazuje, że przynajmniej raz doświadczyło zdrady. 6% z nich nie przyznało się do niej.
9 z 9
Czy mozna wybaczyć zdradę? Prawie 70% ankietowanych twierdzi że tak
69% zdradzanych twierdzi, że dzięki miłości i odbudowanemu zaufaniu uda się uratować związek. Niemal połowa zdradzonych przyznaje, ze wybaczyła zdradę przede wszystkim dzięki nawiązaniu głębszego kontaktu z partnerem na podstawie szczerych rozmów, zaangażowaniu i upływowi czasu.