Reklama

Dwudziestolatki są dumne z samodzielnego podejmowania najważniejszych życiowych decyzji. Z nowego badania wynika jednak, że ta decyzyjność nie dotyczy kwestii związanych z seksem i antykoncepcją. Kobiety w wieku 20-29 lat należące do tzw. pokolenia milenijnego posiadają większy niż kiedykolwiek dostęp do informacji dotyczących seksu i antykoncepcji, ale zaledwie co czwarta kobieta stosująca antykoncepcję uważa, że posiada wszystkie niezbędne informacje na ten temat.
Badanie „The Truth Report” zostało przeprowadzone w 2015 roku na zlecenie firmy Bayer HealthCare w celu zwrócenia uwagi na panujące wśród dwudziestolatek w Europie i Kanadzie mity dotyczące seksu i antykoncepcji oraz lepszego poznania czynników sprzyjających ich rozpowszechnianiu. Wyniki badania wskazują na znaczny brak wiedzy kobiet na temat własnego ciała i długoterminowych metod antykoncepcji (LAC), które należą do najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąż

Reklama
  • 73% kobiet nie zna budowy własnej waginy
  • Co dziesiąta badana przedstawicielka pokolenia milenijnego stosująca antykoncepcję uważa, że w czasie miesiączki nie można zajść w ciążę1.
  • 17% kobiet stosujących antykoncepcję błędnie zakłada, że stosowanie metod długoterminowych może spowodować zmianę sylwetki.

Dwudziestolatki nie sprawdzają wiarygodności źródeł, z których czerpią informacje na temat seksu i antykoncepcji. 20% kobiet stosujących antykoncepcję przyznała, że informacje na temat antykoncepcji czerpie z Internetu i mediów społecznościowych, takich jak Twitter i Facebook, a 19% wskazała znajomych jako główne źródło informacji. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że około 84% kobiet stosujących antykoncepcję przyznało się także do udzielania innym osobom informacji na temat antykoncepcji lub seksu, nie mając pewności, czy są one prawdziwe.
Analizując wyniki badania, dr Annie Evans, specjalistka w dziedzinie zdrowia kobiet szpitala Bristol Nuffield Hospital w Wielkiej Brytanii, tak skomentowała przedstawione dane: „Szukając rozwiązań osobistych problemów młodsze kobiety wybierają swoje ulubione kanały informacji, takie jak Internet i media społecznościowe, ale zwykle nie potrafią ocenić jakości uzyskanych danych. Chętniej czytają, słuchają i wierzą w to, co piszą inne młode osoby, ich głosem i w podobnym tonie, niż w informacje o charakterze edukacyjnym. W efekcie przekazywane informacje są często nieścisłe, nierzetelne lub wyrwane z kontekstu, co prowadzi do utrwalania mitów i błędnych przekonań dotyczących seksu i antykoncepcji” – przekonuje dr Evans.
Pomimo deklarowanej przez ponad 64% respondentek chęci omówienia antykoncepcji z lekarzem blisko jedna czwarta kobiet stosujących antykoncepcję przyznała, że nigdy nie próbowała uzyskać od lekarza takich informacji.
Młode kobiety szukają idealnie dopasowanych rozwiązań w każdej innej dziedzinie życia. Mimo to, nawet w przypadku problemów związanych z aktualnie stosowaną metodą antykoncepcji, takich jak niepokój czy złe samopoczucie, ponad połowa badanych (stosujących aktualnie antykoncepcję) nie rozważała zmiany metody na bardziej odpowiednią i lepiej spełniającą ich potrzeby. Choć długoterminowe metody antykoncepcji należą do najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąży, 43% dwudziestolatek stosujących antykoncepcję, które wzięły udział w badaniu, wykluczyło te metody antykoncepcji ze względu na panujące wokół nich mity i błędne przekonania.

Reklama
  • 11% kobiet stosujących antykoncepcję stwierdziło, że nie posiada wystarczającej wiedzy na temat długoterminowych metod antykoncepcji
  • 25% kobiet stosujących antykoncepcję błędnie zakłada, że w długofalowej perspektywie długoterminowe metody antykoncepcji mogą mieć negatywny wpływ na płodność1
  • 31% kobiet z pokolenia milenijnego stosujących antykoncepcję błędnie zakłada, że długoterminowe metody antykoncepcji są przeciwwskazane dla kobiet, które wcześniej nie rodziły.
  • 11% kobiet stosujących antykoncepcję błędnie zakłada, że długoterminowe środki antykoncepcyjne byłoby trudno usunąć.
Reklama
Reklama
Reklama