Reklama

Nasze relacje z bliskimi budowane są na różnych, czasem nawet skrajnych emocjach. Zachowania innych mogą nas cieszyć, złościć, irytować, oburzać itp. Choćbyśmy bardzo chcieli, nie możemy ich opanować, ale często próbujemy je ukryć lub udawać, że ich nie odczuwamy. Nie należy tego robić. Trzeba nauczyć się mówić o swoich uczuciach, ale w taki sposób, by rozwiązywać problemy, a jednocześnie nikogo nie ranić.

Reklama

Przyjaźń to szczerość
Twoja przyjaciółka i ty mieszkacie na dwóch krańcach miasta. Gdy chcecie się spotkać, ona zawsze zaprasza do siebie. Kiedy proponujesz spotkanie w swoim domu, mówi, że to za daleko. Złości cię to, bo poświęcasz sporo czasu na dojazd i powrót. Ale nie mówisz o tym, bo nie chcesz konfliktu.
RADA
Przyjaźń powinna być oparta na wzajemnej sympatii, wsparciu i zrozumieniu, ale też szczerości. Jeśli będziesz udawała, że wszystko między wami się układa, a w głębi duszy będziesz czuła narastająca złość, czy to będzie dobra relacja? Dlatego powiedz przyjaciółce: "Chcę, byś teraz ty przyjeżdzała do mnie. Musi byc sprawiedliwie". Jeśli przyjaciółka ci odmówi, oznacza to, ze nie jest to prawdziwa przyjaźń.

Mów, gdy ci przykro
Twój mąż na co dzień jest miłym, serdecznym człowiekiem, ale gdy odwiedzają was goście, zaczyna być wobec ciebie złośliwy i kpi z tego, co robisz i mówisz. Nie wiesz, jak mu o tym powiedzieć, tym bardziej że nikt oprócz ciebie nie widzi w jego zachowaniu nic złego. A twoja złość narasta.
RADA
Relacje między małżonkami musi cechować wzajemny szacunek i szczerość. Jeśli coś ci nie odpowiada w zachowaniu męża, powiedz mu o tym, bo te
emocje nie znikną, a wybuchną w najmniej odpowiednim momencie. Dlatego gdy goście wyjdą, powiedz mu jasno: „Proszę, byś nigdy więcej nie był wobec mnie tak złośliwy. Jest mi bardzo przykro, gdy słyszę takie słowa”. Zauważ, że mówisz tylko o swoich uczuciach i prosisz o zmianę. Nie obrażasz
męża i nie robisz mu awantury.

Reklama

Jasno określ zasady
Nasze dzieci kochamy najbardziej na świecie, dlatego też czasem najbardziej na świecie nas denerwują. To jest normalne. Dlatego, jeśli bałagan w pokoju twojego dziecka doprowadza cię do furii lub jego zachowanie jest nie do przyjęcia, powiedz mu o tym, ale we właściwy sposób.
RADA
Nie krzycz na dziecko i nie obrażaj go. Powiedz: „Mieszkamy pod jednym dachem, prosze, przestrzegajmy pewnych zasad. Wszyscy dbajmy o to, by było czysto, ty też powinieneś to robić”. I ustal, kiedy i jak ma sprzątać. Z emocjami jest tak, że gdy się o nich umiejętnie powie, przestają być problemem.

Reklama
Reklama
Reklama