Naukowcy OBALAJĄ mit, że przeciwieństwa się przyciągają: jaka jest prawda?
To odkrycie zrewolucjonizuje współczesną teorię, że w związkach przeciwieństwa się przyciągają.
Przeciwieństwa się przyciągają - naukowcy obalają ten mit
Do tej pory często słyszałyśmy, że przeciwieństwa się przyciągają. Kobieta, która dużo mówiła, spotykała się z mężczyzną, który wolał słuchać lub osoba energiczna szukała partnera spokojnego. Już czas obalić ten mit. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Kalifornii npokazują, że przyciągają nas osoby podobne do nas, i to z nimi chcemy spędzić całe życie.
Badanie opublikowane w "Journal of Personality and Social Psychology" pokazuje, że spotykamy się z partnerami o podobnych cechach i charakterach do naszych, ponieważ są to ludzie, którzy nas otaczają: w szkole, pracy, i z którym często mamy kontakt, a nie podświadomie ich szukamy.
W zasadzie osoby heteroseksualne w większości współczesnych społeczeństw mogą tworzyć romantyczne relacje z ogromną liczbą rówieśników, ale zawsze są to osoby z ich otoczenia. - napisali autorzy badań
Jeśli chodzi o fizyczne podobieństwa między ludźmi, z którymi się spotykamy, ma to związek z naszą własną atrakcyjnością. Z badań wynika, że jesteśmy atrakcyjni dla ludzi o podobnych cechach fizycznych i szukamy tych cech w każdym nowym partnerze. Autorzy badania podkreślają, że takie cechy jak wykształcenie, religia też mają wpływ na przyciąganie partnerów.
Randki online dają różnorodność
Eksperci podpowiadają, że jeśli potrzebujemy w życiu różnorodności, warto wypróbować randki online:
Randki online dają ludziom więcej aktywnego wyboru ludzi, z którymi się spotykają. Ale nie zdziw się, że trafisz na osobę podobną do siebie. - podkreślił psycholog Paul Eastwick w wywiadzie dla Rewire
A jak jest u was. Jakich partnerów najczęściej szukacie?