Możesz zmienić swoje życie
Coraz częściej czujesz się niezadowolona z tego, co dał ci los. Nie układa ci się w miłości, jesteś rozczarowana swoją pracą? Chciałabyć wiele zmienić, ale nie wiesz, od czego zacząć. Podpowiedź, jaki powinien być ten pierwszy krok, znajdziesz w rozwiązaniu testu.
- Izabela Dajwłowska–Przewłocka, Claudia
Może nie potrzebujesz robić wielkiej rewolucji, żeby było lepiej. Z pewnością w twoim życiu są obszary, w których funkcjonujesz wystarczająco dobrze. Jak każdy masz mocne i słabe strony. Zobacz zatem, co powinnaś zrobić, by poczuć się silniejszą i skutecznie zawalczyć o swoje szczęście. W tym celu przeczytaj pytanie, a potem ustosunkuj się do wymienionych poniżej odpowiedzi. Gdy zgadzasz się z jedną lub kilkoma z nich, wpisz obok odpowiadające im litery. Jeżeli zaznaczyłaś kilka odpowiedzi, sprawdź, jaka litera najczęściej się powtarza – ona stanowi klucz-rozwiązanie testu. Jeżeli kilka liter się powtarza, weź pod uwagę wskazówki przypisane każdej z nich.
■ W życiu miała więcej miejsca na wyrażenie siebie B
■ Wszyscy mnie lubili G
■ Miała jasno sprecyzowany cel H
■ Nie miała poczucia, że wszystko muszę robić sama A
■ Mogła w 100% polegać na innych A
■ Mogła przekształcić wszystkie marzenia w rzeczywistość B
■ Miała lepszy kontakt z otoczeniem C
■ Umiała pozbyć się negatywnego myślenia F
■ Czuła się mniej skrępowana wśród nowo poznanych ludzi C
■ Nie czuła się zagrożona w nowych sytuacjach E
■ Mogła bez obaw poddać się wydarzeniom E
■ Miała większy dystans do siebie D
■ Akceptowała siebie bez wyjątku I
■ Kończyła wszystko, co zaczynam J
■ Potrafiła nawiązać kontakt z innymi F
■ Potrafiła odmawiać G
■ Czuła, że jestem dla innych ważna H
■ Przełożyła swoje pomysły na konkretne działania B
■ Przestała myśleć negatywnie F
■ Nie przejmowała się tym, co sądzą o mnie inni I
■ Mogła wywiązywać się ze wszystkiego, czego oczekuje ode mnie otoczenie J
■ Czuła, że to, co robię, jest wartościowe H
■ Mogła odważyć się na załatwienie pewnych spraw i wypowiedzenie trudnych słów E
■ Mogła zapomnieć o złych doświadczeniach i otrząsnąć się z nich F
■ Nie pozwalała, by ludzie mnie wykorzystywali G
■ Miała dobre zdanie o sobie D
■ Nie czuła się odpowiedzialna za wszystkich wokół siebie A
■ Mogła przestać rozczarowywać innych J
■ Miała wsparcie ze strony bliskich C
■ Nie ulegała tak bardzo wpływom innych osób I
WYNIKI
Przeczytaj opis odpowiadający wynikom twojego testu i zacznij przygotowywać plan działąnia. Jeżeli zastosujesz się do wskazówek i będziesz konsekwentna w poczynaniach - jakość twojego życia znacznie się poprawi i osiągniesz to, czego.
A. Zrezygnuj z kontroli
Przyjmij do wiadomości, że nie masz wpływu na to, jak zachowa się twoje otoczenie. Nie jesteś w stanie kontrolować wszystkiego. Nie powinnaś też, nawet dla dobra ogółu, narzucać bliskim, jak mają postępować. Przestań mieć pretensje do losu, że twoje życie nie jest takie, jak byś chciała. Otwórz się na to, co ono niesie. Idź za nurtem zmian, naucz się medytować i odnajdywać radość w drobnych sprawach, cieszyć się z małych sukcesów. Zobaczysz, że powoli zacznie się zmieniać twoje nastawienie do świata i siebie samej. W momentach, w których znów poczujesz się bezsilna, usiądź wygodnie i zacznij spokojnie oddychać. Skoncentruj się na tym i powtarzaj w myślach: „Oddycham, chociaż nie kontroluję moich mięśni potrzebnych mi do nabrania powietrza. Po prostu oddycham i mam do tego procesu pełne zaufanie. Tak też muszę postępować w życiu. W pełni zaufam procesom, które się w nim dzieją. Wyzwalam spontaniczność”.
B. Wzmocnij kreatywność
Wyjdź ze sztywnych ram, w które zamknęłaś swoje życie. Przestań jeździć na wakacje ciągle w to samo miejsce i nie noś ubrań w jednej tonacji kolorystycznej. Poszukaj nowych smaków i wrażeń. Pokonaj ograniczenia, które sama sobie fundujesz. Masz w sobie potencjał, wystarczy go tylko z siebie wydobyć. Spróbuj zrealizować różne ciekawe pomysły, które przychodzą ci do głowy – to zaowocuje większą satysfakcją z życia osobistego i zawodowego. Zapisz się na warsztaty, by wyzwolić swoją kreatywność, lub poszukaj odpowiednich lektur, które pomogą ci w samorealizacji. Dobrym ćwiczeniem, otwierającym umysł na nowe rozwiązania, jest gra w skojarzenia. Jedna osoba wymyśla jakieś słowo, a następna wypowiada inne, które kojarzy się jej z tym słowem, i tak dalej metodą łańcuszka. Możesz również zabawić się w ten sposób w pojedynkę, pisząc na kartce jakieś słowo, a potem dopisywać kolejne.
C. Popracuj nad relacjami
Relacje z ludźmi bywają trudne, jednak bez nich trudno dobrze funkcjonować. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że praktycznie nie można od nich uciec. Kontakty międzyludzkie to bardzo ważny obszar w życiu. Od ich jakości, w pracy czy poza nią, często zależy twoje samopoczucie, a nawet poczucie własnej wartości. Jeśli relacje z otoczeniem szwankują, wtedy ocena ciebie w oczach innych często bywa zafałszowana, a ty sama znajdujesz się w kłopotliwej sytuacji. Dlatego tak ważne jest, byś popracowała nad kontaktami z ludźmi. Daj swoim znajomym i współpracownikom kredyt zaufania. Postaraj się przyjąć założenie, że inni ludzie mają dobrą wolę. Zadbaj jednak o ścisłe wytyczenie granic w relacjach z różnymi osobami. To pomoże ci poczuć się pewniej w kontaktach z innymi. Pamiętaj, że każdy związek, przyjaźń czy nawet zwykła wymiana zdań w sklepie lub w urzędzie w jakimś stopniu wzbogacają twoją wiedzę o świecie i stymulują twój rozwój. Wyjdź do ludzi, a oni z pewnością odpowiedzą ci tym samym. ją wiedzę o świecie i stymulują twój rozwój.
D. Lepiej poznaj siebie
Postaraj się wzmocnić zaufanie do losu i samej siebie. Uwierz, że dostajesz tylko takie zadania, jakie jesteś w stanie udźwignąć. Jeśli więc twierdzisz, że nie dasz rady czegoś zrobić – to może jedynie oznaczać, że obawiasz się tego podjąć. Życie wymaga odwagi. Odwagą jest i podejmowanie decyzji, i nazywanie rzeczy po imieniu. Do tego potrzeba samoświadomości. Często stanowi to ogromne wyzwanie, aby poznać siebie prawdziwą, zamiast ukrywać się za zasłoną pozorów. Niestety, by przeżyć wartościowo i szczęśliwie swoje życie, musisz zmierzyć się ze swoim cieniem i spojrzeć prawdzie w oczy. Możesz to zrobić, poszukując dla siebie odpowiednich warsztatów. Wiele się nauczysz, obserwując innych ludzi, oni są dla ciebie lustrem. Zobacz, co cię w nich denerwuje, co śmieszy, a czym ci imponują.
E. Bądź elastyczna
Punkt widzenia zależy od punktu patrzenia, a zmienność jest częścią życia – to afi rmacja, którą powinnaś teraz powtarzać. Nie zakładaj nigdy z góry gotowego scenariusza, bo to prowadzi do frustracji i zamyka ci alternatywne drogi. To, na co jeszcze miesiąc temu byś nie przystała, teraz może okazać się dla ciebie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli masz problemy z bliskimi czy współpracownikami, zastanów się, czy nie wynikają one z tego, że nie chcesz spojrzeć na świat ich oczami. Wszelkie konfl ikty da się przecież rozwiązać, wystarczy tylko zacząć negocjować z drugą stroną, a do tego potrzeba elastyczności. Postaraj się, by w okresie zmian nigdy ci jej nie zabrakło. Pamiętaj, że tak naprawdę niewiele jest rzeczy, które są albo czarne, albo białe. Istnieje wiele odcieni szarości. Jeśli zaczniesz tak myśleć, z całą pewnością będzie ci w życiu o wiele łatwiej. Spotkasz się z większym zrozumieniem i akceptacją.
F. Przyjrzyj się emocjom
Panowanie nad emocjami świadczy o dojrzałości. Jeśli coś nie idzie po twojej myśli, nie przenoś swojego zdenerwowania na współpracowników czy bliskich. Postaraj się zachować dystans w trudnych sprawach i natychmiast szukaj rozwiązania problemu, zamiast wpadać w trans negatywnego myślenia. Nazwij gniew i przyznaj się przed sobą, że jesteś zła. Poszukaj źródła swoich nerwów. Pamiętaj – nikt nie może cię rozgniewać, jeżeli ty na to nie pozwolisz. Stara prawda mówi: nieważne, co się dzieje w twoim życiu, ale istotne jest, jak ty na to reagujesz. Pewnie znasz osoby, u których to samo zdarzenie powoduje zupełnie inne reakcje. Wszystko zależy od tego, jak jest ukształtowana ich osobowość. Warto, byś nauczyła się ograniczać nieco swoją spontaniczność. Jeśli coś cię rozbawi, nie wybuchaj od razu gromkim śmiechem. Sytuacja, która tobie wydaje się śmieszna, dla innych może być krępująca. Gdy usłyszysz słowa krytyki, nie obrażaj się, bo od tego wcale nie poczujesz się lepiej, a problem i tak nie zostanie rozwiązany.
G. Pokochaj siebie
Kto to jest przyjaciel? To osoba, którą akceptujesz w pełni, niezależnie od tego, jak wygląda i jakie ma wady charakteru. To ktoś szczery, ktoś, kto dobrze ci życzy i na kogo zawsze możesz liczyć. Kiedy zaczniesz postrzegać siebie jak przyjaciela – zobaczysz świat na nowo. Od tej pory zacznij mieć czas dla siebie, nie żałuj sobie drobnych przyjemności i przeprowadzaj ze sobą szczere rozmowy. Jeśli sprawia ci to trudność, pisz listy do najlepszego przyjaciela, a potem je czytaj. To twoje listy o tobie i do ciebie! Nie zapominaj o sobie w żadnej sytuacji, nie wyrządzaj sobie przykrości i naucz się cieszyć z własnych sukcesów. Bądź z siebie dumna, nie poszukuj bezpieczeństwa na zewnątrz, ono jest w tobie! Niech wzrasta twoje poczucie wartości, a już niebawem będziesz w stanie wiele zmienić w swoim życiu.
H. Określ swoje cele
Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, dokąd prowadzi twoje życie? Czy masz jakiś plan, do którego realizacji dążysz? Życie bez celu sprawia, że nie czujesz sensu rozwijania się i istnienia. Postaraj się znaleźć swoje przeznaczenie. To, czego chcesz od życia, musi pochodzić z twojego wnętrza, nie może być zasugerowane przez rodziców, terapeutę czy nauczyciela. To coś musisz znaleźć sama. Pamiętaj – cele takie jak lepszy samochód, zmiana pracy są ważne, ale te najważniejsze są ukryte w twoim wnętrzu i od tego, czy dążysz do ich realizacji, zależy twoje szczęście. Zastanów się poważnie nad swoimi pragnieniami, a z całą pewnością odnajdziesz właściwą drogę do ich spełnienia.
I. Bądź samodzielna
Samodzielność to zdolność decydowania o sobie. Nie oglądaj się na innych, tylko działaj na własną korzyść. I chociaż takie postępowanie może ci się wydawać egoistyczne, to właśnie tego potrzebujesz, by ruszyć z miejsca. Niech wszyscy się dowiedzą, że masz własne zdanie. Wypowiadaj je, mimo iż może będziesz musiała ponieść tego konsekwencje. Już dość dostosowywania się do innych. Możesz przecież żyć pełnym i szczęśliwym życiem, takim jakiego pragniesz. Dla każdego z nas spełnienie znaczy coś zupełnie innego. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś zaczęła realizować swój scenariusz. Posiadasz przecież inteligencję, charakter, silną wolę, nie boisz się ryzyka. Postaw więc na samodzielność!
J. Zwolnij
Ciągle gdzieś pędzisz i masz wrażenie, że czas jest twoim wrogiem? Postaraj się nie żyć w ciągłym stresie i obawie, że czegoś nie zdążysz zrobić. Ta gonitwa powoduje, że trwonisz energię. Nadaj sens swojemu życiu i rozejrzyj się dookoła. Przez ten pośpiech nie widzisz potrzeb własnych i swoich bliskich. Najważniejsze w życiu są miłość oraz rodzina i przyjaciele, a prawdziwe szczęście odnajdziesz w małych i większych przyjemnościach przeżywanych z najbliższymi. Żyj chwilą, bądź panią własnego losu, bo nie dostaniesz przecież następnej szansy. Życie w wolniejszym tempie to dłuższe życie. Celebruj posiłki, nie jedz byle jak. Naucz się oddychać przeponą, a dotlenisz organizm, w tym i mózg, dzięki czemu będziesz miała lepszą wizję przyszłości. Koncentruj się na pojedynczych zadaniach. Pozbądź się chaosu w swoim życiu. „Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić” – mówił Albert Einstein.