Moda na świętowanie? Trzeba tylko znaleźć okazję
Z tym kłopotu raczej nie będzie. Rocznice, święta świeckie i kościelne, imprezy rodzinne. Wśród nich nawet imprezy rozwodowe! Jeśli uroczystości, to i prezenty. Coraz droższe, na przekór kryzysowi. Johan Huizinga nazwał nasz gatunek „homo ludens”. Miał rację.
- Grażyna Torbicka, Claudia
1 z 6
sv-glowne_01
Z tym kłopotu raczej nie będzie. Rocznice, święta świeckie i kościelne, imprezy rodzinne. Wśród nich nawet imprezy rozwodowe! Jeśli uroczystości, to i prezenty. Coraz droższe, na przekór kryzysowi. Johan Huizinga nazwał nasz gatunek „homo ludens”. Miał rację.
2 z 6
Prezenty zakazane
Nie ma większego nietaktu niż upominek przechodni. Przesądni twierdzą, że nie wolno wręczać rzeczy ostrych. Gdy otrzymamy np. komplet cążek, trzeba w zamian dać grosz, inaczej kłótnia murowana. Z tego samego powodu zabronione jest ofiarowywanie rękawiczek, a buty to pewne rozstanie. Wręczenie dezodorantu lub mydła będzie odebrane jako zwrócenie uwagi na niedostateczną higienę. Lepiej w ogóle wystrzegać się tego, co można zinterpretować jako aluzję do czyjejś słabości.
3 z 6
Pierwsza Komunia: małe polskie wesele
Przygotowania przed: próby ustawienia, śpiewu, czytania liturgii, klękania. Ćwiczenia podchodzenia do ołtarza. Spotkania z rodzicami i dziećmi, kupowanie strojów. Dla chłopca garnitur, który włoży tylko raz. Dla dziewczynki suknia, której nie powstydziłaby się panna młoda. A jeżeli „tylko” alba, to do niej koniecznie białe lakierki. Jeszcze fryzjer i fotograf. Na koniec gigantyczny śmietanowy tort z białym aniołkiem, wieńczący prawdziwą ucztę w eleganckiej restauracji. Tak wygląda uroczystość Pierwszej Komunii. Czy wciąż jeszcze wypada wręczyć dziecku z tej okazji Biblię lub skromny medalik? Tak, wypada.
4 z 6
Kalendarze pełne Dni
W połowie maja przypada Dzień Niezapominajki, niedługo potem Dzień (międzynarodowy!) Płynów do Mycia Naczyń. Święto Dziwaka obchodzimy 7 stycznia, ale dziwacznych okazji do świętowania est więcej niż dni w roku. I wciąż ich przybywa. Autorzy „Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru” twierdzą, że kalendarz świąt nietypowych to pomysł dywersyjny z czasów I wojny światowej. Naród, który wciąż baluje, nie ma czasu się bronić. Jest tutaj coś na rzeczy.
5 z 6
Imprezy rozwodowe
W Europie uchodzą za przejaw liberalnego i nowoczesnego podejścia do małżeństwa. Tymczasem na Saharze Zachodniej są wyprawiane już od stuleci. Kobiety informują w ten sposób mężczyzn, że znów są „do wzięcia”. Socjologowie tłumaczą, że w kulturze Zachodu jest to forma postmałżeńskiej terapii, odreagowanie przykrości związanych z rozstaniem. Ale obserwują też, że im bardziej rośnie popularność divorce party, tym częściej stają się one okazją, by spotkać kolejnego życiowego partnera.
6 z 6
Mamo, tato, kup mi auto!
Kiedyś szczytem marzeń był zegarek. Później pociechy dostawały aparaty fotograficzne, łyżwy, rowery. Aż nastała epoka komputera, od razu z konsolą do gier. Okazje są różne: imieniny, urodziny, Dzień Dziecka. Według GUS w ostatnich latach kwoty wydawane na prezenty dla dzieci wzrosły kilkakrotnie. Na same zabawki Polacy wydają stosunkowo niewiele – średnio ok. 10 euro rocznie. Rekord biją Amerykanie, wydając po 280 dolarów.