Reklama

Lubrykant – co to?

Lubrykant często nazywany jest też „żelem intymnym” lub „nawilżaczem”. Jest to substancja, której głównym celem jest nawilżenie pochwy lub odbytu i odbytnicy dla zwiększenia poślizgu wewnątrz nich oraz ułatwienia wprowadzenia do ich środka penisa lub akcesoriów o erotycznym przeznaczeniu. Lubrykant ma najczęściej postać żelu.

Reklama

Zwiększone nawilżenie miejsc intymnych pozwala na całkowite uniknięcie lub zmniejszenie bólu towarzyszącego ruchom frykcyjnym podczas zbliżeń, a w szczególności ich początkowych etapów. Żele nawilżające posiadają również wiele funkcji towarzyszących, a najpowszechniejsze z nich to: działanie stymulujące, przeciwzapalne, zapachowe lub smakowe.

Konieczność stosowania nawilżaczy jest najczęściej wypadkową wystąpienia zjawiska niezgodności pobudzenia wśród partnerów seksualnych. Objawia się ona brakiem lub niewystarczającym nawilżeniem naturalnym miejsc intymnych, pomimo występowania wysokiego podniecenia i pożądania. Przypadłość może mieć podłoże w występowaniu: stresu, chorób, poszczególnych etapów cyklu menstruacyjnego, przyjmowania leków lub menopauzy. To naturalny objaw ludzkiego ciała, który nie powinien być powodem do wstydu.

To Cię może zainteresować: Top 10 najlepszych gier erotycznych dla par

Lubrykant, a żel do nawilżania pochwy

„Lubrykanty”, „żele do nawilżania” oraz „nawilżacze” to określenie tych samych produktów. Na rynku można spotkać ich szeroką gamę, a wybór warto uzależnić od sposobu, w jaki będzie używany. Ciężko stwierdzić, który typ będzie obiektywnie najlepszy, ale istnieje kilka uniwersalnych zasad, których znajomość znacznie ułatwi wybór odpowiedniego specyfiku.

Najbardziej bezpieczne dla zdrowia są produkty wyprodukowane na bazie wody. Stanowi ona podstawowy składnik naturalnego nawilżenia pochwy oraz penisa. Preparaty te powinny być bezwonne, bezbarwne i bezzapachowe. Wymienione właściwości pozwalają na uniknięcie ewentualnych reakcji alergicznych, łatwo zmywają się ze skóry i nie uszkadzają prezerwatywy i silikonowych zabawek. Wadą żeli wodnych jest fakt szybkiego wysychania, co wiąże się z koniecznością ich kilkukrotnej aplikacji podczas trwania penetracji. Właściwość ta może sprawić, iż nie będą one odpowiednie dla kobiet cierpiących na suchość pochwy, ponieważ nie dostarczą odpowiednio wysokiego poziomu nawilżenia i poślizgu. Żele wodne nie nadają się do stosowania w wannie i pod prysznicem. Ten rodzaj najczęściej można nabyć w aptekach.

Lubrykanty wodne w wersjach smakowych

Lubrykanty wodne można też spotkać w wielu wersjach smakowych, zapachowych i kolorystycznych. Nie charakteryzuje ich tak wysoki poziom bezpieczeństwa, jak ich naturalnych odpowiedników, ale za to dają podstawę dla przeprowadzania łóżkowych eksperymentów, urozmaicenia seksu oralnego oraz gry wstępnej. Ich niewątpliwą wadą jest obecność w składzie cukru, który sprzyja pojawianiu się grzybów i bakterii oraz innych składników podwyższających ryzyko wystąpienia infekcji intymnych.

Następną grupę żeli intymnych stanowią te na bazie silikonu. Cechuje je wysoka trwałość i śliskość. Nie ulegają szybkiemu wysychaniu i wchłanianiu. Wystarczy ich jednokrotne nałożenie przed stosunkiem. Dobrze sprawdzają się przy stosunkach analnych. Są odpowiednie do zabaw w wodzie. Nie uszkadzają prezerwatyw. Można je stosować zamiennie z olejkami do masażu, ponieważ dobrze rozprowadzają się po skórze i nawilżają ją. Nie zaleca się ich stosowania do nawilżania akcesoriów silikonowych, gdyż uszkadzają ich strukturę. Są trudne do zmycia i stosunkowo drogie.

Ostatnią podstawową grupę lubrykantów stanowią te produkowane na bazie olejów. Doskonale sprawdzą się przy masażu – dobrze się rozprowadzają, nawilżają i natłuszczają. Są wydajne. Niestety skłonne są do uszkadzania lateksu i sztucznych tworzyw, dlatego nie należy ich stosować przy użyciu prezerwatyw i gadżetów erotycznych.

Przeczytaj także: "Preejakulat – co to? Czy preejakulat zawiera plemniki?" Odpowiadamy, czy płyn przed wytryskiem może zapłodnić

Lubrykanty - rodzaje

Oprócz podstawowych trzech grup, można wyróżnić ich bardziej wyspecjalizowane kategorie, w której znajdują się produkty o celowym przeznaczeniu:

  • lubrykanty hybrydowe, które powstały z połączenia specyfików na bazie wody i silikonów,
  • żele analne,
  • żele smakowe,
  • lubrykanty rozgrzewające i chłodzące,
  • lubrykanty wegańskie, organiczne – wyprodukowane ze składników pochodzenia roślinnego,
  • żele przeciwdziałające infekcjom i regeneracyjne.

Lubrykant – gdzie kupić?

Żele intymne można zakupić w każdej aptece, drogerii i większości supermarketów. Są powszechnie dostępne i przystępne cenowo.

Warto wiedzieć, iż każdy lubrykant traci swoje właściwości po trzech miesiącach od otwarcia opakowania. Dopływ powietrza wpływa niekorzystnie na zmiany konsystencji i zapachu specyfiku, dlatego po każdym użyciu należy oczyścić opakowanie i dokładnie je zamknąć.

Najwygodniejsze w użyciu są nawilżacze wyposażone w pompkę. Pozwoli ona na zachowanie higieny i zapobiegnie ewentualnym zagubieniom nakrętki.

Lubrykant – jak stosować?

Sposób zastosowania żeli intymnych jest bardzo prosty i w dużej mierze intuicyjny. Nanosi się go na miejsca intymne tuż przed rozpoczęciem penetracji, pettingu lub masturbacji. W przypadku kobiet można go nałożyć przy użyciu palców na łechtaczkę, wargi sromowe, wejście do pochwy lub jej wnętrze oraz odbyt. Mężczyźni najczęściej nakładają żel na żołądź penisa.

Zalecane jest stosowanie żeli intymnych przy stosunkach z użyciem prezerwatywy oraz akcesoriów erotycznych. Prezerwatywy, nawet te nawilżane, mają skłonność do szybkiego wysychania podczas stosunku. Lubrykanty zapachowe lub smakowe będą doskonałym rozwiązaniem przy seksie oralnym lub grze wstępnej. Sutki posmarowane lubrykantem o właściwościach rozgrzewających lub stymulujących będą bardziej wrażliwe na dotyk i pieszczoty.

Podczas technik uprawiania pettingu, polegających na wprowadzeniu penisa pomiędzy piersi, stopy partnerki lub w zagięcia łokciowe, kolanowe i pod pachę, warto nawilżyć całą długość penisa oraz jądra.

Gadżety erotyczne przeznaczone do aplikacji w odbycie również warto lubrykować w całości, szczególnie w przypadku osób o niewielkim doświadczeniu w tej dziedzinie dawania sobie przyjemności.

Naturalny lubrykant na bazie wody różni się od tych dostępnych na rynku?

Sklepowe lubrykanty stworzone na bazie wody, bezwonne, bezsmakowe i przezroczyste wykonane są jedynie ze składników naturalnych, co pozwala im zachować obojętność nawet przy zetknięciu z bardzo wrażliwą skórą. Niestety cechują się one niską trwałością i skutecznością. Nie będzie on też odpowiedni dla kobiet cierpiących na suchość pochwy, a w przypadku seksu analnego może nie dawać wystarczającego poślizgu. Ich domowym zamiennikiem może być ludzka ślina.

Jak zrobić domowy lubrykant?

Najlepszą alternatywą dla specjalistycznego lubrykantu będzie ludzka ślina. Dobrze sprawdzą się też: oleje, oliwki, masło oraz białko kurze, ale rozwiązanie to jest mało higieniczne i niesie ze sobą ryzyko wystąpienia infekcji intymnych pochwy.

Zdecydowanie odradza się stosowania w celu nawilżenia miejsc intymnych: kremów, balsamów, aromatyzowanych oliwek, mydła, żeli pod prysznic i maści aptecznych. Mogą one podrażnić wrażliwą strefę miejsc intymnych, wywołać ból i pieczenie.

Lubrykant – czym zastąpić?

Dobrą alternatywę dla żeli intymnych o podłożu komercyjnym będą tradycyjne stosowane produkty kuchenne:

  • olej,
  • olejki,
  • masło,
  • margaryna
  • białko kurze.

Tego typu produkty nie są jednak zalecane, gdyż mogą powodować infekcje pochwy. Ich kolejną wadą jest specyficzny smak i zapach.

Najlepszym substytutem dla żeli intymnych będzie własna ślina.

Reklama

To Cię może zainteresować: Ten problem ma wielu mężczyzn podczas seksu. Podpowiadamy, jak sobie z nim radzić

Reklama
Reklama
Reklama