Kłódki miłości
Przypinanie kłódek z inicjałami lub imionami zakochanych na mostach ma zapewnić trwałość związku. Skąd się wziął ten zwyczaj?
- kobieta.pl
Legenda głosi, że zwyczaj wieszania kłódek na moście zapoczątkowali uczniowie z Florencji. Podkradali oni swoje kłódki ze szkolnych szafek i wieszali je z wyznaniami miłości na słynnym Moście Złotników – najstarszym z florenckich mostów. Cały świat dowiedział się o tym zwyczaju stosunkowo niedawno bo dopiero w 2006 roku, kiedy to pisarz Federico Moccia opisał go w swojej powieści Tylko Ciebie chcę.
Od tego czasu w miastach na całym świecie istnieją mosty na których zakochane pary wieszają kłódki. Początkowo były to zwykłe kłódki z wypisanymi markerem inicjałami lub imionami, obecnie można już kupić specjalne z wygrawerowanym na życzenie napisem. Kłódka ma zapewnić trwałość związku. Zapięta na moście na zawsze ma sprawić, że równie mocne będzie uczucie miłości. Wspólne zapięcie takiego amuletu i wyrzucenie klucza do wody ma cementować związek lepiej niż ślub.
Kłódki miłości są tak popularne że na wielu mostach brakuje już na nie miejsca. Jednym z najpopularniejszych mostów zakochanych jest most Tumski we Wrocławiu. Jest on symbolem miłości, oprócz licznych kłódek znajduje się tam też zlokalizowany przy katedrze kamienny lew. Jego pogłaskanie przez osobę samotną sprawić ma, że na moście spotkamy swoją miłość.
Inne mosty w Polsce na których wiszą kłódki miłości to: Kładka Ojca Bernatka w Krakowie, Most przy ulicy Korzennej w Gdańsku, Most biskupa Jordana w Poznaniu, Most Świętokrzyski w Warszawie oraz wiele innych mostów i kładek.