Jak wykryć kłamstwo w jego głosie?
Lubisz słuchać czułych słówek przez telefon? To świetnie, ale bądź czujna - powiemy ci jak wykryć kłamstwo w jego głosie.
- Karolina Morelowska, Claudia
Głos jest barometrem naszych uczuć zarówno w odniesieniu do nas samych, jak i świata. Z głosu – jego natężenia, barwy oraz tempa mówienia – można wiele odczytać.
TON
Wyjątkowo wysoki ton głosu świadczy o niepewności, słabości i braku wiary w siebie, może też być sygnałem oszustwa. Niektórzy ludzie mówią niskim głosem, ponieważ tak zbudowany jest ich aparat głosowy, ale są i tacy, którzy obniżają głos celowo, żeby zrobić na kimś wrażenie. Mężczyźni chcą wydać się w ten sposób bardziej męscy i seksowni. Mogą również rekompensować sobie brak pewności siebie oraz jakieś niedoskonałości. Niski ton może być z ich strony fortelem, sztuczką, próbą fałszywego przedstawienia swojej osoby oraz stworzenia iluzji, że mamy do czynienia z kimś potężniejszym i odnoszącym sukcesy.
NATĘŻENIE
Osoba, która mówi tak cicho, że ledwo ją słyszysz, może chcieć manipulować tobą, zmuszając cię w ten sposób, byś zwróciła na nią większą uwagę. Mówiący za głośno zaś niekiedy rekompensują sobie w ten sposób jakieś braki. Kłamcy często mówią głośno dlatego, że podświadomie pragną przekonać innych, aby im uwierzyli. Jeśli w rozmowie z kimś nie słyszysz końcówek wypowiadanych zdań, musisz wziąć pod uwagę, że te „połknięte” słowa mogą świadczyć o kłamstwie.
BARWA
Kiedy ludzie są zdenerwowani, zmartwieni, zagniewani lub niepewni, często w ich głosie słychać drżenie. Dzieje się tak, bo stres i zdenerwowanie, związane z niekomfortowym stanem psychicznym, powoduje napięcie strun głosowych. Podobnie jest, kiedy ktoś ciągle chrząka. Warto wystrzegać się też osób, które bez przerwy mówią głosem słodkim jak cukierek. Nikt z nas nie jest non stop miły, szczęśliwy i wesoły. Kiedy tak brzmi – uciekaj.
STACCATO
Rytm przerywany może oznaczać, że masz do czynienia z kłamcą. Jeśli ktoś nagle zaczyna przesadnie artykułować słowa, to sygnał alarmowy. Czasem kluczem do rozpoznania kłamstwa jest zmiana intonacji: ktoś nagle przestaje mówić płynnie lub rezygnuje z używania krótkich form wypowiedzi. To znaczy, że zamiast powiedzieć: „Nie zrobiłem tego”, powie: „Oczywiście, że ja tego nie zrobiłem”.
JĄKANIE SIĘ
Jeśli nagle zaczyna się jąkać ktoś, kto zazwyczaj tego nie robi, to niezaprzeczalny symptom kłamstwa. Zwłaszcza kiedy jąkanie się towarzyszy przekazywaniu istotnych informacji.
NERWOWY ŚMIECH
Gdy ktoś opowiada ci jakąś historię i często się śmieje w tych momentach, w których nie ma żadnego powodu do wesołości, może to świadczyć o zdenerwowaniu i zaniepokojeniu. A taka nerwowość może z kolei być związana z faktem, że ktoś nie ma ochoty powiedzieć całej prawdy.