Jak słuchać, żeby usłyszeć?
Kłócisz się ze swoim facetem, a w pracy kwadranse upływają na bezproduktywnych utarczkach? Czasem wystarczy posłuchać uważnie, by znaleźć prawdziwe źródło problemów lub po prostu kogoś pocieszyć. Bez słowa.
- glamour
1 z 5
slysz_gl
Kłócisz się ze swoim facetem, a w pracy kwadranse upływają na bezproduktywnych utarczkach? Czasem wystarczy posłuchać uważnie, by znaleźć prawdziwe źródło problemów lub po prostu kogoś pocieszyć. Bez słowa.
2 z 5
sly_1
KONCENTRACJA I WYŁĄCZENIE SIĘ Z INNYCH ZADAŃ Opowiadałaś koleżance o problemach w pracy, a ona na to: – Tak, tak, mów, kochana, ja tylko wstawię pranie, rozłożę prasowanie... Poczułaś się zbędna i ochota do zwierzeń zniknęła. Jeśli nie mamy czasu, lepiej powiedzieć o tym wprost: – Poczekaj, mówisz coś ważnego, chcę cię posłuchać z uwagą, a teraz niestety nie mogę, umówmy się na spotkanie/telefon wieczorem. Zawsze, kiedy odkładamy rozmowę, podajmy termin, żeby nasz rozmówca nie czuł, że go spławiamy.
3 z 5
sly_3
ODWAGA, BY USŁYSZEĆ COŚ, CZEGO SŁYSZEĆ NIE CHCEMY Czasem w trakcie rozmowy czujesz, że musisz drugiej osobie przerwać, bo wygłasza opinię, z którą się nie możesz zgodzić. Podczas kłótni w domu czy biurze trudno jest wysłuchiwać oskarżeń, bo czujemy, że im dłużej biernie słuchamy, tym bardziej szala zwycięstwa przechyla się na drugą stronę. Przerywamy, by się bronić i... przestajemy słuchać. Słuchanie bywa trudniejsze niż mówienie. Jeśli trudno ci się powstrzymać od odpowiedzi, gdy przełożony krytykuje twoją pracę, pamiętaj, że słuchanie i potakiwanie nie jest równoznaczne ze zgodą. Pozwól zarzutom wybrzmieć i wróć do tematu, gdy emocje opadną i łatwiej będzie porozmawiać o konkretach.
4 z 5
sly_4_01
REAGUJ NA TO, CO SŁYSZYSZ, A NIE NA TO, CO SAMA MYŚLISZ – Dziwnie leży ta sukienka – komentuje twój mężczyzna, a ty słyszysz: „Jesteś gruba!” Banalny, ale najpoważniejszy powód nieporozumień: nie słuchamy do końca, dopowiadamy sobie resztę, komponując ją ze swoich strachów oraz kompleksów. Kolejna pułapka niesłuchania to licytacja w narzekaniu lub przechwalaniu się. – Twój chłopak żartuje sobie z twojej mamy? Mój to dopiero... lub: – Wakacje na Mazurach? Fajnie. My jedziemy na Teneryfę, tam są takie cudowne plaże...
5 z 5
sly_5
CO JESZCZE ZROBIĆ, ŻEBY DOBRZE SŁUCHAĆ Utrzymuj kontakt wzrokowy. Jeśli unikasz patrzenia w oczy, druga osoba ma wrażenie, że cię co najmniej nudzi. Staraj się dostosować. Jeśli rozmówca siedzi, a ty stoisz, także usiądź. Jeśli mówi wolniej niż ty, dostosuj się do jego tempa. Sygnalizuj, że słuchasz. Potakuj, komentuj, a także zadawaj pytania. W ważnych momentach rozmowy, powtórz wypowiedź rozmówcy, np.: „Jeśli cię dobrze zrozumiałam, to powiedziałaś, że...?”. Myślisz, że słuchanie w rzeczywistości nic nie zmienia? Jednak ludzie od dziesięcioleci chodzą do psychoterapeuty, by się wygadać. Bo to pomaga!