Reklama

Kilkanaście lat temu pomagała ci wybrać sukienkę na pierwszą randkę. To na jej ramieniu wypłakiwałaś miłosne i szkolne niepowodzenia. To z nią uczyłaś i uczysz się nadal, czym jest zaufanie, wrażliwość i bezwarunkowa pomoc. Dziś wiesz, że kiedy coś złego zacznie się dziać, zawsze możesz na nią liczyć. Czasem, kiedy pomyślisz, ile już razem przeszłyście, przegadałyście, aż trudno ci uwierzyć, że kobiety może łączyć taka więź. Jest ona wielka i warto o nią dbać, bo to jeden z najcenniejszych darów w życiu.

Reklama

Wyraź to uczucie

Zwracaj uwagę na to, jak wyrażasz przyjaźń. Czy pozwalasz sobie na drobne gesty dobroci i życzliwości? Ważne, abyś pamiętała o wyjątkowych dniach, świętach tej bliskiej ci osoby. Jak najczęściej mów jej, że zawsze może na ciebie liczyć i ile dla ciebie znaczy. Jeśli tylko nadarzy się okazja, wspominajcie wspólne przeżycia, które budowały wasz związek emocjonalny. To ważne, bo dzięki temu nieustannie odnawiacie to, co was łączy i dajecie sobie wzajemnie komfort psychiczny. Ważne są też spotkania. Jednak kiedy obie macie rodziny, pracę i mnóstwo obowiązków, albo po prostu mieszkacie daleko od siebie, wiadomo, że nie będą one częste. Jeśli w tym miesiącu jesteś bardzo zajęta i nie masz czasu, by się z nią zobaczyć, to przynajmniej zadzwoń, napisz SMS-a, zainteresuj się jej życiem. W wieloletnich przyjaźniach wystarczy tylko sama myśl, niepisana umowa, że w razie potrzeby wystarczy jeden telefon i bez względu na wszystko ona zawsze zjawi się obok ciebie.

Jaka rozmowa umacnia?

Niekiedy samo wypowiedzenie wszystkich swoich bolączek w twojej obecności przynosi przyjacielowi ulgę. Dlatego pozwól mu się "oczyścić". Swoje zdanie czy poradę wyraź tylko wtedy, gdy cię o to poprosi. Pamiętaj też, jak ważne jest słuchanie. Nie samo słyszenie, ale autentyczne przyjmowanie i analizowanie tego, co druga osoba do nas mówi. Przyjaźń żyje w niemej obecności, ale i w rozmowie. Kiedy żartujecie, omawiacie najdrobniejsze szczegóły waszego życia, powierzacie sobie sekrety, plotkujecie, buduje się wasz intymny mikroświat, do którego tylko wy macie dostęp. Rodzi się w was jedyna w swoim rodzaju więź, która może przetrwać lata. Podstawą w pielęgnowaniu przyjaźni jest umocnienie w bliskiej osobie świadomości, że jest ona dla ciebie wyjątkowo ważna. Często paradoksalnie dzieje się to przez uzasadnioną, rzeczową krytykę. Jeśli jest życzliwa i obiektywna, nie bój się jej. Jeśli widzisz, że przyjaciółka robi coś, co ewidentnie obróci się na jej niekorzyść, niemal twoim obowiązkiem jest ją przestrzec, a nawet skrytykować jej decycję. Oczywiście niczego nie narzucaj, ale upewnij ją, że zależy ci na jej szczęściu i nie chcesz pozwolić, by cierpiała. Przyjaźń pociąga za sobą odpowiedzialność. Na dłuższą metę taka postawa stanie się naturalna, bo szczerość jest podstawowym warunkiem istnienia przyjaźni i oczywiste jest, że wszystko, co sobie mówicie, płynie prosto z serca. Nie zapomnij też o komplementowaniu przyjaciółki. Dostrzegaj jej zalety i głośno o nich mów. Chwal ją za sukcesy, bądź z nią nie tylko podczas kryzysów, ale i w radości.

Zdaniem specjalisty

Małgorzata Ohme, psycholog, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej

Reklama

Burza emocji

Kobiety są nastawione na relacje o dużej intensywności. Angażują wiele uwagi i uczuć w przyjaźnie - tym łatwiej więc można je zranić. Poza tym są bardziej spostrzegawcze, jeżeli chodzi o odczytywanie intencji drugiego człowieka. Łatwiej niż mężczyźni dostrzegą fałsz i zazdrość u drugiej kobiety i reagują obroną. Często też angażują się w wiele bliskich relacji i mają kilka przyjaciółek, co powoduje, że czasami nie starcza im uwagi dla wszystkich, więc niektóre kontakty naturalnie zanikają.

Reklama
Reklama
Reklama