Jak nauczyć dziecko smacznie jeść?
Drugi rok życia to czas intensywnego rozwoju. Malec próbuje już jesc samodzielnie i staje sie bardzo aktywny. Dostosuj jego diete do nowych potrzeb. Musi byc urozmaicona i pełna składników odzywczych.
- Joanna Zielewska, Naj
Czy wiesz, że właśnie teraz, między 1 a 2 rokiem życia kształtują się nawyki żywieniowe, które trudno będzie zmienić w następnych latach. Dlatego ważne jest, by już w tym okresie dzieci były odżywiane prawidłowo. Pamiętaj jednak, że maluch w tym wieku to nie mały dorosły, jego dieta wciąż powinna zawierać wiele produktów przygotowanych z myślą o jego potrzebach.
Nie samym mlekiem...
Wprawdzie w diecie przybywa nowych przysmaków, ale mleko nadal jest bardzo ważne – to główne źródło białka i wapnia. Najlepiej podawać odpowiednie mleko modyfi kowane, wzbogacone witaminami. Mleko krowie ma za dużo soli mineralnych, tłuszczu i białka (które obciążałyby niedojrzałe jeszcze nerki malca). Najlepsze jest mleko Junior, które warto podawać nie tylko w drugim, ale i w trzecim roku życia.
Najważniejsze zasady
1 Podawaj różnorodne posiłki. Malec może jeść wiele potraw z rodzinnego stołu (większość zup, klopsiki, ugotowane do miękkości kasze, jarzyny, drobny makaron). Jednak jego dieta nie powinna składać się z potraw tłustych i ciężko strawnych, grubo krojonych surowych jarzyn i kupnych ciast.
2 Jedzenie powinno być barwne i ładnie podane. Łódeczki z jajka na twardo, ludziki z ogórka zachęcą do jedzenia, podobnie jak specjalny talerzyk i łyżeczka np. z Puchatkiem. Pozwól jednak, gdy malec ma na to ochotę, jeść rączkami. Dzieci w tym wieku nadal poznają świat głównie przez dotyk. W ten sposób uczą się, że makaron „ucieka” paluszkom, klopsik można rozgnieść, a tarta marchew jest zimna.
3 Nie miksuj zup. Warzywa ścieraj na grubej tarce lub rozgniataj na talerzu, a mięso drobno krój. Nie zmieniaj od razu konsystencji wszystkich posiłków; stopniowo przyzwyczajaj malca do gryzienia. Najtrudniej poradzić sobie z mięsem. Wybieraj więc indyka, kurczaka, królika, młodą wieprzowinę i cielęcinę.
4 Dawaj przekąski do rączki. Małe kanapeczki, obrane jabłko, kawałek domowego ciasta przyzwyczajają do żucia i gryzienia. To ważne dla prawidłowego rozwoju uzębienia i zgryzu.
5 Zacznij wprowadzać owoce południowe. Dojrzałe banany są łatwo strawne, zawierają żelazo i dostarczają organizmowi dużo energii. Zawarte w nich pektyny działają łagodząco na błonę śluzową jelit. Mandarynki i pomarańcze to źródło naturalnej witaminy C.
6 Dwa razy w tygodniu podawaj kefi r lub jogurt. Zawarte w nich bakterie probiotyczne regulują pracę układu pokarmowego i znacznie poprawiają odporność malucha.
7 Nie używaj soli, octu, ostrych przypraw. Unikaj też słodzenia potraw i napojów. Cukier szybko syci i malec traci ochotę na nowe smaki.
Wprowadzamy nowości
Gdy dziecko ma 12 miesięcy: pomarańcze, mandarynki, świeże ogórki, żółty ser oraz ryż, makarony, herbatę, kawę zbożową, pasztety (ale tylko domowy), miód, lody, z przypraw – bazylię, tymianek, oregano. – Gdy ma półtora roku: kalafior, kapustę, sałatę, kalarepę, bakłażan, rzepę, fasolę i groch (o ile nie wywołują wzdęć), surowe pomidory, rzodkiewki, cykorię, soję, paprykę, kiwi, truskawki, daktyle, müsli, budyń, kisiel, galaretkę, szaszłyki z grilla. – Gdy ma 2 lata: mleko krowie (stopniowo), orzechy, czekoladę, chrzan, rzepę.
WAŻNE:
Wszystkie nowe potrawy wprowadzaj małymi porcjami (począwszy od 1–2 łyżeczek) i pojedynczo. Odstaw, gdy tylko zauważysz jakieś objawy alergii pokarmowej (np. wysypkę, biegunkę). Jeśli maluch w danej chwili nie ma akurat ochoty na nowy smak, to odczekaj kilka dni i spróbuj ponownie. Nowości nie serwuj, gdy dziecku wyrzynają się ząbki, jest przeziębione albo zmęczone.