I ty możesz być szczęściarą
Kto to taki, ta szczęściara? Przecież to samo słowo dla ciebie oznacza co innego niż dla mnie. Jednak ogólnie rzecz ujmując, dla wszystkich „szczęście” jest formą spełnienia. Realizacja najważniejszych życiowych potrzeb i celów. Nie wiesz, jak sprawić, by odtąd i tobie sprzyjało szczęście? Poobserwuj tych, którym się udało i spróbuj ich naśladować.
- Justyna Bielinowicz, Naj
Pewna dziesięciolatka, której w szkole zadano przedstawienie ilustracji szczęśliwego życia, przyniosła zdjęcie swojej rodziny, wykonane w poranek bożonarodzeniowy: wszyscy, od niemowlaka po dziadków, mieli na sobie identyczne piżamy. Babcia szyła co roku nowe, i to już od początku listopada – bo rodzina była liczna. Myślę, że pod taką wizją szczęścia podpisałoby się wiele osób, ale też nie wszyscy! Dla mojej przyjaciółki Zosi szczęściem będzie rozkręcenie własnej fi rmy cateringowej. Z kolei dla mojej sąsiadki szczęście oznacza pokonanie chorobliwej nieśmiałości, która przeszkadza jej i w życiu codziennym, i w pracy. Wszystkich łączy jedno – świadomość, że nikt nie rodzi się szczęściarzem. Wiedzą, że by osiągnąć ten stan, trzeba się starać, próbować każdego dnia. I choć, jak widać, drogi do szczęścia wiodą przez różne krainy, to jednak ci, którzy podążają własną drogą do spełnienia, powinni kierować się podobnymi zasadami.
ZNAJDŹ DOBRY PRZEPIS
Jak możesz sobie pomóc w osiągnięciu celu? Ucząc się od najlepszych! Każdy z nas, kto ma jakiś życiowy cel, spotkał przynajmniej raz taką osobę, o której mógłby powiedzieć, że podobny cel osiągnęła. Trzeba więc uważnie się przyjrzeć, w jaki sposób to zrobiła, na czym polega jej tajemnica. A potem wykorzystać jej doświadczenie. Na przykład chcesz założyć swój własny sklepik. W okolicy działa już kilka sklepów, niektóre z nich mają takie same towary, podobną powierzchnię i wystrój. Ale jeden z nich ledwo przędzie, drugi po raz kolejny w tym roku się przebranżowił i tylko trzeci zawsze pełen jest ludzi, świeżego towaru i ruch w nim, aż miło. To jasne, który z tych sklepów chciałabyś wziąć za wzór. Przeanalizuj więc, co przyczyniło się do jego sukcesu. Na pewno za powodzeniem właścicieli nie ukrywa się wrodzone szczęście, a jakaś zasada. Wprowadź ją w życie.
GRUNT TO DETERMINACJA
Jak mówi przysłowie, ćwiczenie czyni mistrza. W tym przysłowiu kryje się mądrość, którą można podsumować tak: jeśli naprawdę chcesz coś osiągnąć, musisz powtarzać i powtarzać, ćwiczyć i trenować – aż wyjdzie. Ważne są: determinacja, konsekwencja i cierpliwość. Na początku przygotuj się także na porażki, które mogą się zdarzyć. Rzadko kiedy ważne rzeczy wychodzą od razu (czy uznawalibyśmy je wtedy za ważne?). Trzeba powtarzać, wciąż korygując błędy.
5 ZASAD SZCZĘŚCIARY
1 Wybierz swój cel – to, na czym ci najbardziej zależy. Nie da się jednocześnie robić dziesięciu rzeczy, skup się na tym, co dla ciebie najistotniejsze.
2 Znajdź dobry przepis. Podpatruj tych, którym się udało, staraj się odkryć ich sposób działania i postępuj podobnie.
3 Załóż sobie, że nie wyjdzie od razu, ucz się na błędach, poprawiaj. I nie skupiaj się na porażkach. A przede wszystkim przegoń złe myśli, że ty zawsze masz pod górkę, a inni to się w czepku urodzili.
4 Posuwaj się maleńkimi krokami – w ten sposób zachodzi się daleko. Nikt nie potrafi jednym skokiem dostać się do celu, droga jest długa.
5 Myśl pogodnie, optymistycznie. To ma moc samospełniajacej się wróżby. Jeśli się modlisz, nie proś: „Boże daj mi szczęście”, proś: „Boże, spraw, żebym chciała go bardziej”.