Góralskie wesele
Jak wygląda ślub i wesele w okolicach Tatr? Nadal jest to bardzo tradycyjny obrzęd.
- kobieta.pl
Góry są bardzo ciekawym terenem nie tylko ze względu na ich malownicze tereny i ukształtowanie, ale także ich mieszkańców – górali o charakterystycznym folklorze, który zachował się tam wyjątkowo mocno. Górale są grupą etniczną bardzo religijną, nie do pomyślenia jest tu więc ślub cywilny. Śluby odbywają się zazwyczaj w pięknych, drewnianych kościółkach. Przed wyjazdem do kościoła rodzice błogosławią Młodą Parę, która klęczy na białym obrusie, oczywiście przy akompaniamencie góralskiej muzyki.
Tradycyjny ślub odbywa się w kościele, a Państwo Młodzi, podobnie jak goście występują na nim w regionalnych strojach. Jako środek transportu najlepiej sprawdza się oczywiście przystrojona bryczka ciągnięta przez konie.
W domu weselnym następuje tradycyjne przywitanie chlebem i mlekiem przez matki obojga małżonków (czasem wódką i wodą zamiast mleka). Do tańca na weselu przygrywa oczywiście góralska kapela, a na stołach królują tradycyjne dania. Podczas oczepin o północy Panna Młoda zamienia kwiecisty wianek na głowie na góralską chustę tzw. kaźmierkulę, Pan Młody zaś tracąc status kawalera musi oddać piórko noszone u kapelusza. Góralskie wesela nadal trwają kilka dni, są też bardzo liczne, zapraszane jest na nie nawet 200 gości.