Gdy w pracy robi się gorąco... z emocji
Praca nie powinna być miejscem konfliktów, a jedynie… pracy. Ale czasem bywa inaczej. Jak wybrnąć z trudnej sytuacji?
- Jolanta Winiarska winiarska.jolanta@gjpoland.com.pl, Naj
Nie idziesz do pracy z zamiarem pokłócenia się z szefową. Ona zapewne też nie. Ale zdarzyło się. Ty wybuchasz, ona nie jest ci dłużna. Konfl ikt rozwija się w kosmicznym tempie i zaczynasz tracić nad nim kontrolę. Co robić, by go powstrzymać?
Nie dam sobie w kaszę dmuchać!
Szefowa znów kładzie ci na biurku dodatkową robotę i bez słowa odchodzi. „Dlaczego znów ja? – pytasz siebie w duchu. – To nagroda za szybką pracę?” I kiedy zdarza się to po raz kolejny, mówisz niemiłym głosem: „Nie zrobię tego” , „Jak to nie zrobisz? , To moje polecenie” – jej głos się podnosi. I kłótnia gotowa.
CO ZROBIĆ?
Nie zgadzaj się na wykorzystywanie i naucz się to jasno wyrażać. Gdy szefowa położy ci dodatkową pracę na biurku, powiedz jej: „W zeszłym tygodniu miałam trzy takie dodatkowe prace, w tym już dwie. Być może powinnam za to dostać dodatkowe pieniądze albo może niech robi to ktoś inny. Mów spokojnie, cichym głosem, ale stanowczo. Jeśli mocno się zdenerwowałaś, przed swoją wypowiedzią weź kilka głębokich oddechów, by się wyciszyć.
Chcę, by mnie szanowano
Nie zgadzasz się z szefem, jasno to wyrażasz, ale on krzyczy coraz głośniej, że ma rację, wreszcie dopowiada coś o „głupiej babie”. Przestajesz nad sobą panować i krzyczysz, że sobie nie życzysz takich odzywek. Szef bąka „przepraszam”, ale i tak jest ci przykro.
CO ZROBIĆ?
Zamiast kłótni wykorzystaj drogę prawną. Umów się na rozmowę z jego przełozonymi i przed staw swoje zarzuty ustnie oraz na piśmie, oczekując wyjaśnienia. To lepsze niż ostra kłótnia.
Odczep się ode mnie!
Koleżanka wciąż ci docina, mówi złośliwości, jest niemiła. Ty w końcu nie wytrzymujesz i wybuchasz, krzycząc na nią, by się odczepiła. A ponieważ siedzicie w jednym pokoju, atmosfera robi się nie do wytrzymania.
CO ZROBIĆ?
Najlepiej nie dopuścić do takiego wzrostu emocji. Gdy koleżanka znowu powie ci jakąś złośliwość, natychmiast odpowiedz jej: „Daj mi spokój. Nie życzę sobie więcej takich komentarzy”. Po takich słowach odwróć się na pięcie i odejdź. Dzięki temu ona zrozumie, że nie można z tobą pozwalać sobie na wszystko, i odpuści. Dzięki temu wyznaczasz swoje granice.
W A Ż N E
■ Nie pozwól, by kłótnia wymknęła się spod kontroli. Głośne krzyki i złość świadczyć będą tylko o tym, że nie radzisz sobie z emocjami.
■ Staraj się unikać kłótni z przełożonymi, bo zależność służbowa ma w pracy ogromne znaczenie. Nie zgadzaj się jednak na arogancje lub wykorzystywanie.
■ Unikaj osób kłótliwych, krzykliwych, nerwowych, bo nierzadko wywołują kłótnie bez powodu.
■ Jeśli puściły ci nerwy i powiedziałaś o kilka słów za dużo, jak najszybciej powiedz przepraszam i postaraj się załagodzić konflikt.