Gdy córka dojrzewa
Powinnaś porozmawiać z nią o miesiączce, bo to ważne wydarzenie w życiu dziewczyny.
- Naj
Wydaje się, że dorastające dziewczynki wszystko wiedzą o miesiączce. Tymczasem informacje, które mają na ten temat, mogą być niepełne, błędne, skrótowe, co sprawia, że są zdenerwowane w momencie pierwszego krwawienia. Spokojniej na nie reagują nastolatki, które zostały do tego przygotowane przez mamę podczas intymnej, kobiecej rozmowy. Spróbuj najpierw zorientować się, ile dziewczynka wie na temat swojej fizjologii. Zapytaj ją, czy dziewczyny z jej klasy rozmawiają już o miesiączce. A potem, odwołując się do swoich doświadczeń, powiedz np. tak: „Moja mama krępowała się rozmawiać ze mną o tych sprawach i położyła mi na biurku książkę, która wyjaśniała mechanizm miesiączki. Nie było w niej jednak praktycznych porad”. Jeśli wyczujesz, że córka nie chce kontynuować rozmowy, nie naciskaj. Poczekaj, aż będzie do niej gotowa. O czym wtedy powinnaś jej powiedzieć?
[adsense]
■ Wyjaśnij córce, że miesiączkowanie to naturalny proces u każdej zdrowej dziewczyny, który przygotowuje ją do zostania mamą. Nie jest to zatem nic niezwykłego.
■ Pierwsze krwawienie to sygnał, że dziewczynka dojrzewa, ale minie jeszcze sporo czasu, zanim przestanie być dzieckiem. Nie musi zatem zmieniać swojego trybu życia, upodobań.
■ Ustal, co córka już wie na temat cyklu miesiączkowego i sprostuj błędne informacje, rozwiej wątpliwości. Staraj się mówić prostym i zrozumiałym językiem, aby dziewczynka przyswoiła sobie najważniejsze wiadomości, takie jak: co ile dni występuje krwawienie, jak długo trwa.
■ Bardzo cenne dla twojej córki będą wszelkie praktyczne wskazówki. Nie trzeba jej, rzecz jasna, tłumaczyć do czego służą podpaski i tampony, ale warto powiedzieć, jak ich używać , np. ile razy dziennie zmieniać, gdzie je wyrzucać. Możesz jej także doradzić, które z tych środków higienicznych lepsze są w określonej sytuacji. Poinformować, że dyskretne tampony idealnie się sprawdzą na plaży, lekcji gimnastyki czy dyskotece, a podpaski nocą.
■ Powinnaś też powiedzieć córce, jak ma dbać o higienę osobistą w czasie menstruacji i wyjaśnić, dlaczego to jest takie ważne.
■ Zapewnij ją, że miesiączka nie jest wypisana na twarzy. Nie musi z jej powodu czuć zażenownia, bo tylko ona o niej wie. A jeśli się zdarzy, że dowie się o niej otoczenie z powodu plamy na spodniach, trzeba pójść do domu, przebrać się i nie przejmować się całą sprawą. Na przyszłość warto zaś nosić w plecaku podpaskę, aby nie dać się zaskoczyć krwawieniu.
■ Dobrze by było, gdybyś uprzedziła córkę, że krwawieniu może towarzyszyć lekki ból. Nie musi jednak cierpieć, bo dasz jej wtedy środek przeciwbólowy.
■ Kiedy dziewczynka po raz pierwszy zacznie krwawić, uczcijcie ten ważny krok ku kobiecości np. wspólną wyprawą na lody.
■ Po kilku cyklach miesiączkowych powróć do rozmowy o menstruacji. Córce nasuną się pewnie nowe pytania, na które powinnaś odpowiedzieć.