Jak nie stać się ofiarą "gaslightingu"? Poznaj 5 sposobów, które stosują manipulatorzy
Gaslightingu to najgorsza forma manipulacji. Na czym polega i jak nie stać się ofiarą "gaslightingu".
Co to jest gaslighting?
Gaslighting to termin określający technikę manipulacji. Stosują go osoby, które dążą do tego, żeby ofiara straciła pewność siebie i poczucie własnej wartości.
"O co ci chodzi, coś sobie wymyśliłaś”, „przecież tak nie było”, „przesadzasz”, „masz urojenia”, "jesteś przewrażliwiona". To zdania, które możesz często słyszeć od osoby stosującej gaslighting i właśnie one sprawiają, że osoba traci pewność co do własnej oceny rzeczywistości i zaczyna czuć zwątpienie. Właśnie o to chodzi manipulantowi. Jest to jedna z najgorszych form manipulacji.
Określenie "gaslighting" zostało zaczerpnięte z filmu z 1944 roku pod tytułem "Gaslight". Bohater był manipulantem i za wszelką cenę chciał przejąć fortunę żony. W tym celu stosował różne sztuki manipulacji. Ta historia w punk oddaje to, co manipulatorzy robią ze swoimi ofiarami.
Osoby stosują gaslighting w różnych celach, zarówno materialnych, jak i dla satysfakcji z posiadania kontroli nad drugą osobą, a także w celu odwrócenia uwagi od własnych przewinień. Partner, który dopuścił się zdrady zrobi wszystko, żeby oskarżyć swoją żonę i wpędzić ją w poczucie winy.
Manipulatorzy mają swoje sposoby, które stosują względem ofiary. Warto je poznać, żeby nie dać się zmanipulować. W naszej galerii zebrałyśmy kilka z nich.
1 z 5
Zaprzeczają temu co mówimy
Osoby stosujące gaslighting często kwestionują nasze przekonania i poglądy. Wmawiają nam swoje racje i robią wszystko, żeby oskarżyć nas o kłamstwo, czy pomyłkę. Z czasem zaczynamy im wierzyć, ponieważ robią to bardzo przekonująco.
2 z 5
Wmawiają nam, co czujemy
Manipulatorzy za wszelką cenę starają się nas przekonać do swojego zdania, jednocześnie podważając nasze uczucia. Naśmiewają się z naszych emocji stosując określenia: "Jesteś przewrażliwiona", "Przesadzasz".
3 z 5
Potrafią wykorzystać nasze słabe strony
Manipulatorzy łatwo wyczuwają słabości drugiej osoby. Chętnie wykorzystują tę wiedzę. Podkreślają nasze wady, wytykają je pod przykrywką żartu. Prowokują nas w ten sposób, a jeśli ulegniemy i np. zezłościmy się, nazywają nas niezrównoważonymi.
4 z 5
Izolują nas od rodziny i przyjaciół
Osoby, które stosują taką formę manipulacji starają się ograniczyć kontakt ofiary z bliskimi i przyjaciółmi. To gwarantuje manipulantowi większy wpływ na ofiarę, która w takiej sytuacji nie ma wsparcia i pomocy od nikogo. Oczywiście manipulator doskonale wie, jak to zrobić, żeby być wiarygodnym.
5 z 5
Podważają nasze uczucia
Monipulatorzy chcąc przejąć kontrolę nad swoją ofiarą podważają jej uczucia. Osoba już sama do końca nie wie, czy to co czuje, to rzeczywiście jej emocje.