Reklama

Oto 10 zasad szczęśliwego człowieka:
1. Dobrze myśl o sobie
Patrz na siebie zgodnie z powiedzeniem, że szklanka jest do połowy pełna, a nie od połowy pusta. Oczywiście, zawsze możemy znaleźć w sobie wiele wad i minusów, skupiać się na tym, co nam nie pasuje. Jednak zdecydowanie łatwiej jest żyć i czuć szczęście, zadowolenie, kiedy będziemy znajdować pozytywne rzeczy, swoje zalety. Nie pospieszaj siebie, nie ponaglaj, pozwól sobie na działanie we własnym tempie. Nie nadużywaj słów: muszę, powinnam, wypada, trzeba. Doceniaj to, co ci się udaje, to, w czym jesteś naprawdę dobra. Jeśli czekasz na telefon od kogoś, a ta osoba nie zadzwoniła, możesz pomyśleć: „No tak, nie jestem dla niej ważna”. Możesz jednak sobie powiedzieć: „Może coś jej wypadło, może z jakiegoś istotnego powodu zadzwoni dopiero jutro”. Ten drugi sposób to oznaka dobrego traktowania siebie samej.
2. Kolekcjonuj przyjemne chwile
Skupiaj się na tym, co pozytywnego wydarza się wokół ciebie. To kwestia nauczenia się takiego patrzenia na swoje życie. Posłuży temu następujące ćwiczenie: każdego wieczoru weź do ręki kartkę, ołówek i postaraj się wypisać kilka (przynajmniej pięć) dobrych rzeczy, które cię spotkały, mogą to być drobiazgi. Na początku nie będzie atwo, ale po kilku dniach zobaczysz, że przychodzi ci to z coraz mniejszym trudem, aż w końcu koncentrowanie się na przyjemnych chwilach stanie się nawykiem, wejdzie ci w krew.
3. Dbaj o poprawne relacje z ludźmi
Każdy człowiek czuje się zdecydowanie bardziej spełniony, gdy nie jest samotny. Bardzo ważne, aby mieć poczucie, że możemy podzielić się z innymi ludźmi zarówno troskami, jak i radościami. Wspólne spędzanie czasu, poczucie przynależności do jakiejś grupy daje siłę. Bliskość sprawia, że nie tylko czujemy się szczęśliwsi, ale też jesteśmy zdrowsi!
4. Rób to, co kochasz
Bardzo często zajmujemy się przypadkowymi rzeczami, bo „tak wyszło”. Męczymy się, czujemy, że coś nam nie pasuje, uwiera nas, ale tkwimy w tym. Może to dotyczyć pracy, pasji, związku. Tymczasem w życiu pomaga nam poczucie, że jesteśmy we „właściwym miejscu”. Warto o to zadbać. Zajmować się tym, co naprawdę lubimy. Wtedy zwykła codzienność ma sens. A poczucie sensu w dużej mierze sprawia, że czujemy się szczęśliwi.
5. Przeżywaj emocje
Niełatwo nam wyrażać emocje, szczególnie te negatywne, takie jak smutek czy złość. Wydaje się nam, że należy mówić tylko o tych dobrych. Tymczasem gromadzenie w sobie złych emocji jest bardzo niezdrowe. Spala i niszczy nas od środka. Ponadto oznacza trwonienie energii, która jest potrzebna do wprowadzania zmian. Dlatego warto opisywać, co czujemy. Regularnie, na bieżąco, oczywiście bez ranienia innych ludzi. Jak to zrobić? Najlepiej poprzez komunikat „ja”, odnosząc się jedynie do faktów. W ten sposób nie oceniamy czyjegoś zachowania. Jeśli mówimy ludziom o swoich uczuciach, oni będą odbierać to w dobry sposób, nie będą czuć się atakowani, my zaś zadbamy o własny komfort.
6. Pomagaj potrzebującym
Zdarza się, że to, co robimy na co dzień, nie przynosi nam wystarczająco dużo satysfakcji, ciągle mamy poczucie, że czegoś nam brakuje. Tę dotkliwą pustkę bardzo często doskonale wypełnia pomaganie innym ludziom: działalność charytatywna, pomoc starszej osobie, robienie czegokolwiek, co sprawia, że czujemy, iż nasz trud, wysiłek ma sens. Uśmiech drugiego człowieka, jego wdzięczność nierzadko przynosi spokój, ukojenie i spełnienie.
7. Wybaczaj sobie
Każdemu zdarzają się potknięcia. Naucz się więc wybaczać sobie błędy, niedociągnięcia. Jeśli coś ci nie wyszło, nie udało się, nie karz siebie dodatkowo rozpamiętywaniem klęski, analizowaniem porażki. To nie ma sensu. Owszem, należy być wobec siebie wymagającym, ale nie wolno stawiać sobie poprzeczki zbyt wysoko, bo niedoskakiwanie do niej jest frustrujące. Masz prawo się pomylić.
8. Dbaj o sferę duchową
W wielu trudnych sytuacjach bardzo pomaga wiara . Ludzie, którzy wierzą, z większą łatwością potrafią uporządkować sobie świat. Wierzącym łatwiej jest oswoić lęki, radzić sobie z sytuacjami kryzysowymi. Ale nawet dla osób, które nie znajdują ukojenia w wymiarze religijnym, kontakt ze swoją sferą duchowości jest szalenie cenny. Uczestniczenie w dorobku kultury: czytanie książek, zagłębianie się w poezji, oglądanie dobrych filmów czy słuchanie muzyki, wypełnia nas.
9. Bądź asertywna
Pamiętaj, że cele twoje i ludzi, którzy cię otaczają, nie zawsze są zbieżne. Naucz się od- mawiać, ale przyjmij też, że ktoś może odmówić tobie. Nie odbieraj tego jako afrontu. Wyrażaj siebie w pełni, mów to, co czujesz, i staraj się przyjmować, co mówią i czują inni ludzie. Nie zgadzaj się na to, co ci nie odpowiada.
10. Zmień sposób patrzenia na to, co cię spotyka
Nie to jest najważniejsze, co nas spotyka, ale co o tym myślimy, jakie nadajemy temu znaczenie. Jeśli znajdujemy uzasadnienie dla tego, co się wydarzyło, jeśli potrafimy zrozumieć, co nas spotkało i co możemy z tego wydobyć dla siebie na przyszłość, jest nam zdecydowanie łatwiej funkcjonować. Bardzo ważne jest również poczucie, że mamy wpływ na to, co nam w życiu się przytrafia. Często powtarzamy sobie, że jesteśmy jedynie marionetkami, które ktoś przestawia z miejsca w miejsce. To nieprawda – każdy człowiek ma wpływ na to, co go spotyka.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama