7 rodzajów miłości - dowiedz się, która z nich jest ci najbliższa
Zdziwisz się, że istnieje aż tyle rodzajów miłości. Miłość romantyczna, przyjacielska, doskonała - a która z nich jest w waszym związku?
- Redakcja
Czy wiesz, że jest kilka rodzajów miłości?
Amerykański psycholog Robert Sternberg to autor niezwykle oryginalnej teorii na temat miłości - „Teorii miłosnego trójkąta” (oryg. Triangular Love Theory). Autor wyjaśnia w niej dlaczego pomimo silnego uczucia, nie wszystkim udaje się zbudować trwałą relację.
Co decyduje o tym, że jednym udaje się stworzyć relacje na całe życie, a innym nie? Czy jest jedna recepta na miłość? Może odpowiedź tkwi w tym, że nie ma jednego rodzaju miłości.
W naszej galerii przedstawiamy siedem rodzajów miłości według Roberta Sternberga. Który z nich jest ci najbliższy?
1 z 6
Sympatia
To szczere uczucie, w którym każdy może być sobą. Jeśli łączy was ten typ miłości (zdaniem Sternberga jest to jeden z jej rodzajów), to znaczy, że nawzajem się rozumiecie i dobrze czujecie się w swoim towarzystwie. Niestety brakuje tu namiętności, a związek bardziej przypomina przyjaźń, niż prawdziwe uczucie.
2 z 6
Ślepa miłość
Nie bez powodu istnieje określenie "ślepa miłość". Osoby tworzące taki związek tkwią w relacji bez intymności i pasji. Może warto się zastanowić, czy taki układ nam odpowiada?
3 z 6
Miłość pusta
Jest to miłość istniejąca pomiędzy osobami, które wbrew pozorom łączy wiele. Mogą to być na przykład wspólne zainteresowanie czy podejście do życia, ale niestety nie ma w niej prawdziwej namiętności. Zdaniem ekspertów takie pary mogą żyć razem przez długi czas, ale nie do końca czują się spełnione.
4 z 6
Romantyczna miłość
Zarówno z nazwy, jak i w rzeczywistości to piękny rodzaj miłości. Towarzyszy jej namiętność, chemia, wzajemne zrozumienie. Partnerzy czują się dobrze w swoim towarzystwie. Tylko jest jedno ale - nie są gotowi na poważne zobowiązania. Dlatego nie zdziw się, że partner przestraszy się na hasło "małżeństwo".
5 z 6
Przyjacielska miłość
To uczucie, któremu towarzyszy zarówno miłość, jak i przyjaźń. Dwa piękne uczucia. To sprawia, że osoby będące w takim związku tworzą znacznie silniejsze relacje niż normalnie. Szkoda tylko, że w takiej relacji nie ma pasji. Psychologowie podkreślają, że takie uczucie może powstać po kilku latach znajomości, czy małżeństwa.
6 z 6
Miłość doskonała
To połączenie trzech składników: intymności, pasji oraz zaangażowania. Taka miłość występuje niezwykle rzadko, ale oczywiście jest możliwa.