5 typów związków, jakie tworzymy. Jesteś w relacji kontrolującej, a może agresywnej?
Czy mój związek ma przyszłość? Jak wygląda moja relacja? Czy jestem w niej szczęśliwa? Poznaj 5 typów związków i określ, jaką relację z partnerem tworzysz.
5 typów związków, jakie tworzymy z partnerem
Znany terapeuta rodzinny - Robert Taibbi określił pięć rodzajów relacji, na których zbudowane są związku. Każdy z nich definiuje pewne cechy i postępowania.
Zdziwicie się, jeśli odkryjecie, w jakiej relacji się znajdujecie. Może się okazać, że to skłoni was do podjęcia pewnych kroków i pracy nad relacją.
Niestety wśród tych typów związków są relacje toksyczne, w których partner jest agresywny i kontrolujący. Warto sobie już teraz uświadomić, w jakiej relacji się znajdujemy. Jeśli wiesz, że taka relacja jest dla ciebie niszcząco, to warto się ratować i nie tkwić w niszczącym związku.
Przeczytaj także: "Nie należy się oszukiwać, że on się dla mnie zmieni" - mówi ekspert o toksycznych związkach [WYWIAD]
Sprawdźcie w naszej galerii, jaki typ związku tworzymy.
1 z 5
Relacja kontrolująca/rywalizująca
Osoby będące w takim związku toczą ciągłą walkę o swoją pozycję. Jest to istna rywalizacja o „władzę w związku”: kto ma ostatnie słowo, kto pierwszy przeprosi, kto wygra kłótnię, kto ma rację. Zazwyczaj taki związek tworzą osoby o silnych osobowościach, które chcą przejąć kontrolę nad związkiem i drugą osobą. Ich samoocena budowała się przez lata na tym, że zawsze wygrywali i właśnie to przenieśli do swojej relacji. Stąd nieustanna walka o wszystko: o pieniądze, władzę i ostatnie słowo. Nikt nie chce odpuścić i pójść na kompromis. Czy jest szansa dla takiego związku?
Zdaniem terapeuty taki związek polegający na ciągłej walce najczęściej kończy się rozwodem lub tym, że jeden z partnerów odpuszcza. Ale jest jeszcze jedna rada dla par: każdy powinien określić swój obszar, którym zarządza i za który jest odpowiedzialny, a druga osoba w to nie ingeruje. Wtedy jest szansa dla takiego związku.
2 z 5
Relacja agresywna/przyjmująca
W takiej relacji jedna ze stron wyraźnie rządzi, zaś druga w wyniku strachu, dostosowuje się do tej sytuacji. Często dochodzi w takim związku do przemocy psychicznej, a niekiedy fizycznej. Partner, który tego doświadcza żyje w ciągłej niepewności i strachu. To trochę przypomina życie „na bombie”, która nigdy nie wiadomo kiedy wybuchnie.
Partner agresywny ma problemy z radzeniem sobie z emocjami, głównie ze złością i agresją. Prawdopodobnie dorastał z domu, gdzie miał takie wzorce i teraz przenosi je na swoją rodzinę. Partner uległy swoją postawę też prawdopodobnie mógł wynieść z domu, co tłumaczyłoby tolerancję na takie zachowania.
Niestety osoby przyjmujące latami nie potrafią uwolnić się z takiej relacji i odejść. Są manipulowane, karmione kłamstwami i obietnicami bez pokrycia. Potrzeba niezwykłej siły charakteru, żeby przerwać taką relację.
3 z 5
Relacja akceptująca/zrównoważona
Osoby będące w takiej relacji uzupełniają się nawzajem, szanują siebie i są dla siebie wsparciem. Pomagają sobie i rozumieją potrzeby drugiej osoby.
Wiedzą na czym zależy partnerowi/partnerce i wspierają się w swoich wyborach. Znają się na tyle dobrze i potrafią odczytywać sygnały. Wiedzą, kiedy zaczyna się coś między nimi psuć i robią wszystko, żeby to naprawić. Oczywiście to nie jest tak, że w takim związku nie ma kryzysów, ale potrafią je pokonywać i to ich wzmacnia.
4 z 5
Relacja aktywna/pasywna
Taki typ relacji występuje w związku, gdzie jeden z partnerów bierze na siebie odpowiedzialność za wszystko co związane z ich życiem. Taki „aktywny” partner organizuje wszystko: od zakupów, opiekę nad dziećmi, organizowanie dnia codziennego, wakacyjnych wyjazdów, robieniem opłat. To na nim spoczywa także ciężar finansowy podczas gdy druga strona jest całkowicie pasywna i pozwala się sobą zaopiekować. Co ciekawe wiele osób przez lata czuje się w tej relacji dobrze i komfortowo. Osoba aktywna czuje się spełniona, a osoba pasywna żyje wygodnie w swojej strefie komfortu. Czy taka relacja ma szansę wytrwać przez lata?
Jak podkreśla terapeuta po latach partner lub partnerka aktywna może poczuć się wypalony. Zacznie jej przeszkadzać, że druga strona nic od siebie nie wnosi, a ciężar odpowiedzialności go przytłacza.
5 z 5
Relacja rozłączna/równoległa
Relacja tego typu ma charakter constans. Partnerzy się nie kłócą, ale też niewiele ich łączy. Tak wyglądają związki par, które niewłaściwie się dobrały, a często zdecydowały na małżeństwo. Nie ma między nimi chemii, ale są ze sobą, żeby nie być sami. To również często związki osób, które odchowały swoje dzieci i niewiele ich łączy. Wystarczy im, że mają u boku po prostu drugą osobę, więcej nie oczekują i nie wymagają. Mogą trwać w takiej relacji do momentu, kiedy jedna ze stron nie stwierdzi, że nie chce tak dłużej żyć, że szkoda marnować lata życia na beznamiętną relację, tylko z przywiązania.
Kto wie, może jednak taka osoba zdecyduje, że woli jednak popracować nad relacją, w której się znajduje, żeby nadać jej więcej charakteru.