7 typów związków: który z nich tworzycie?
Jest aż siedem typów związków, ale tylko jeden tak naprawdę gwarantuje zdrowe i trwałe relacje. Który ze związków tworzysz z partnerem?
Czy twój związek jest udany?
Wiedziałaś, że istnieje aż siedem typów związków, ale tak naprawdę tylko jeden z nich jest korzystny dla obojga partnerów? Pozostałe typy związków albo tłamszą jednego z partnerów, albo są wyobrażeniem o idealnym partnerze, albo uzależnia drugą stronę od siebie. Takie relacje nie wróżą nic dobrego i taki związek nigdy nie będzie trwały.
Jeśli nie czujesz się szczęśliwa w swoim związku i zastanawiasz się, co jest nie tak, może warto przyjrzeć się, którym typem jest wasz związek. Może dzięki temu uświadomisz sobie, że coś tu nie gra i nie czujesz się komfortowo w takiej relacji.
W naszej galerii przedstawiamy siedem typów związków. Którym z nich jest twój związek?
1 z 6
Związek typu A
Ten rodzaj związku polega na tym, że partnerzy są od siebie tak samo uzależnieni. Ten związek sprawdzi się u osób, które lubią mieć poczucie, że w każdej chwili mogą polegać na partnerze. Związek może się zaburzyć, kiedy jeden z partnerów będzie chciał zmienić coś w swoim życiu i wtedy zaburzy relację w związku.
2 z 6
Związek pana i niewolnika
Jeden z partnerów pełni rolę Pana, który ma przewagę nad drugim - Niewolnikiem. W takim związku tylko Pan podejmuje decyzje dotyczące wszystkiego i włada Niewolnikiem za pomocą emocji, pieniędzy i siły. Tu nie ma miejsca na partnerstwo. Jeśli Niewolnik zacznie się buntować, taka relacja szybko się zakończy.
3 z 6
Związek męczennika
W takim związku jeden z partnerów poświęca się dla drugiego, zadowala go i chce mu dogodzić. Męczennik bazuje w związku na poczuciu winy – „tyle dla ciebie robię, a Ty…?”. Często w takich związkach, męczennikiem jest kobieta.
4 z 6
Związek tłamszący
W taki związek najczęściej wchodzą nastolatkowie lub osoby, które są na początku związku i widzą świat przez różowe okulary. W związku tłamszącym pojawiają się często stwierdzenia: „nie mogę bez Ciebie żyć”, „Zrobię dla Ciebie wszystko…”. Jedna osoba w związku jest oddana i poświęca się w stu procentach. Chociaż na początku związku taka relacja może się podobać, to z czasem partnerzy mogą czuć się uwięzieni, w pułapce.
5 z 6
Związek z piedestałem
W takim związku trudno o prawdziwe uczucie. Tak naprawdę nie kochamy partnera, tylko wyobrażenia o nim. Stawiamy go na piedestale i oczekujemy, że sprosta naszym oczekiwaniom.
6 z 6
Zdrowy związek miłosny
Każdy chciałby być w takim związku. Dwoje ludzi jest razem, bo tego chcą, na równych prawach, bez dominacji, wzbudzania poczucia winy i zbędnych wyobrażeń. Każda ze stron stara się i to samo otrzymuje od partnera. To zdrowa relacja, która buduje trwały związek. W zdrowym związku każdy z partnerów ma swoją przestrzeń na rozwój i bycie sobą.