Czy jesteście dla siebie stworzeni?
Czy naprawdę znasz swojego partnera? Czego od niego oczekujesz? A może lepiej byłoby się pożegnać? Chcesz wiedzieć - wypełnij test.
- Katarzyna Jabłonowska, Naj
Test stworzył amerykański psycholog, ekspert od relacji partnerskich, dr John Gottman, który przebadał wiele tysięcy małżeństw. W ciągu piętnastu minut możemy się dowiedzieć, czym jest dla nas związek, czy naprawdę znamy swojego partnera, czego od niego oczekujemy i czy nie byłoby lepiej raczej się rozstać. John Gottman przez dwadzieścia lat obserwował i badał pary studentów z Uniwersytetu w Waszyngtonie. Uznał, że podwaliną mocnego i trwałego związku jest przyjaźń. Jeśli kobieta i mężczyzna kochają się i pożądają do szaleństwa, ale się nie przyjaźnią, nic z ich związku nie będzie - uważa Gottman. W udanej relacji najważniejsze jest to, aby partnerzy wiedzieli, co każdego z nich stresuje, przeraża i boli. Dzięki temu łatwiej będzie im zareagować i pomóc w chwili słabości. Takie małżeństwa nie rozpadną się nawet w obliczu trudności. Na podstawie odpowiedzi niemal bezbłędnie potrafił oszacować ryzyko rozwodu wśród badanych małżeństw.
Jak dobrze znasz swojego partnera?
Test rozwiązuje po kolei każdy z partnerów - ważne, aby nie podglądać. Potem oba wyniki należy skonfrontować i omówić, nawet jeśli są złe. I w przypadku czarnego scenariusza jest jeszcze szansa.
1. Znam imiona najlepszych przyjaciół mojego partnera (partnerki).
2. Wiem, co go (ją) szczególnie stresuje.
3. Znam imiona osób, które szczególnie irytują mojego partnera (partnerkę).
4. Potrafię opisać jego (jej) największe marzenie.
5. Wiem, jaką filozofię życiową wyznaje - co jest dla niego (niej) w życiu najważniejsze.
6. Jestem w stanie podać imiona krewnych mojego partnera (partnerki), których darzy stosunkowo najmniejszą sympatią.
7. Czuję i wiem, że mój partner (moja partnerka) zna mnie na wylot.
8. Kiedy nie jesteśmy razem, bardzo czule o nim (niej) myślę.
9. Często głaszczę lub całuję mojego partnera (partnerkę).
10. Mój partner (partnerka) naprawdę mnie szanuje.
11. Między nami cały czas jest namiętność oraz pożądanie.
12. Mimo upływu lat, jakie ze sobą spędziliśmy, potrafimy ze sobą flirtować.
13. Doceniamy wszystko, co robimy.
14. Mój partner (partnerka) lubi moją osobowość.
15. Nasze życie seksualne jest bardzo satysfakcjonujące.
16. Po powrocie z pracy mój partner (partnerka) cieszy się na mój widok.
17. Mój partner (partnerka) jest jednym z moich najlepszych przyjaciół.
18. Przepadamy za prowadzeniem długich rozmów o naszym związku.
19. Nasze dyskusje wiele nam dają - uczymy się od siebie nawzajem.
20. Mój partner (partnerka) zawsze wysłuchuje mnie, nawet wtedy, gdy jest na mnie wściekły(a).
21. Zazwyczaj najlepsze rozwiązanie problemu podsuwa mi właśnie on (ona).
22. Nasze wartości i życiowe cele to jeden wielki bałagan.
Twój wynik
15 lub więcej pozytywnych odpowiedzi
W waszym związku jest wiele dobrej energii. Możecie ufnie patrzeć w przyszłość. Oprócz namiętności dajecie sobie bardzo mocne oparcie. Nie udajecie przed sobą, nie boicie się odsłonić, system waszych wartości jest zbliżony.
8-14
To jest wasz najlepszy czas. Wykorzystajcie energię i uczucie do zbudowania czegoś trwałego. Właśnie od was zależy wspólna przyszłość, od pracy, którą w nią włożycie. Jeżeli świadomie podejdziecie do tego zadania, macie duże szanse.
7 lub mniej
Wasz związek może być w poważnych tarapatach. W wielu sprawach nie potraficie się zupełnie dogadać. Może za wiele egocentryzmu wkradło się w ten układ? Jeśli wciąż wam na nim zależy, zasięgnijcie porady specjalisty i zacznijcie działać. Nie jest dobrze.
5 składników miłości według Johna Gottmana
Akceptacja
Kocham cię takim, jaki jesteś. Jeśli ktoś wierzy, że miłość potrafi zmienić drugiego człowieka, to przeważnie jest w błędzie. Z bałaganiarza nie wyrośnie pedant, a dusza towarzystwa nie wytrzyma zbyt długo w czterech ścianach wyłącznie z ukochanym. Bardzo trudno pozbyć się starych nawyków i przyzwyczajeń. Dojrzała miłość polega na tym, że ludzie akceptują te różnice.
Wspólne wartości
Nie znaczy to, że oboje muszą kochać Pink Floydów, ale pogląd na wiele zasadniczych spraw powinien być podobny. Co ważniejsze: rodzina czy praca? Luksus czy skromne, uczciwe życie? Przyjaźń czy powierzchowne kontakty? Już na początku znajomości trzeba poznać swój stosunek do pieniędzy, wiary czy wychowania dzieci.
Przyjaźń
Miłość to jedno, a przyjaźń drugie? Wcale nie. Najlepiej mieć dwa w jednym. Bo przyjaźń to poczucie zrozumienia, lojalność, wspólne pasje. A to skutkuje silniejszym, trwalszym związkiem.
Seks
Nie chodzi tylko o doznania czy długość orgazmów, ale o porozumienie. To, co się dzieje w sypialni, świadczy o kondycji całego związku. Seks to barometr. Jeśli mimo trudów w codziennym życiu para potrafi czerpać radość z seksu i bliskości, to niewiele jej zagraża.
Plany na przyszłość
Jedno marzy o tym, co drugie. Obojętne, czy to jest dom za miastem, czy też podróż dookoła świata. Ważne, żeby marzenia się pokrywały, a partnerzy wspierali przy ich realizacji. Wtedy grają w jednej drużynie.