7 oznak, że jesteś samolubna w związku
Zawsze musisz postawić na swoim? A może ciągle krytykujesz otoczenie swojego partnera? Te rzeczy (i kilka innych) świadczą o tym, że jesteś samolubna w relacji z drugą osobą. Czas na rachunek sumienia!
- Redakcja
Z czego wynikają problemy w związku?
W każdej relacji zdarzają się momenty bycia w mniejszym lub większym stopniu samolubnym. Warto jednak skupić się na tym, żeby te momenty nie stały się elementem dnia codziennego w związku. Zbytnie skupienie na sobie, niedojrzałe zachowania – warto pracować nad tym, żeby je wyeliminować. Najpierw jednak należałoby przyjrzeć się samej sobie w relacji i zdiagnozować czy faktycznie dotyczy nas ten problem. Czy jesteś samolubna w związku? Czy pytasz się partnera co chciałby robić w weekend? Czy kiedy się kłócicie słuchasz tego, co druga strona ma do powiedzenia? A może wręcz przeciwnie, upierasz się przy swoim?
Jeśli to brzmi znajomo, istnieje spora szansa, że jesteś w swoim związku zbyt samolubna (i wcale nie chodzi o to, żeby w stu procentach oddawać siebie innym!). Sprawdź, czy powtarzają się u ciebie któreś z tych zachowań.
1 z 6
W trudnej sytuacji stosujesz opcję milczenie zamiast dojrzałej rozmowy o problemie
Bardzo egoistyczne jest podejście „milczące”. Jeśli jesteś zła na lub zraniona przez partnera, stosujesz najgorszą możliwą metodą – nie odzywasz się wcale. Tymczasem w miłosnej relacji często przeprowadza się trudne i poważne rozmowy. Kiedy odmawiasz dojrzałej dyskusji na temat tego, co się stało, sprawiasz, że druga osoba jeszcze bardziej gryzie się i stresuje waszym problemem.
2 z 6
Oczekujesz od partnera, żeby cię wysłuchał do końca, ale nie dajesz tego w zamian
Jedną z najcenniejszych zalet każdego związku jest fakt, że zawsze masz obok kogoś, komu możesz powierzyć swoje wątpliwości, wspólnie poszukać rozwiązań problemów. Intymność to właśnie to uczucie bycia akceptowanym i rozumianym. Jeśli zbyt szybko nudzi cię to, co mówi do ciebie partner i tylko udajesz, że słuchasz – coś tutaj nie działa. Nie wysłuchiwanie drugiej osoby (nawet jeśli ta się nie skarży) to prosta droga to bycia bardzo samotnym w relacji.
3 z 6
Denerwuje cię sam fakt, iż twój mężczyzna ma plany, które nie obejmują ciebie
Zdrowy balans to podstawa. Wszystko jest ok jeśli twój partner ma swoje zainteresowania i nie spędza z tobą 24 godzin na dobę. Warto mieć czas dla „nas” i dla „siebie”. Jeśli za każdym razem obwiniasz go kiedy planuje zrobić coś w pojedynkę, jesteś po prostu samolubna...
4 z 6
Jesteś super krytyczna w stosunku do rodziny partnera oraz jego przyjaciół
Czasem zdarza się, że partnerzy stronią od przyjaciół czy rodziny drugiej strony. Niekiedy bezustannie ich krytykują. Takie podejście do znajomych twojej drugiej połówki czy jej rodziców jest niezdrowe. Jedna osoba nie może być arbitrem rozsądzającym kto jest „w” a kto „poza” kręgiem.
5 z 6
Często nie zdajesz sobie sprawy, jakie potrzeby ma aktualnie Twój partner
W dobrych związkach, powinniśmy być czujni i uważni na potrzeby drugiej strony. Powinniśmy wiedzieć, co może sprawić partnerowi przyjemność i chcieć mu tę przyjemność sprawić. Przynajmniej co jakiś czas. Oczywiście nie jesteśmy w relacji po to, żeby cały czas spełniać zachcianki, trzeba jednak znać plany, marzenia i pragnienia drugiej strony. Poczucie, że się staramy i próbujemy wszystkiego co dla nas najlepsze jest bezcenne.
6 z 6
Jeśli coś idzie nie po twoje myśli, grozisz odejściem - nawet jeśli naprawdę tak nie myślisz
Nawet w najlepszych układach partnerskich nie zawsze dostajemy to, czego akurat chcemy. Jednak jeśli za każdym razem, gdy coś się nie uda, grozisz swojemu partnerowi odejściem i rozstaniem, jak możecie zbudować na tym wzajemne zaufanie?
Ktoś naprawdę dojrzały i empatyczny będzie wiedział, że powtarzane przy każdej małej i większej kłótni groźby odejścia są wyjątkowo bolesne dla drugiej strony. I pomyśleć, że to tylko dlatego, że coś akurat nie poszło po naszej myśli.