Reklama

Co to jest syndrom królowej pszczół?

Syndrom królowej pszczół to termin, który został wprowadzony przez amerykańskiego psychologa społecznego Grahama L. Stainesa w latach siedemdziesiątych.

Reklama

To określenie dotyczy głównie kobiet, które gdy tylko zdobędą wysokie stanowisko zrobią wszystko, żeby nikogo już nie dopuścić do władzy. Kobiety takie, podobnie jak królowe pszczoły, potrzebują uznania i bycia ciągle w centrum uwagi. Inne kobiety traktują jak rywalki i za wszelka cenę nie chcą dopuścić ich do władzy.

Syndrom królowej pszczół obserwuje się głównie u kobiet mających władzę w polityce, biznesie, sztuce, mediach.

Jak rozpoznać, że ktoś ma syndrom królowej pszczół?

Jeśli twoja szefowa ma syndrom królowej pszczół od razu to zauważysz! Taka osoba będzie wymagała od swoich współpracowników pełnej uległości, oddania i okazywania podziwu. Królowe pszczół często żywią uprzedzenia i są surowe w stosunku do kobiet spełniające tradycyjne role kobiece.

Królowe pszczoły, które zajmują wysokie stanowiska i mają wpływ na rozwój kariery swoich podwładnych, często specjalnie nie dopuszczają do awansu kobiet.

Zobacz także
Reklama

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Toronto w 2005 roku wykazały, że panie, które mają szefową z syndromem królowej pszczół są bardziej zestresowane i częściej cierpią na bóle głowy i bezsenność. Według naukowców takie dolegliwości mogą być związane z oddziaływaniem osoby z syndromem królowej pszczół na pozostałych pracowników.

Reklama
Reklama
Reklama