7 rzeczy, które NISZCZĄ nasz intelekt: zdziwisz się!
Robimy je na okrągło i nieświadomie. Sprawdź rzeczy, których robienie niekorzystnie wpływa na twoją inteligencję.
Co niszczy nasz intelekt?
Na naszą inteligencję pracujemy całe życie. To, czym się zajmujemy, z jakimi ludźmi rozmawiamy, jakie programy oglądamy, to wszystko wpływa na nasz intelekt. Często nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji, jakie niosą za sobą na pozór mało istotne rzeczy.
Każda z nas na pewno chce być postrzegana w oczach innych jako osoba bystra i inteligentna. Może zatem najwyższy czas zastanowić się, czy rzeczy, które robimy przypadkiem nie wpływają źle na nasz intelekt?
W galerii przedstawiamy 7 rzeczy, które niszczą naszą inteligencję!
1 z 6
Zaburzenie rytmu dobowego
Nasz organizm lubi mieć uporządkowany rytm dnia. Jeśli zaburzamy nasz rytm dobowy, cierpi na tym nasz mózg. Okazuje się, że hipokamp, który w mózgu odpowiada za pamięć, pracuje znacznie gorzej u osób pracujących zmianowo, czy latających samolotami na długich dystansach, niż w przypadku osób, które odpoczywają regularnie w tych samych porach. Już po miesiącu takich zaburzeń rytmu dobowego, zaczniemy odczuwać negatywne skutki.
2 z 6
Zbyt dużo informacji
Nieograniczony dostęp do mediów przez 24 godziny jest z jednej strony błogosławieństwem, a z drugiej czymś, co bardzo obciąża nasz mózg. Dostęp do internetu w każdym momencie i w każdym miejscu na świecie powoduje, że zalewamy nasz mózg na okrągło jakimiś informacjami.
Z drugiej strony dostęp do wszystkich informacji i znajdowanie odpowiedzi na każde pytanie sprawia, że nasz mózg się rozleniwia.
3 z 6
Żucie gumy
Do niedawna panowało przekonanie, że żucie gumy jest dobrym ćwiczeniem na zwiększenie przepływu krwi do mózgu, zwiększając funkcje poznawcze i dając mu dodatkową energię.
Ostatnie badania naukowe mówią, że żucie gumy rozprasza uczestników od zadań związanych z pamięcią krótką, takich jak uczenie się kolejności przedmiotów na liście.
4 z 6
Spożywanie szkodliwych tłuszczów
Jeśli spożywamy zbyt dużą ilość szkodliwych tłuszczów (tłuszcze nasycone i tłuszcze trans), to odbija się negatywnie na naszym zdrowiu, a także mózgu. Złe tłuszcze niekorzystnie wpływają na wytwarzane w mózgu neuroprzekaźniki, takie jak dopamina. To może powodować słabszy refleks i problemy z myśleniem.
5 z 6
Nadmiar fruktozy
O ile glukoza jest korzystnym cukrem dla naszego mózgu, ponieważ jest paliwem napędowym, to nadmiar fruktozy może pogarszać procesy myślenia. Pierwsze takie obserwacje naukowcy zauważyli, w trakcie badań na zwierzętach.
Zbyt dużo fruktozy - prostego cukru występującego w owocach, miodach i warzywach - skutecznie spowalnia pracę mózgu. Cukier obniża zdolność insuliny do przemiany glukozy w energię i mózg nie ma z czego czerpać sił do intensywnego działania. Jednak spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 (olej lniany, makrela, śledź i pstrąg) przeciwdziała tym zaburzeniom.
6 z 6
Oglądanie ogłupiających programów TV
Świat zalewa nas mnóstwem "ogłupiających" i niepotrzebnych programów, seriali, filmów. Powinniśmy świadomie wybierać to, co przynosi nam korzyść, co wnosi w nasze życie jakąś wartość. Oglądanie programów dla "zabicia czasu" jest czymś najgorszym, co możemy zrobić dla siebie i naszego intelektu. Szczególnie niebezpieczne dla naszego mózgu są produkcje typu reality show.