Co ma wpływ na to, że czujemy się kochane? Będziesz zaskoczona
Czy regularnie otrzymywane kwiaty, udane współżycie i romantyczne kolacje sprawią, że poczujesz się kochana? Badania przeprowadzone przez naukowców z Pennsylvania State University jasno wskazują, że nie. Wynika z nich, że to przyjaźń jest ważniejsza w długoletnich związkach i to ona bardziej wpływa na poczucie bycia kochaną. Co to znaczy i jak stać się przyjacielem dla miłości swojego życia? Odpowiadamy w artykule.
Co sprawia, że czujemy się kochani - cel badania
Czułe pocałunki na każdym kroku, często otrzymywane bukiety kwiatów, czy czułe słówka według osób biorących udział w badaniu są miłe, ale nie stanowią podstawy do tego, że czujemy się kochani. Co zatem wpływa na taki stan? W Pennsylvania State University postanowiono to sprawdzić.
Naukowcom nie chodziło o to, by wyeliminować romantyczne gesty jako coś co świadczy o miłości. Ich celem badawczym było głębsze poznanie pragnień ludzi z związkach. Chcieli otrzymać klarowną odpowiedź, co według badanych sprawia, że czują się kochani nie tylko kilka dni w roku np. w walentynki, ale na stałe w trakcie budowania relacji z drugim człowiekiem.
Co według badanych sprawia, że czujemy się kochani? Przebieg badania
Naukowcy zebrali grupę 500 osób. Następnie przedstawili im 60 scenariuszy dotyczących różnych obszarów życia, sytuacji związanych z ich partnerami. Z 60 musieli oni wybrać ten, na który najbardziej by liczyli, gdyby sytuacja w nim opisywana przytrafiła się w ich życiu. Z wielu różnych, w tym bardzo romantycznych, spontanicznych ankietowani wskazali ten, który opisywał silne wsparcie w ciężkich chwilach życiowych. Scenariusz ten mocno podkreślał związek dusz i przyjaźń panującą w parze, możliwość porozmawiania z drugą osobą o wszystkim, niczym z najlepszym przyjacielem. Ten scenariusz zdecydowanie zwyciężył w walce z pięknymi kolacjami, bukietami róż i wspaniałym seksem.
Słowa „kocham cię” wciąż mają moc?
Idąc za powyższym przekazem płynącym z badania można stwierdzić, że ludzie oczekują, by miłość udowadniano im czynami, nie słowami. Zaskakujący był jednak fakt, że w tym samym badaniu osoby w związkach wskazywały zaraz po gestach czy przytulaniu, że na 4 najważniejszym miejscu w odczuwaniu miłości jest dla nich również słuchanie wyznania "Kocham Cię" z ust swojego partnera/rki.
Uczucie bycia kochanym, a relacje ze zwierzętami
Wywiady pogłębione przeprowadzone na grupie badanych dowiodły także, że niektórzy czują się kochani posiadając np. jedynie psa. Są to osoby, które mają bardzo poukładane relacje z innymi ludźmi, najczęściej prawdziwych od lat mają przyjaciół, a w domu wita ich pies, skaczący z radości na ich widok. Takie relacje zarówno z przyjaciółmi jak i zwierzętami również w stopniu znacznym wpływają na poczucie bycia kochanym. W osiągnięciu tego uczucia nie jest zatem niezbędna tzw. "druga połówka".