CO DAJE NAM SZCZĘŚCIE?
Aż 75 lat trwały badania na temat szczęścia, prowadzone przez kolejne pokolenia naukowców z Harvarda. Co sprawia, że ludzie czują się szczęśliwi?
SZCZĘŚCIE to temat, który nurtuje nas od wieków. Jak żyć żeby być szczęśliwym, dawać szczeście innym i dbać o relacje z innymi ludźmi. Przeprowadzono badanie wśród członków tak zwanego „Pokolenia Milenium”, pytając jakie są ich najważniejsze cele życiowe, ponad 80 procent odpowiedziało, że najważniejsze są dla nich pieniądze. 50 procent z nich uznało również, że kolejnym ważnym celem jest sława.
Jakie badania prowadzono?
The Harvard Study of Adult Development to prawdopodobnie najdłuższe badanie życia dorosłych ludzi jakie zostało wykonane. Przez 75 lat śledzono losy 724 mężczyzn, rok po roku pytając ich o pracę i rodzinę – nie wiedząc oczywiście, jak dalej potoczy się ich życie.
Badania takie jak te są niezwykle rzadkie. Niemal wszystkie podobne projekty kończyły się w ciągu pierwszych 10 lat, ponieważ zbyt wielu ludzi z nich rezygnowało, kończyło się finansowanie, badacze zaczęli zajmować się czymś innym lub umierali i nie miał ich kto zastąpić. Jednak ten projekt przetrwał, dzięki szczęściu i uporowi kilku pokoleń badaczy. Około 60 z 724 osób biorących w nim udział wciąż żyje, większość ma ponad 90 lat.
WNIOSKI
1. KONTAKT Z LUDŹMI JEST WAŻNY, SAMOTNOŚĆ ZABIJA
Okazuje się, że ludzie, którzy są mocniej przywiązani do rodziny, znajomych czy wspólnot są szczęśliwsi, zdrowsi i żyją dłużej od tych, którzy nie są tak przywiązani. Samotność bywa zaś toksyczna. Ludzie odizolowani od innych bardziej niż by tego chcieli są mniej szczęśliwi, podupadają szybciej na zdrowiu, ich umysł pracuje gorzej i żyją krócej od tych, którzy nie są samotni.
2. UDANY ZWIĄZEK
Okazało się, że poczucie bezpieczeństwa w związku po osiemdziesiątce działa protekcyjnie, jeśli ludzie wiedzą, że mogą zawsze liczyć na swoją drugą połowę, ich pamięć i wspomnienia są wyraźniejsze przez dłuższy czas. Natomiast ci, którzy czują, że mogą liczyć jedynie na siebie, doświadczają szybszego zaniku pamięci. W dodatku te udane związki nie muszą być bez przerwy idealne. Niektóre z naszych par osiemdziesięciolatków mogły się między sobą sprzeczać dzień i noc, ale dopóki czuły, że w razie cięższych chwil jedno może polegać na drugim, te kłótnie nie miały wpływu na ich pamięć.
3. KONTAKT Z LUDŹMI
Badania mówią, że kontakt z ludźmi to lekarstwo na szczęście. Dobre i udane życie oraz szczęście oparte jest na dobrych relacjach i związkach.
Przeczytaj również:
6 rzeczy, których nie powinnaś zmieniać na partnera
5 największych protestów na świecie