Ciesz się życiem. Powiedz STOP narzekaniu.
Jeśli przestaniesz widzieć świat wokół siebie w ciemnych barwach, zaczniesz dostrzegać jego jasne strony i cieszyć się nawet drobiazgami, wtedy będzie ci się żyło łatwiej i przyjemniej.
- Jolanta Winiarska, Naj
Psioczymy na pogodę, brak pieniędzy, marne perspektywy, niepewną przyszłość i co tam nam jeszcze przyjdzie do głowy. Ale uwaga, w ten sposób działamy przeciwko sobie. Jeśli wciąż myślisz: jest źle, a będzie jeszcze gorzej, zaczynasz w to wierzyć. A przecież o wiele łatwiej żyje się, myśląc pozytywnie. Czas się tego nauczyć.
Zawsze masz gorzej niż inni
Ktoś opowiada o swoim kłopotach lub nieszczęściach, a ty licytujesz się z nim, twierdząc, że to jeszcze nic, bo ty to dopiero masz problemy! I zaczynasz o nich opowiadać, nie dopuszczając rozmówcy do głosu. Przypomina to zawody w narzekaniu, a jest lekceważeniem drugiej osoby. Bo oznacza: „Twoje problemy są niczym w porównaniu z moimi”. To jest po prostu niegrzeczne i raczej nie przysporzy ci przyjaciół.
RADA Czasem cierpliwie wysłuchaj cudzego narzekania. Przecież nie zawsze jest bez powodu. Może ktoś naprawdę ma poważne problemy, chce o nich porozmawiać, a ty może mogłabyś mu jakoś pomóc?
Codziennie wstajesz lewą nogą
Jaki masz nastrój od rana, gdy tylko otworzysz oczy? Czy myślisz sobie: „Och, dziś na pewno zdarzy się coś niezwykłego”, czy też: „No, znowu to samo. Kolejny beznadziejny dzień”. Raczej to drugie, prawda? A przecież na pewno jest w każdym twoim dniu mnóstwo spraw i rzeczy wyjątkowych, miłych i takich, które cię cieszą. Wystarczy tylko, by to one zajęły twoje myśli, a nie to, że musisz robić wciąż to samo.
RADA Spójrz na swoje życie jak na mozaikę mnóstwa ciekawych wydarzeń i naucz się cieszyć drobiazgami. Nawet taka zwyczajna rzecz jak deszcz może martwić (mokro, zimno) lub cieszyć (piękny zapach, świeże powietrze). Którą wersję wolisz?
Źle się czujesz i wszystko cię boli
Lubimy narzekać na swoje zdrowie. Nawet gdy tylko boli cię głowa, informujesz o tym cały świat. Dlaczego? Chcesz, by wszyscy ci współczuli, zwracali na ciebie uwagę. Rzadko się zdarza, byśmy mówili: „Ale mam dziś świetny humor”, „Jestem taka zadowolona”. Ale za to poinformujemy otoczenie o każdej dolegliwości, niewyspaniu lub o bólu, choć wiemy, że to niczego nie zmieni.
RADA Zamiast rozprawiać o swoim samopoczuciu, co bywa męczące i nudne dla otoczenia, opowiedz o sobie coś ciekawego. Może: „A wiecie, gdzie wczoraj byłam? Jakie to ciekawe miejsce”. Przekonasz się wtedy, że taką opowieścią bardziej zainteresujesz słuchaczy niż narzekaniem na zdrowie.