Ciekawość pomaga w życiu
Mam dla ciebie zagadkę… Co poprawi twoją pozycję zawodową, relacje z partnerem i wyeliminuje rutynę w życiu codziennym? Już wiesz? Tak, to ciekawość.
- glamour
CO CI W DUSZY GRA?
Zdaniem profesora Todda Kashdana, autora książki „Curious?” („Ciekawy? Odkryj brakujący element spełnionego życia”, kupisz na amazon.com), ciekawość to nic innego jak pierwsze uczucie, które pojawia się, kiedy poznajemy coś nowego. Zaraz za nim podąża strach. Jednak to właśnie ciekawość nadaje niepewności pozytywny sens i ma bezpośredni wpływ na naszą kreatywność. Wszyscy rodzimy się ciekawi świata, który nas otacza. W miarę dorastania nasza „ciekawska” dusza zaczyna toczyć walkę z „zaniepokojonym” umysłem. Boimy się zadawać pytania, przyznawać do braku wiedzy, aby nie zostać posądzonym o głupotę. – Kiedy wychowujemy dzieci tak, aby tylko podążały za poleceniami, sprawiamy, że przestają słuchać własnych instynktów. Przestają zadawać sobie pytania o to, co je ekscytuje, motywuje do rozwoju i działania – tłumaczy prof. Kashdan. – Ludzie ciekawi to ludzie otwarci na świat.
Z kolei osoby cierpiące na tzw. neofobię (chorobliwy lęk przed czymś nowym) są zamknięte w sobie. Zdaniem profesora pożądanie i strach to dwie strony monety zwanej ciekawością.
KOCHAM, WIĘC PYTAM
Ale ciekawość to coś więcej niż tylko otwartość. To również ciągłe poszukiwanie nowości. – Nie każdy wie, że nowych aspektów można doszukać się również w czynnościach rutynowych lub rzeczach, które znamy na wskroś. Odnosi się to także np. do małżeństwa z dwudziestoletnim stażem lub z pozoru nudnej pracy bibliotekarza – dodaje prof. Kashdan.
Chciałabyś stać się ciekawska w pozytywnym tego słowa znaczeniu? Gdy następnym razem wejdziesz na imprezę, na której nikogo nie będziesz znała i pojawi się strach, przekształć go w zainteresowanie. Podejdź, przedstaw się i zapytaj rozmówcę, gdzie kupił tę koszulkę, która tak ci się podoba (zamiast zagadywać o pogodzie).
Podobną zasadę zastosuj też w swoim związku. – Kiedy wykazujesz zainteresowanie pasją czy pracą partnera, zadajesz mu pytania, a odpowiedzi słuchasz z zaciekawieniem, sprawiasz, że czuje się doceniony. A jeśli on uwielbia wspinaczkę górską (niestety, ty nie), a ciebie interesują rośliny? Gdy wróci z wyprawy z błyskiem w oku, zapytaj np. o gatunki drzew, jakie zobaczył po drodze.
Ciekawość może ci pomóc także w pracy. Gdziekolwiek jesteś zatrudniona, zwykle masz możliwość angażowania się w zadania, które rzeczywiście cię interesują i dzięki którym możesz zgłębiać wiedzę w ważnej dla ciebie dziedzinie. Kiedy zajmujesz się zawodowo tym, co cię kręci, angażujesz się bardziej i rozwijasz umiejętności. Zaciekawiona?