Reklama

Jeśli najważniejsze dla ciebie osoby, czyli rodzice i bliscy, od pierwszych lat twojego życia mówili, że nie spełniasz ich oczekiwań, raczej trudno, byś wierzyła w siebie. Taka informacja o sobie: „Jestem gorsza” ma potem wpływ na samoocenę w dorosłym życiu. Poczucie własnej wartości kształtuje się bowiem w dzieciństwie, gdy rodzice zaczynają stawiać dziecku pierwsze wymagania. W zależności od tego, czy je spełnia, czy nie – jest nagradzane albo karane. Osoba chwalona, akceptowana i kochana, mimo że nie spełnia wszystkich oczekiwań, będzie mieć wysoką samoocenę. Nauczyła się bowiem, że jest wartościowa. Natomiast dziecko, które słyszało, że nic nie potrafi , wszystko robi źle, jest gorsze od innych, ma spore szanse stać się dorosłym o niskim poczuciu własnej wartości. Jaka jesteś teraz? Jeśli byłaś krytykowana w dzieciństwie, jako osoba dorosła jesteś nieśmiała i odczuwasz strach przed każdym, nawet drobnym niepowodzeniem. Możesz też być nadmiernie ambitna i niezadowolona z dotychczasowych osiągnięć.
tak naprawdę robili to z miłości, nie domyślając się, jak bardzo cię ranią? Jeśli Odniesienie sukcesu, nawet za wszelką cenę, ma wszystkim udowodnić, że jesteś lepsza. A jednocześnie mówisz: „Nic mi się nie udaje”, by wzbudzić współczucie i zainteresowanie innych. Zacznij od nowa Zastanów się nad tym, dlaczego twoi rodzice wciąż cię krytykowali. Pomyśl, czy nie robili tego, bo uważali, że to obudzi twoje ambicje, zachęci cię do nauki i pracy nad sobą. Może tak na to popatrzysz, dużo łatwiej będzie ci zapomnieć tamte urazy i zacząć wszystko od nowa.

Reklama

CZTERY KROKI DO ZMIANY

1. Doceń siebie. By to zrobić, wypisz na kartce swoje zalety i umiejętności. Tę listę powieś w widocznym miejscu, np. na lusterku w łazience, i czytaj codziennie rano. To ważne, byś zobaczyła, jak wiele jesteś warta.

2. Nie przejmuj się krytyką. Dostrzegaj różnicę między uwagami rzeczowymi i złośliwymi. Zwróć uwagę, że negatywnie najczęściej oceniają cię bliscy (rodzice, małżonek), chociaż na to nie zasługujesz. Zazwyczaj wynika to z ich kompleksów. Pamiętaj, że poczucie własnej wartości budujesz na podstawie tego, co ty o sobie myślisz, a nie to, co myślą lub mówią o tobie inni.

3. Wierz, że zasługujesz na wiele. Myślenie typu: „Nigdy nie poznam fajnego faceta, bo na takiego nie zasługuję” jest niesprawiedliwe i krzywdzi cię. Pamiętaj, masz prawo do szczęścia, do tego, by być kochaną i akceptowaną.

4. Zaakceptuj samą siebie. Powiedz sobie: mam wady i zalety jak każdy. Nie wszystko mi się zawsze udaje, ale to normalne. Każdy czasem zrobi coś gorzej. Lubię siebie i chcę, by inni lubili mnie taką, jaka jestem.

Reklama

Zapamiętaj!
Nie porównuj się z innymi. To normalne, że wokół ciebie są osoby młodsze, ładniejsze, mądrzejsze, ale są także niezbyt ładne i niezbyt mądre. Każdy jest inny. Porównywanie się nic nie da. Jesteś taka i już.
■ Ciesz się nawet maleńkimi sukcesami i przyjmij z radością pochwały. Jeśli ktoś ci mówi: „Uważam, że zrobiłaś to świetnie”, a ty odpowiadasz: „Eeee, mogłam zrobić to dużo lepiej”, umniejszasz swoją wartość. Nie wypieraj się swoich sukcesów. Powiedz: „Rzeczywiście świetnie mi poszło, uważam, że dałam sobie radę. Dziękuje za miłe słowa”.

Reklama
Reklama
Reklama