Awantura! Co robić?
Bliskie ci osoby nagle zaczynają się przy tobie kłócić. Czujesz się coraz bardziej zażenowana. Co zrobić, gdy niespodziewanie stajesz się świadkiem konfliktu? Zostać widzem, sędzią, oskarżycielem?
- glamour
1 z 4
klotnia_gl
Bliskie ci osoby nagle zaczynają się przy tobie kłócić. Czujesz się coraz bardziej zażenowana. Co zrobić, gdy niespodziewanie stajesz się świadkiem konfliktu? Zostać widzem, sędzią, oskarżycielem? Kłótnia przyjaciółek na imprezie, współpracowników podczas zebrania zespołu czy rodziny na niedzielnym obiedzie wywołuje różne emocje i dlatego wymaga przemyślanych reakcji.
2 z 4
shutterstock_58983484
W PRZYJAŹNI nie stawaj się rzecznikiem jednej ze stron Gdy na przyjemnie zapowiadającym się wieczornym drinku, twoje przyjaciółki zaczynają wyciagac stare żale, stajesz przed problemem: czy wybrać czyjąś stronę? Odpowiedź jest krótka: nie! Wchodząc w sojusz z jedną przyjaciółką przeciwko drugiej, zostaniesz wciągnięta w konflikt. Utrudni to skłóconym dojście do porozumienia, a tobie przysporzy wrogów. Nie mów: „Nie masz racji, Agnieszko, zastanów się nad tym, co powiedziała Magda”. Pozwól przyjaciółkom się pokłócić, a później porozumieć. Nie wyrażaj swojego zdania, chyba że zostaniesz o to poproszona. Powiedz: „Widzę, że macie sobie coś do powiedzenia. Chcecie, zebym w tym uczestniczyła, czy wolicie zostać same?”.
3 z 4
shutterstock_19607830
W PRACY zachowaj bezstronną postawę Na zebraniu zespołu nagle wybucha kłótnia. Jak się zachować, kiedy konflikt nie tylko psuje atmosferę, ale także uniemożliwia współpracę i wykonywanie zadań? Nie pouczaj i nie wychodź z pozycji osoby, która wszystko wie. Po prostu zadbaj o swój komfort pracy. Nie mów: „Ja nigdy nie podnoszę głosu, nawet jeśli mam do kogoś pretensje”. Gdy kłótnia wydłuża się i zawiera sporo osobistych uwag, a ty czujesz się coraz mniej komfortowo, zabierz głos. Powiedz: „Kłócicie się już od 10 minut, czuję się niezręcznie, uczestnicząc w tym. Spotkaliśmy się tu po to, żeby... Chciałabym wrócić do pracy. Jeśli potrzebujecie jeszcze coś sobie wyjaśnić, zróbmy chwilę przerwy, a później zajmijmy się pracą”.
4 z 4
shutterstock_74106739
W RODZINIE nie przerywaj osobom, które się kłócą Kłótnie rodzinne zazwyczaj wywołują najsilniejsze emocje. Próbujemy uspokoić zwaśnione strony zwykle dlatego, że sami nie wytrzymujemy emocji, jakie wiążą się z konfliktem. Nie przerywaj kłócącym się osobom, bo może to spowodować, że ich złość zostanie skierowana na ciebie, a im utrudnisz porozumienie. Nie mów: „Uspokójcie się już, nie ma sensu się kłócić”. Gdy ktos kogoś obraża lub zachowuje się agresywnie, zajmij stanowisko i mów, co czujesz. Powiedz: „Wydaje mi się , że przesadzacie. Krzyczycie i obrażacie się nawzajem, nie chcę w tym uczestniczyć. Czuję się zmartwiona i zażenowana, słuchając tego. Proponuje żebyście wrócili do tej rozmowy, kiedy oboje się uspokoicie”. To naturalne, że ludzie się kłóca. Zawsze możesz powiedzieć, co czujesz w takiej sytuacji, ale pamiętaj, że zazwyczaj najlepszą strategią jest... poczekać.