ABC karmienia butelką 4/07
Mleka w proszku zawierają ściśle określone proporcje składników odżywczych: białek, cukrów, tłuszczu, składników mineralnych i witamin. Dopasowane są do potrzeb dziecka w danym wieku.
- Rodzice
M jak mleko modyfikowane
Powstaje z mleka krowiego, które zostało tak zmienione, by składem jak najwierniej przypominało pokarm mamy. Dla dzieci do 5. miesiąca życia przeznaczone jest mleko początkowe, oznaczone cyfrą 1. Jego baza to mleko krowie, ale składniki odżywcze zostały przystosowane do potrzeb maluszka i jego możliwości trawiennych. Jest wzbogacane witaminami, mikro- i makroelementami, czasem też innymi składnikami. Gdy malec skończy 4 miesiące, podajemy mu mleko modyfikowane następne, oznaczone cyfrą 2. Zawartość takich mieszanek jest dostosowana do potrzeb starszego niemowlęcia. Dietetycy zalecają, by mleko modyfikowane podawać dziecku do 3. urodzin. Gdy malec skończy rok, można dawać mu nadal mleko oznaczone cyfrą 2 lub przejść na mleko oznaczone cyfrą 3 albo Junior. Mleko krowie z kartonu ma za dużo białka w stosunku do potrzeb dziecka poniżej 3 lat i niekorzystny skład mineralny. Zawiera np. niewiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, a za dużo nasyconych.
N jak niejadek
Niektóre dzieci zjadają mniejszą porcję mleka niż przewidują schematy podane na opakowaniu mieszanki. Ale to wcale nie oznacza, że są niejadkami. Te maluchy po prostu potrzebują mniej pokarmu niż rówieśnicy! Jeżeli smyk rośnie i przybiera na wadze proporcjonalnie do swojej budowy, to znaczy, że wszystko jest w porządku. Najlepiej sprawdzić to na siatkach centylowych (są w książeczce zdrowia dziecka). Gdy maluch ma niedowagę, słaby apetyt i zjada niewielkie porcje, pediatra może polecić mu mleko zagęszczone kleikiem ryżowym - oznaczone literą R. Mogą je pić dzieci od 6. miesiąca życia.
O jak opakowanie
Jeżeli zauważyłaś że kupione mleko modyfikowane ma uszkodzone opakowanie, koniecznie zanieś je do sklepu i spróbuj zareklamować albo po prostu wyrzuć. Takie mleko nie nadaje się dla dziecka! Może być zanieczyszczone albo najzwyczajniej w świecie zepsute. Natomiast otwarte w domu mleko jest dobre tylko tak długo, jak to określa jego data przydatności do spożycia (informację znajdziesz na opakowaniu). Trzeba jeszcze pamiętać, by przechowywać je w suchym miejscu, w opakowaniu szczelnie zamkniętym oraz w temperaturze pokojowej (ok. 15-25°C). I koniecznie trzeba chronić je przed światłem!