5 prawd na temat KŁAMSTWA!
Jakie są odmiany kłastw, czy zawsze kłamstwo jest złe? Kilka ważnych prawd o kłamstwie.
1 z 4
2. Czy drobne kłamstwa mogą być nieszkodliwe?
Trudno powiedzieć, dla każdego drobne kłamstwo może oznaczać coś innego. Są nieszkodliwe tylko wtedy, gdy rzeczywiście dotyczą czegoś dla tej drugiej osoby bez znaczenia. Dlatego po pytaniu, co dziś robiłam, mogę dopytać, jakie jeszcze informacje mogą być dla tej osoby istotne. Wtedy poznam jej uczucia i zamierzenia.
2 z 4
3. Badania psychologów pokazują, że kłamiemy kilkadziesiąt razy dziennie.
Badania pokazują, że kłamstwo ciągle nam towarzyszy. Często kłamiemy niepotrzebnie. Ale czasami jest tak, że za kłamstwo bierzemy to, co w przeżyciu innego człowieka wcale kłamstwem nie jest. Są osoby, które kompletnie nie kontrolują już swojego działania i posługują się w komunikacji z innymi ludźmi wyłącznie kłamstwem. To bardzo niepokojące.
3 z 4
4. Okłamujemy siebie!
Bardzo często okłamujemy siebie, nie innych. Wmawiając sobie, że czujemy się świetnie, choć tak nie jest? Niektórzy odcinają się od swoich uczuć. Mają uśmiechniętą twarz, ale widać po oczach i gestach, że są przygnębieni. Kiedy damy im sygnał, że to widzimy. Wypierają się. To bardzo słaby sygnał, świadczy o tym, że nie dopuszczamy już do siebie pewnych emocji i czujemy, że jedynie okłamywanie samego siebie daje nam pozorny spokój.
4 z 4
5. Kłamstwo patologiczne!
Ludzie niekiedy kłamią nawykowo, z lęku wynikającego z nieprzepracowanych projekcji. Nie potrafią inaczej poradzić sobie ze sobą i komunikacją z innym ludźmi. Kłamstwo patologiczne określane jest jako mitomania. Objawy mitomanii to skłonność do opowiadania nieprawdy, tworzenie w relacjach rzeczywistości, która nie istnieje. Leczenie mitomanii polega wyłącznie na psychoterapii.