Reklama

Kim są „znikające dzieci”?

Depresja - na tę, bardzo często śmiertelną chorobę zapada coraz więcej młodych osób, które jak mogłoby się wydawać, nie mają powodów do smutku. Depresja może dopaść nawet nastolatków z tzw. dobrych domów, czy z rodzin zamożnych, a powodem są nie tylko zaniedbania emocjonalne ze strony rodziców, ale też współczesny pęd za idealnym życiem, któremu tempo nadają media społecznościowe, problemy z rówieśnikami czy zbyt duże wymagania. O tym, jak trudno dotrzeć wołanie o pomoc, opowiada najnowszy film Reżysera Życia, który zdobył ogromną popularność na YouTube. Zobaczcie sami:

Reklama

W 15 minutowej produkcji wystąpiła między innymi aktorka Anna Dereszowska, Roxie Węgiel i Weronika Sowa.

"W tej chorobie zmienia się nasze myślenie i uczucia, a codzienności towarzyszy poczucie winy i niższości" [OKIEM EKSPERTA]

23 lutego wypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Jak odróżnić chandrę i przygnębienie od choroby wyjaśnia nasz ekspert - psychoterapeutka i szefowa Ośrodka CENTRUM K. Lea Jarmołowicz-Turczynowicz.
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, 23 lutego
Getty Images

Depresja wśród nastolatków

Samobójstwo w Polsce jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów osób w wieku 15-29 lat. Problem depresji dzieci i młodzieży jest często zamiatany pod dywan, zaburzenia nastroju tłumaczone burzą hormonów i nastoletnim buntem, nie pomaga też stan psychiatrii dziecięcej w kraju. Alarmujące są również dane podawane przez organizacje zajmujące się wsparciem, nie tylko w czasie pandemii - lockdown, brak kontaktu z rówieśnikami i ogólna sytuacja na świecie sprawiła, że młodzi ludzie nie radzą sobie z emocjami. Eksperci z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę mówią o symptomach depresji u nawet 44% polskich nastolatków i o podwojonej liczbie wiadomości i telefonów zaufania ze strony młodych ludzi szukających pomocy, w stosunku do okresu przed wybuchem pandemii.

Reklama

Przypominamy o możliwości skontaktowania się poprzez Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji pod numerem 22 594 91 00 aby zasięgnąć porady profesjonalisty, a także całodobową linią zaufania dla dzieci i młodzieży - 116 111 i infolinią dla dzieci, nauczycieli i rodziców - 800 080 222.

Reklama
Reklama
Reklama